Přírodní krásy Chorvatska


ubytování Chorvatsko

Ačkoliv je Chorvatsko zapsáno do našeho povědomí spíše v souvislosti s letní dovolenou u Jaderského moře spojenou s průzračnou vodou, kamenitými plážemi a velkým množstvím českých turistů, tato destinace vyniká také svými rozmanitými přírodními krásami. Jsou to kupříkladu mohutné horské soustavy, kouzelná jezera, výjimečné krasové jevy a jeskyně a v neposlední řadě i chráněná přírodní území. K chorvatským klenotům však patří také rozvinuté lázeňství.

Chorvatsko skrývá v sobě dech beroucí přírodní klenoty, které jsou bohužel často opomíjeny v důsledku velmi vysokého cestovního ruchu v přímořských oblastech. I přestože chorvatské řeky nejsou pro turisty tak známou atrakcí, jinak je tomu u překrásných výtvorů, které vytvářejí; vodopády, kaskády, peřeje, kaňony, soutěsky a samozřejmě také jezera, která se stávají stále více navštěvovanými místy v této zemi. Patří mezi ně rozhodně Plitvická jezera nebo Vranské jezero
plitvice
Za samostatnou kapitolu lze považovat chorvatské jeskyně s průzračnou vodou, které jsou většinou uvnitř zdobeny také krápníkovou výzdobou. Jako příklad lze uvést podle některých prý nekrásnější Cerovacké jeskyně u Pakoštane, nebo dále pak jeskyně Manita, Biševská modrá jeskyně, Dračí jeskyně aj.
jeskyne
V roce 1946 byl v bývalé Jugoslávii založen Ústav pro ochranu přírodních jedinečností, který měl za úkol ochraňovat veškeré přírodní unikáty na území současné Chorvatské republiky. Postupně tak bylo pod ochranu zařazeno osm národních parků, z nichž mezi nejznámější patří Plitvická jezera, šest chráněných krajinných oblastí, dvě přírodní rezervace a dále pak několik chráněných nalezišť, lesoparků, chráněných přírodních výtvorů a zvláštních faunistických lokalit.

Jak lze z výše zmíněného výčtu poznat, Chorvatsko je opravdu místem mnoha přírodních zajímavostí, které vybízí k návštěvě.

ubytování Plitvice
Levné apartmány u Plitvických jezer

Ohodnoťte
ČTĚTĚ:   Medulin na Istrii – důvody, proč si to tady zamilujete!
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2015, Kategorie : Chorvatsko