Nejzajímavější místa ve vnitrozemí Istrie


ubytování Chorvatsko

Přestože všichni míříme do Chorvatska především na úchvatné pláže, má tato země co nabídnout i ve svém vnitrozemí. Poznat pravou chorvatskou atmosféru můžete v krásných městečkách a vesnicích například ve vnitrozemí Istrie. Vydejte se s námi na výlet po těch nejzajímavějších, které jsou zde k vidění.

Hum: nejmenší vesnička na světě?!

Hum

Hum – vesnice, o které se tvrdí, že se jedná o tu nejmenší na světě. Těžko říct, jestli je to pravda, ale pravdou je, že Hum má pouhých 23 obyvatel. Vesničku najdete asi 34 km západně od Opatije, nedaleko tunelu Učka směrem na Umag. Je zde dochované městské opevnění a v podstatě zde silnice končí. Můžete se projít cestou ke kostelíku, který ukrývá fresky ze 12. století. Hum má malé náměstíčko, věž a několik domků. Je tu hospůdka Humská konoba, ve které si můžete dát dobrý oběd, a dokonce ve vesnici najdete i ubytování!

Labin: ta s nejkrásnějším výhledem!

Labin

Pouhých 5 kilometrů od pobřežního letoviska Rabac najdete stojí na kopci starodávné město Labin. Jeho návštěva rozhodně stojí za to, už kvůli krásnému výhledu, který se ze starého města nabízí. Tady stále můžete vidět, jak mohlo vypadat středověké opevněné sídliště. Hradby jsou tu dochované ze 16. století a obepínají městkou část, ve které nedošlo téměř k žádným stavebním změnám. Za vidění stojí krásné barokní i renesanční paláce i gotické kostely. Na rozdíl od Humu je Labin velmi živým městečkem. Najdete zde spoustu malých obchůdků i kaváren.

Bale: tam, kde spí kosti dinosaurů

Bale

15 kilometrů od letoviska Rovinj leží malá obec Bale, která se pyšní svým středověkým rázem. Můžete tu navštívit monumentální opevněný zámek, který měl původně podobu gotického hradu a v 15. století k němu byla přistavěna goticko-renesanční část. Co je však pro mnoho návštěvníků mnohem větším magnetem, je nedávno zrekonstruované Multimediální centrum Ulika, kde najdete unikátní sbírku kostí dinosaurů! Ty pocházejí z doby před 200 miliony let, kdy v této oblasti dinosaurové žili. Velice vzácné je paleontologické naleziště, které se nachází pod mořem.

ČTĚTĚ:   Čemu se vyvarovat na dovolené v Chorvatsku

Nova Vas: v blízkosti významné jeskyně Baredine

Baredine

Obec Nova Vas, která se nachází asi 11 km na severovýchod od letoviska Poreč, nemá turistům skoro nic co nabídnout. Avšak něco přeci: v jejím okolí leží několik krápníkových jeskyní, které byly zpřístupněné teprve v nedávné době, v roce 1995. Jeskyně Baredine se řadí mezi nejvýznamnější na celém Istrijském poloostrově. Je tvořena labyrintem jeskyní a navštívit ji můžete pouze s průvodcem, který vás provede po celkem 5 jeskyních, a to během pouhých 40 minut. Sejdete do hloubky 60 metrů a budete moci obdivovat tisíce let staré přírodní útvary, podzimní jezero i mnohé endemické druhy zvířat.

Istarske toplice: termální lázně a wellness centrum

Istarske toplice

Pokud nepohrdnete relaxačním bahenním koupelím a zamlouvají se vám wellness procedury, Istarske toplice si zamilujete. Najdte je cca 35 km od Poreče pod starobylým Motovunem. Léčivá termální voda obsahuje 14 různých prvků včetně síry. Jedná se o vysoce radioaktivní vodu z pramene, který vytéká zpod 100 metrů vysoké skalní stěny. Léčí se zde nemoci pohybového ústrojí i nervové soustavy.

Najdete zde zdravotní wellness centrum s 25 metrovým bazénem i bazénem pro děti. Součástí je 5 druhů saun, fitness studio, prostory pro masáže i relaxaci.

Motovun: luxusní výletní místo

Motovun

Nedaleko od lázní můžete navštívit krásnou vesnici Motovun, která leží na vrcholu příkrého kopce. Dominuje mu řeka Mirna, ke které vede přes 1000 schodů. Obdivovat kromě výhledů můžete středověkou atmosféru města i blízké vinice či lesopark. Koncem července se zde pravidelně koná filmový festival. Motovun je významný především proto, že se jedná o místo bohaté na lanýže, které také můžete ochutnat v místních restauracích.

 

levné apartmány Rovinj
Ubytování v Rovinj

One Response to Nejzajímavější místa ve vnitrozemí Istrie

  1. Leňa Pánová

    Nikola Lžičařová

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2017, Kategorie : Chorvatsko, Istrie