Do Puly za historií olivového oleje


ubytování Chorvatsko

Istrijský poloostrov má mnoho Českých turistů v oblibě a není to jen relativně blízkou vzdáleností od našich hranic. Istrie má krásné pobřeží, působivá města a pěknou přírodu. Největším a nejnavštěvovanějším městem je Pula, která leží na jihu západního pobřeží poloostrova. Je to krásné a historické přístavní město, kde to přes den i v noci pulsuje životem a návštěvníci zde mají mnoho příležitostí seznámit se s historií, kulturou i celkovou atmosférou Chorvatska.

Jedním z hlavních lákadel Puly je římský amfiteátr, který je zde označován jako Arena. Jedná se o nejzachovalejší a největší památku na římskou historii v celém Chorvatsku a patří mezi 6 nejzachovalejších římských amfiteátrů na světě. Rozhodně je velkolepá a stojí za návštěvu jak během dne, tak například v rámci každoročně konaného filmového festivalu, který se zde odehrává večer pod širým nebem.

Pulská Arena není však to jediné, co by vás mohlo zaujmout. Kromě mnoha galerií a muzeí, zde najdete také jedno unikátní, které se zabývá historií a zpracováním jedné z nejhlavnějších plodin země: oliv. Všimli jste si, že v žádné správné restauraci tady nechybí alespoň malá lahvička s místním olivovým olejem?

olivový olej

Museo Olei Histriae

Dům istrijského oleje, jak je muzeu přezdíváno, představuje unikátní možnost, jak se seznámit s touto pro Chorvatsko typickou plodinou a především s jejím zpracováním do podoby luxusního olivového oleje. Jedná se o jedinečný projekt, který nemá v celém Chorvatsku obdoby.

Muzeum se nachází přímo v centru města a pokud si nebudete jistí, každý vás k němu rád nasměruje. Pěstování olivovníků má na Istrii dlouhou tradici a historie počátku sahá až do doby před 2 000 lety. Mnoho návštěvníku na tomto muzeu také oceňuje možnost ochutnat celkem až 20 druhů vysoce kvalitního olivového oleje a následně si zakoupit ten, který nejvíce lahodil jejich chuťovým pohárkům. Samotné ochutnávání je proces, který je potřeba se naučit a školení odborníci vám zde také vysvětlí, podle čeho poznáte, že se jedná o opravdu kvalitní olivový olej.

ČTĚTĚ:   Poklady chorvatské kuchyně: Co rozhodně ochutnat?

Co se v muzeu dozvíte?

Nechceme vám samozřejmě vyzradit vše, abyste měli při návštěvě ještě nějaké překvapení. Naštěstí informací, které toto jedinečné muzeum předkládá, je tolik, že by se nám do jednoho článku nevtěsnaly. Dozvíte se tu velmi zajímavé věci, které vám dají obrázek nejen o historii samotného olivového oleje, ale také o zvycích, chování a životě tehdejších obyvatel Istrijského poloostrova.

olivový olej

Olivy patřily v době římské říše mezi nejzákladnější plodiny v této oblasti a to pro všechny vrstvy obyvatel. Olivový olej soužil nejen v kuchyni, ale také jako lék či palivo. Teprve ve 20. století však začal zažívat své nejslavnější časy, kdy se rozšířilo vědomí o jeho skvělých vlastnostech, vůni i excelentní chuti a začal být upřednostňovaný před oleji ostatních středomořských zemí. Istrijský olivový olej bývá oceňován na mnohých mezinárodních soutěžích a veletrzích a jedná se o opravdu špičkové oleje.

Muzeum istrijského olivového oleje je projekt, který zkrátka do Puly patří. Moderní expozice je otevřena po celý rok od 10 do 18 hodin, v letní sezóně ještě déle. Můžete si vybrat ze dvou návštěvních programů, z nichž jeden trvá hodinu a jeden hodinu a půl. Zaplatíte 90 nebo 130 kun za osobu.

olivovník

15 milionu olivovníků!

Pro vaši představu: na Istrii byste napočítali okolo 1,5 milionu olivovníků! A to je na tak poměrně malou plochu úctyhodné číslo. Celkem se o ně stará 162 majitelů, kteří vyrábí luxusní olivový olej.

Až budete příště na Istrii, udělejte si výlet do vnitrozemí a navštivte místní plantáže. Třeba se zapovídáte s místním pěstitelem a získáte špičkový olivový olej za mnohem menší cenu než v muzeu. I kdyby vám to nevyšlo, investovat své peníze do kvalitního oleje se vám rozhodně vyplatí. A to nejen kvůli vynikající chuti, ale také kvůli pozitivním účinkům na lidské zdraví, které jsou prokázány. Často bývá istrijský olivový olej také jedním z nejlepších dárků, které můžete svým přátelům nebo rodině z této lokality přivést.

ČTĚTĚ:   Istrie: znáte ta nejlepší místa na šnorchlování?

 

levné apartmány Pula
Ubytování v Pule

Do Puly za historií olivového oleje
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2017, Kategorie : Chorvatsko