Chorvatsko: počasí během roku


ubytování Chorvatsko

Jaké počasí nabízí Chorvatsko svým návštěvníkům v průběhu roku? Před tím, než se rozhodnete, jaký měsíc své dovolené budete věnovat, raději si zjistěte, jaké počasí ve své oblíbené destinaci můžete očekávat. Kromě aktuální předpovědi počasí v Chorvatsku, je dobré mít znalosti o celkovém podnebí. A proto jsme tu my, abychom vás s podnebím v Chorvatsku podrobněji seznámili.

Průměrné teploty během roku

V Chorvatsku panuje příjemné středozemní klima. Suchá dlouhá horká léta doprovází mnoho slunečních dnů. Nejteplejšími měsíci je červenec a srpen, kdy je průměrná teplota vzduchu okolo 25°C. Nezřídka však teploty ve stínu ukazují i více než 33°C.

V červnu a v září můžete očekávat příjemné teploty okolo 26 -27°C. Květen přináší teploty v hodnotě přibližně 23 °C, což představuje ideální podmínky pro turistiku a objevování přírodních i historických a kulturních krás Chorvatska.

počasí Chorvatsko jaro

V říjnu očekávejte teploty okolo 20°C. Říjen bývá zpravidla poslední měsíc, kdy je Chorvatsko ideální pro dovolenou. Potom se už teploty začínají snižovat. V listopadu klesají na 15°C a prosinec přináší teplotu kolem 12°C.

Zimy jsou krátké a mírné. Nejchladnějším měsícem je leden a hned v závěsu za jím bývá únor. Žádné závratné zimy zde však neočekávejte. Teploty v lednu se na pobřeží málokdy dostanou k bodu mrazu. Průměrně můžete naměřit 5-9°C. V březnu se rtuť teploměru začíná opět zvyšovat ke 14 °C a v dubnu až k 18°C.

Ideální počasí od dubna do října

Obecně se tvrdí, že nejlepší období pro návštěvu Chorvatska je od dubna do října, což představuje poměrně dlouhou dobu. Na jaře více prší, díky čemuž mohou návštěvníci obdivovat krásnou chorvatskou přírodu. V létě může být až 40°C a teplota vody cca 25°C. Dobré jet i v září, případně v říjnu. Moře je vyhřáté z léta a není takové dusno.

Nejlepší počasí panuje na ostrovech, kde horké dny ochlazují příjemné větry a také tam prší méně než na pobřeží nebo ve vnitrozemí. Nejvíce slunečního svitu na vás čeká na ostrově Korčula a Hvar, který má roční průměr 7,5 hodin denně.

ČTĚTĚ:   Zajímavosti o Pule, které vás mohou překvapit

hvar-mesto

Vůbec nejvyšší průměrné teploty se vyskytují v Šibeniku, Visu, Splitu a na Hvaru. Nejnižší potom bývají naměřeny na otrově Krk, Rabu či v Pule. Sever a jih Chorvatska se však obecně teplotně liší jen o pár stupňů.

Déšť a srážky

Srážky se vyskytují více ve vnitrozemí než při pobřeží. Průměrný roční rozptyl je 1000 – 1700 mm srážek. Deště bývají krátké a prudší. V letních měsících vás mohou přepadnout silné bouřky, které však rychle pominou. Celodenních lijáků se tu dočkáte jen málokdy.

Nejvíce srážek spadne v průběhu roku v pohoří Velebit a Gorski Kotar a v okolí Dubrovníku. Nejméně naopak na ostrovech – v průměru 500 až 1 000 mm ročně. Nejsušší měsíc je červenec. Nejvíce srážek je na jaře a na podzim. Zdaleka nejvyšší roční průměr dešťových srážek je naměřen na ostrově Krk a v Rijece, Dubovníku a na ostrově Rab.

dubrovnik3

Chorvatské větry

V Chorvatsku se můžete setkat s několika druhy větrů. Známá je bóra, která představuje nárazový vítr vanoucí ze severu či severovýchodu. Může představovat velké nebezpeční pro plavce, malé lodě i surfaře, kteří se ocitli dále od břehu. Dalším typem větru je jugo, vanoucí z Afriky, který do ovzduší přináší více soli a jódu. Nese s sebou také horký a vlhký vzduch a oblačnost. Od severozápadu potom v Chorvatsku vane mistrál, v noci se můžete setkat s nočním větrem, burinem, a silnému letnímu větru, který vás zde může překvapit, se říká garbin.

Teplota moře

Je jasné, že každý jezdí do Chorvatska za mořem a koupáním. Máte-li rádi teplé moře, vyrazte do Chorvatska v období červenec až září. Průměrná teplota moře v těchto měsících je 23°C, v červnu a v říjnu je to o 2 stupně méně a s příchodem zimy teplota moře klesá pod 20°C. Od ledna do dubna naměříte teploty mezi 12 a 14°C a od května se teplota zase začíná zvyšovat.

ČTĚTĚ:   Přírodní parky Chorvatska

Počasí chorvatské ostrovy

Vlhkost ovzduší a atmosférické srážky

Co se týče vlhkosti, ve Středozemí je obecně vyšší a v létě tak dosahuje v Chorvatsku 60 – 70 %. Vyšší vlhkost vzduchu je vhodná pro dýchací ústrojí a je to také hlavní důvod, proč se například astmatikům vysoce doporučuje pobyt u moře.

Moře má však blahodárné účinky na nás na všechny. Už jste přemýšleli, kam letos vyrazíte? Pevně věříme, že do Chorvatska. Jaké měsíce byste pro návštěvu Chorvatska doporučili čtenářům vy ze své vlastní zkušenosti vy?

 

levné apartmány Hvar
Ubytování na Hvaru

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2017, Kategorie : Chorvatsko