Dovolená v okolí Vranského jezera


ubytování Chorvatsko

Je jasné, že se do Chorvatska jezdí za mořem a ne k jezeru za sladkou vodou, kterou si v Čechách můžeme užít dosyta. My vás ale nezveme na dovolenou k jezeru, nýbrž vám chceme nabídnout dovolenou na Jadranu v místech, kde si můžete odskočit k jezeru, což může pro mnohé turisty představovat příjemné zpestření. O to víc, jsou-li tito turisté milovníci rybaření.

Vranské jezero: ráj, rybářů, ornitologů i gurmánů

Vranské jezero leží v Severní Dalmácii a jedná se o největší jezero v Chorvatsku. Je proslulé bohatým podvodním světem, ve kterém žije mnoho druhů ryb.

Jezero vzniklo zaplavením krasového pole podzemní vodou a je spojeno mořem umělým kanálem. Od moře ho odděluje úzká šíje. Jezero bylo původně sladkovodní, ale kvůli propojení s mořem se míchá se slanou vodou. Proto zde žijí sladkovodní i mořské ryby. Turisté si na břehu jezera mohou v turistické kanceláři nebo v místní restauraci koupit povolenku k rybolovu klidně jen na jeden den.

Vranské jezero

Vranské jezero může být i skvělým cílem jednodenního výletu pro ty, kteří mají rádi ptactvo a přírodu. V bažinách hnízdí velké množstvích nejrůznějších druhů vodních ptáků a dokonce i cestovní kanceláře sem provozují organizované výlety za pozorováním ptactva. Jedná se o opravdu zábavný a poučný výlet, kdy se návštěvníci na člunech dostanou až hluboko do bažin, kde mohou ptáky pozorovat a pořídit si skvělé snímky. V severozápadní části jezera je umístěná i ornitologická rezervace.

Pokud nerybaříte a ani ptactvo nepatří mezi vaši oblíbenou faunu, vřele vám i tak doporučujeme zajet k jezeru. A to do jedné z vynikajících restaurací, které zde nabízí jak jinak než lahůdky v podobě chutně upravených čerstvých ryb.

Vranské jezero

Tento gurmánský výlet můžete spojit s příjemnou procházkou nebo jízdou na kole po stezkách, které byly k tomuto účelu okolo jezera vybudovány.

ČTĚTĚ:   I v listopadu Chorvatsko navštěvují desítky tisíce turistů

Vrana – městečko s historií

Na vnitrozemské straně jezera najdete městečko Vrana, které dříve leželo na bažinaté a neúrodné půdě. Možná mnohé překvapí, že právě zde, v tomto podivném mokrém kraji, se narodili významní renesanční umělci: sochař a malíř Franjo Vranjanin a stavitel Lucijan Vranjanin, jež jsou známí všem, kdo se zajímají o dějiny výtvarného umění.

Vranský hrad se po tom, co sloužil chorvatským králům, stal střediskem templářů. Nakonec ho získali Benátčané. Vranu a okolí dali dohromady Turci, kteří povolali Araby. Ti měli zkušenosti s úrodňováním půdy a přeměnili zdejší okolí k nepoznání. Nyní se tu pěstuje ovoce a zelenina, daří se zde vinné révě i obilí.

18. – 20. srpna 2017 se budou ve Vraně konat tradiční Dny vranských rytířů, při kterých můžete pozorovat inscenované bitvy a rytířské turnaje. Součástí oslav jsou různé soutěže, stánky s gastronomií i ukázka starých řemesel a dobových kostýmů.

Kde se tedy ubytovat?

Samozřejmě že u moře! Níže najdete přehled nejoblíbenějších letovisek v okolí, které leží na pobřeží Jadranu a přitom je to z nich kousek k úžasnému Vranskému jezeru.

Biograd na moru

Biograd na Moru: moderní letovisko, které nabízí krásné oblázkové i písečné pláže lemované borovicemi. Je to také skvělé místo pro provozování sportovních aktivit a to nejen těch vodních. Najdete tu tenisové kurty, hřiště na basketbal, fotbal i volejbal, zahrát si můžete bowling, minigolf nebo třeba kuželky. Z Biogradu jezdí trajekty na nedaleký ostrov Pašman.

Sveti Petar na Moru: malé letovisko, které leží severně od Biogardu na Moru, je oblíbené pro svůj klid a pohodu. Díky nedalekému ostrovu Pašman se na pobřeží netvoří velké vlny a je tak vhodné pro malé děti a neplavce.

Sveti Filip i Jakov: jedná se o malou vesničku, která vás však může velmi mile překvapit. Nachází se tu krásná pláž vyznamenaná Modrou vlajkou s možností půjčení šlapadel a loděk, kterými můžete doplout na některý z malinkých ostrůvků. Najdete zde školu plachtění nebo možnost zahrát si vodní polo, volejbal nebo tenis.

ČTĚTĚ:   Ližnjan u Medulinu na Istrii

Drage u Pakoštane: Mmenší letovisko, které nabízí klidnou dovolenou avšak se všemi vymoženostmi moderního životního stylu. Jsou zde krásné pláže, promenáda s restauracemi a krásné okolí.

K Vranskému jezeru můžete také snadno dojet z velkých letovisek, jako je Zadar severně nebo Šibenik jižně od jezera, a udělat si krásný jednodenní výlet.

 

levné apartmány Biograd na Moru
Ubytování v Biogradu na Moru

Ohodnoťte

One Response to Dovolená v okolí Vranského jezera

  1. Miroslav Seibert

    Jezero krásné, ale za tři dny jsem utekl protože se mi do caravanu nastěhovali malí mravenci a měl jsem práci na týden.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2017, Kategorie : Chorvatsko