Přírodní park Telašćica – klenot ostrova Dugi otok


ubytování Chorvatsko

Překrásný ostrov Dugi otok je další z oblíbených destinací na letní i podzimní dovolenou. Jedná se o ostrov dlouhý přibližně 43 km a my vás nyní zveme až na jeho úplný jih. Projet celý ostrov je úžasným zážitkem a nikdo by si ho neměl nechat ujít. Na úplném jihu ostrova najdete přírodní klenot – nádherný přírodní park Telašćica, kde můžete strávit celý den. Nabijte si fotoaparáty a vyrazteza poznáním úžasné chorvatské přírody.

Jedná se o jednu z nejhlubších zátok na Jadranu a přímo sousedí s ostrovy, které patří do souostroví Kornati. Celý park se rozkládá na rozloze 70 km² a tvoří ho pevnina, přilehlé ostrůvky i část moře. Do národního parku se dostanete z přístavního městečka Sali a vstupné činí 25 kun za jednu osobu.

Telašćica se řadí mezi nejpůsobivější oblasti Chorvatska

V národním parku Telašćica se nachází jezero Mir, které je od moře odděleno úzkým skalním hřebenem Grpašćák. Na své jihozápadní straně tvoří až 150 metrů vysoké kolmé skalní stěny, které padají přímo do moře. Můžete zde pozorovat stejný jev jako například v souostroví Kornati: povrch zde byl zvednut při podvláčení africké litosferické desky pod euroasijskou.

Telašćica

Krásné pláže na břehu moře i jezera

Telašćica je pás dlouhý přibližně 8 km a má více než 25 menších zátok, které se pyšní několika krásnými a dlouhými plážemi. Úchvatnou scenerii dokreslují okolní malé ostrůvky. Ty z vás, kteří očekáváte jezero se sladkou vodou, teď trochu zklameme. Jezeru Mir se totiž často říká také Slané jezero a to právě kvůli slané vodě, ve které se tu můžete koupat. Voda jezera Mir je dokonce mnohem slanější a teplejší než voda v blízkém moři, v létě může dosahovat teplot až 33 °C. Na jeho dně se údajně nachází léčivé bahno. Co přesně léčí nevíme, ale určitě stojí za vyzkoušení.

ČTĚTĚ:   Míříte do Trogiru či Splitu? Doporučujeme výšlap na horu Sinjal!

Ráj pro milovníky přírody

A nejen pro ty. Telašćica je krásný kus země, který ještě není zničený. Na strmých stěnách v moři žijí korály, poblíž stěn můžete často spatřit delfíny. Bohatá vodní říše je tady tak vyhlášená, že se sem sjíždí potápěči ze všech možných koutů světa. Můžete zde spatřit 300 druhů rostlinných i živočišných druhů, 79 druhů ptáků.

Telašćica

Neosídlená oblast z římskými pozůstatky

Přestože se v současné době jedná o přírodní park, na jehož území kromě restaurací u kotviště nenajdete prakticky žádný trvale obydlený dům, dříve zde život existoval. Svědčí o tom četné nálezy římských staveb i kostelíky v románském stylu. Také se tvrdí, že to bylo právě tady, kde se započala historie chorvatského rybářství. Zápisy o rybaření pochází na tomto místě z 10. století.

Do národního parku Telašćica také z pevniny

I když nebudete ubytovaní na ostrově, dostanete se sem velmi pohodlně lodí z města Zadar z pevniny. Lodě ze Zadaru vyráží kolem 8 hodiny ráno a vrací se mezi 17. a 18. hodinou odpolední. Můžete si tak užít nádherný jednodenní výlet lodí spojený s perfektním koupáním v úžasné přírodě i s turistikou. Ze zátoky, kam lodě připlují, vede cesta k jezeru a k útesům Grpašćák. U kotviště také najdete několik restaurací, kde si můžete posedět a občerstvit se.

Telašćica

Tato část chorvatského ostrova Dugi otok je rozhodně místem, kam byste se měli podívat, budete-li se v této oblasti pohybovat. Není to sice lokace tolik vyhlášená jako jiné přírodní parky, ale možná právě proto má Telašćica svou jedinečnou atmosféru, nestojíte v dlouhých frontách na lístky, vždy si tu najdete krásné místečko jen sami pro sebe. Zní to lákavě, že?

 

levné apartmány Sali
Ubytování v Sali

3 Responses to Přírodní park Telašćica – klenot ostrova Dugi otok

  1. Jitka Navrátilová
  2. Šárka Novotná

    Taky jsme tam letos byli, naprostá nádhera

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2017, Kategorie : Chorvatsko