Patří Imotski jezera a Biokovo na seznam UNESCO?


ubytování Chorvatsko

Chorvatský turismus může opět oslavovat. Oblast Imotských jezer a přírodního parku Biokovo by měla být brzy na seznamu geoparků UNESCO. Patří na seznam právem? My jsme přesvědčeni o tom, že ano!

Světová rada geoparků UNESCO zasedá každý rok, aby posoudila, zda nové žádosti splňují veškerá kritéria a potřebné standardy. Oficiální zařazení geoparku Biokovo-Imotski jezera na seznam UNESCO se očekává v dubnu 2024. Stane se tak třetím geoparkem UNESCO v Chorvatsku, a to hned vedle přírodního parku Papuka a souostroví Vis.

Biokovo

Ochrana unikátní přírody na prvním místě

Cílem založení geoparku Biokovo-Imotski jezera je ochrana přírodního a historického děditství, udržitelný rozvoj a rozvoj turistického ruchu. Tato úžasná přírodní oblast je každoročně navštěvovaná turisty z celého světa. Nejvíce to sem láká Němce, Poláky a Angličany. Obecně sem míří více turistů v čase, kdy není pěkně, protože nemohou trávit své dny na pláži a koupat se. Jezera a pohoří Biokovo tedy většinou bývají až sekundárním cílem. Návštěvníci jsou pak o to více překvapeni, jakou přírodní perlu by si mohli nechat ujít, kdyby je sem nevyhnalo ošklivé počasí.

Jaké přírodní krásy tato oblast ukrývá?

Jedná se o oblast, která představuje výjimečnou přírodu a bohaté kulturní a historické dědictví. Je to především Modré jezero, Červené jezero a pohoří Biokovo.

Jedná se o pozoruhodný region, který je domovem mnoha živočišných druhů a geologických formací, které se vytvořily v různých etapách historie země. Jedním z impozantních rysů je Modré jezero, které leží na okraji historického města Imotski a je oblíbeným místem pro koupání. Sejít se dá k němu po klikaté stezce, vybudované na začátku 20. století technikou suché kamenné zdi.

Červené jezero Imotski
Červené jezero

1,5 km severozápadně od Imotsi leží hluboká puklina, Červené jezero, které je obklopené červenými skalami. Jedná se o jednu z nejhlubších vodních trhlin v Evropě a v roce 1971 byla označena jako přírodní památka.

ČTĚTĚ:   Selce u Crikvenice

Do oblasti také spadá Biokovo – nejvyšší pohoří v chorvatské pobřežní části. Pyšní se jedinečnou geomorfologií, výjimečnou biologickou rozmanitostí a úžasnou krajinou, což vedlo k tomu, že bylo vyhlášeno chráněným přírodním parkem. Biokovo je součástí Dinárských Alp, které jsou celosvětově známé svými výraznými krasovými útvary.

Modré jezero

Turismus na vzestupu

U slavného Modrého jezera byl nedávno otevřen luxusní hotel, což svědčí o tom, že turismus je v této lokalitě na vzestupu. Hotel stojí na stejném místě, kde před více než stoletím stála prostá ubytovna. Tento nový hotel a dalších 560 ubytovacích zařízení, které jsou rozmístěné po oblasti Imotski, stojí za zvýšením turistů v této části Chorvatska o cca 10 % oproti loňskému roku.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2023, Kategorie : Chorvatsko