Trajektem po ostrovech střední Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko je překrásná destinace a díky své blízkosti k našim hranicím se řadí mezi nejnavštěvovanější země obyvateli České republiky. Jadranské moře je průzračně čisté, pláže jsou téměř po celém pobřeží, je to tu relativně levné, lidé jsou milí a jídlo je vynikající. Nedaleko chorvatského pobřeží najdete nespočet ostrovů a ostrůvků, které také představují jedno z hlavních lákadel. My se vypravíme do Střední Dalmácie, kde leží ostrovy Hvar, Brač, Korčula, Vis. Odkud se na ně dostanete a kolik za trajekt zaplatíte?

Místo nalodění: Split

Na tyto krásné ostrovy se jednoduše dostanete trajektem, ale v sezóně počítejte s tím, že si možná nějakou dobu vyčkáte ve frontě. Trajekty vyjíždějí z oblíbeného přímořského letoviska Split. Pokud budete mít trochu času, byla by škoda poznat z tohoto krásného místa pouze přístav Gradska Luka, odkud vyplouvají trajekty.

Split

Město Split ukrývá poklad v podobě Diokleciánova paláce, který se řadí na první příčky zajímavých historických a kulturních památek v celém Chorvatsku. Pochází z přelomu 3. a 4. století, je zapsán na seznamu UNESCO a je naprosto úchvatný. Projděte starodávnými branami do krásných prostorů a načerpejte tu úžasnou atmosféru. Stavte se na oběd nebo na výbornou kávu v některé z nespočet příjemných kaváren. Trajekty na ostrovy jezdí poměrně často, nebojte se, že žádný nestihnete.

Cesta na ostrov Brač

brač

 

Na ostrov Brač trvá plavba okolo 50 minut a cena se liší podle velikosti vašeho automobilu. Za osobu se platí 33 kun a za osobní automobil do výšky 2 metrů a délky 5 metrů 160 kun. Na ostrově vystoupíte v obci Supetar, odkud se jednoduše a velmi rychle dostanete do místa svého pobytu. Přestože se jedná o třetí největší ostrov Chorvatska. Není nijak rozlehlý. Na délku má 40 km a na šířku pouhých 12 km. Nejoblíbenějším místem je pláž Zlatni Rat, kterou najdete na opačné straně ostrova než je Supetar, u obce Bol. Skvělé místo pro dovolenou však představuje i letovisko Postira. Nebo historický přístav Milna s menšími oblázkovými plážemi.

ČTĚTĚ:   Sljeme bude hostit Světový pohár

Na ostrov Brač se dostanete trajektem také z Makarske. Plavba do přístavu Sumartin na ostrově trvá přibližně jednu hodinu, cena je stejná jako ze Splitu, ale trajekty jezdí než 4 denně.

Cesta na ostrov Hvar

Z letoviska Split plují trajekty také na ostrov Hvar. Počítejte však s mnohem delší plavbou. Do ostrovního letoviska Stari Grad poplujete ze Splitu 2 hodiny. Za osobu zaplatíte 47 kun a za osobní automobil (do 2m výšky a 5m délky) 318 kun. Jedná se krásnou plavbu, která bude zážitkem sama o sobě. Poplujete mezi menším ostrovem Šolta a ostrovem Brač.

Pokud však pro vás dlouhé plavby po moři nejsou příjemnou záležitostí, rozhodně se vám vyplatí popojet o něco jižněji, konkrétně asi 20 km jižně od letoviska Makarska. Tady najdete obec Drvenik, odkud také vyplouvají trajekty na ostrov Hvar do přístavu Sućuraj. Za osobu zaplatíte 13 kun, za osobní automobil 90 kun a cesta potrvá jen okolo 35 minut. V sezóně odtud vyplouvá 6 trajektů denně.

Hvar je považován za nejslunnější ostrov Chorvatska a patří k nejnavštěvovanějším a nejznámějším ostrovům chorvatského pobřeží. Mezi oblíbená letoviska patří Stari Grad, Jelsa nebo Zavala. Všude na vás čekají překrásné zátoky s plážemi a nádherně čistou vodou.

Cesta na ostrov Vis

Ještě delší cestu budete mít, vydáte-li se na ostrov Vis. Cesta ze Splitu do letoviska Vis na ostrově trvá 2 hodiny a 20 minut. Vyráží pouze 2 spoje denně – jeden dopoledne v 11:00 a druhý v 18:30 (v pátek je to 10:00 a v 17:00). Za osobu zaplatíte 54 kun a za osobní automobil 370 kun.

Ostrov Vis je překrásný a mezi nejhezčí místa patří malebné a historické město Komiža. Kvůli dlouhé izolaci najdete na ostrově nedotčenou přírodu, kterou je nejlepší prozkoumat na kole, neboť na ostrově existují dobré cyklostezky.

Cesta na ostrov Korčula

korcula

Ani cesta na ostrov Korčula není zrovna krátká. Do letoviska Vela Luka na ostrově vyráží také 2 spoje denně – v 10:15 a v 17:30. Za 2 hodiny a 45 minut budete na místě, na úžasném oblíbeném chorvatském ostrově. Cena za osobu je 60 kun a za osobní vůz 530 kun. Tento trajekt pokračuje ještě dále na ostrov Lastovo.

ČTĚTĚ:   Medulin - Istrie

Na Korčulu se však můžete dostat také jinak. Necelých 15 km jižně od Drveniku je letovisko Ploče. Odtud vyplouvají trajekty do města Trpanj na poloostrově Pelješac. Cesta trvá hodinu, osoba platí 32 kun a za vůz zaplatíte 138 kun. Z Trpanj musíte přejet do přístavního města Orebič (cca 20 km), odkud vyplouvají trajekty na ostrov Korčula. Plavba trvá pouhých 15 minut a trajekty vyráží téměř každou hodinu. Za osobu zaplatíte 16 kun a za automobil 76 kun.

Ostrov Korčula je plný krásných míst a zátok. Oblíbenými městy je Vela Luka, Korčula nebo Lumbarda. Všude najdete krásné pláže a klidnou pohodu

 

levné apartmány Brač
Ubytování na Brači

Ohodnoťte

One Response to Trajektem po ostrovech střední Dalmácie

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2017, Kategorie : Chorvatsko