Chorvatsko – země pro gurmány, sportovce a cestovatele


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko je každoročně cílovou destinací několika desítek tisíc českých turistů, kteří si sem jedou především odpočinout a vychutnávat si krásu zdejší přírody. Mnoho lidí svou dovolenou zde pojímá pouze jako místo, kde může lenošit, ležet na pláži, slunit se a občas se vykoupat v moři.

Chorvatsko však nabízí mnohem víc než to. Skvělé jídlo, lahodná vína, nádherné cyklistické trasy, úžasné historické památky a dokonalé přírodní scenérie, to všechno na vás v Chorvatsku čeká. Byla by škoda toto všechno nezažít.

Úžasné jídlo

chorvatskoAť už si to chceme přiznat či nikoliv, Češi jsou národem šetřílků, jejichž běžnou součástí krom opalovacího krému a ploutví, jsou také tašky plné jídla nakoupené doma. Ovšem dovolená by měla být především o poznávání místní kultury, ke které nezbytně patří také kuchyně. Jeden večer si zajít do místní taverny na místní specialitu nestačí. Je zapotřebí ochutnat co možná nejvíce jídel a třeba se i inspirovat pro svou vlastní kuchyni.


I v Chorvatsku můžete prožívat skvělé kulinářské zážitky. Stačí jen vědět, na jakých místech hledat. Pokud si chcete dovolenou řádně užít, můžete rovnou navštívit ty nejlepší restaurace, které v Chorvatsku jsou.

pizza v chorvatsku

gastronomie chorvatsko

ryby chorvatsko

jídlo chorvatsko

Restaurace, které opravdu stojí za to navštívit, se vyznačují tím, že mají vždy čerstvé suroviny, jejich kuchaři jsou kreativní a snaží se zachovávat typické Chorvatské chutě. Mezi top pět nejlepších patří bezesporu Gils v Dubrovníku, Le mandrač v Opatiji, Milan v Pule, Monte v Rovinji a například Takenoko v Záhřebu.

Lahodná vína

Ačkoliv se to nemusí zdát, Chorvaté si potrpí na skvělá vína a jsou také jejich zdatnými producenty. Víno k moři teplu, a mořské kuchyni neodmyslitelně patří a proto byste se mu neměli vyhýbat ani vy. Po celém Chorvatsku je roztroušeno hned několik oblastí s naprosto výborným vínem. Za zmínku zde stojí především ostrov Pelješac a jeho světoznámé víno Dingač, které patří mezi deset nejlepších odrůdových vín na světě. Toto víno je vyráběno ze zdejší odrůdy plavac mali, která je takovým malým unikátem.
Kromě Pelješacu se za vínem vyplatí jet také do Dalmácie. Zde stojí za zmínku vesnice Mimice a Pisak, které patří také k světově známým producentům. Co se ostrovů týče, tak na své si přijdete na Hvaru a to v oblastech Stareho Gradu a Jelsy. Zde si vychutnáte především bílá vína z odrůd bogdanica, cetinka a mekuja. Za návštěvu však stojí také Korčula či Lastovo.

ČTĚTĚ:   Čím platit v Chorvatsku. Eura nebo kuny a kde je směnit?

Nádherná příroda a úžasné památky

pláže v chorvatskuPokud vás příliš neláká nekonečné povalovaní na pláži, určitě můžete po Chorvatsku i výletovat. Na každém kroku vás překvapí naprosto úžasná příroda a přírodní scenérie, a to ať už jste na ostrovech, ve vnitrozemí, či na pobřeží. Za návštěvu určitě stojí Plitvická jezera, ostrov Hvar, poloostrov Pelješac či úžasné zátoka s městem Dubrovnik.
V samotném Dubrovniku budete moci obdivovat krásné historické centrum s mohutnými hradbami a úchvatnými paláci či nedaleký hrad Ston. Samozřejmostí by měla být i návštěva světoznámého Diokleciánova paláce ve Splitu a historického městečka Trogiru z 13. století. Pokud jste alespoň trochu duchovně založeni, určitě vás osloví i nádherná Eufrazirova bazilika v Poreči, která byla vybudována již v 6. století.

Na kole

No, a pokud nejste příznivcem šlapání pěšky, můžete podniknout výlety na kole. Chorvatsko je pro cykloturistiku zemí zaslíbenou a Chorvaté to moc dobře vědí. Proto zde najdeme velké množství skvělých cyklotras, které vám provedou nádhernou přírodou. Je třeba však počítat s velkým množstvím kopců a celkem bezohlednými řidiči.
Za zmínku určitě stojí oblast Istrie, kde si milovníci kol opravdu přijdou na své. Celkově se dá říci, že především ostrovy jsou skvělou volbou a to díky minimálnímu provozu. Hvar, Krk, Korčula, Brač, to všechno jsou destinace, jejichž výběrem vůbec nic nepokazíte.


levné chorvatsko
Dovolená Chorvatsko bez cestovky

2 Responses to Chorvatsko – země pro gurmány, sportovce a cestovatele

  1. Smola Antonín

    Tak pokud se nemýlím tak tohle je STON a je vidět i z vesmíru tak jako velká Čínská zeď 🙂

  2. Goran Turkalj

    Je to největší zeď po te slavné čínské. Kdisi to bivala brana Dubrovniku. …..

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2016, Kategorie : Magazín