Vítá vás levandulový ostrov Hvar


ubytování Chorvatsko

Máte v plánu navštívit Hvar? Pokud ano, jistě se už těšíte na slunce, pláže a neutichající noční život. Hvar je úžasný ostrov, který láká turisty z celého světa. Má krásné pobřeží a dokonalé pláže. Rozhodně ale stojí za to vydat se i do jeho vnitrozemí, a to právě teď v červenci. Hned vám totiž bude jasné, proč se mu přezdívá také levandulový ostrov.

Pokud budete na Hvaru v období od 13. do 15.7. zažijete tento ostrov tak jako nikdy předtím. Bude se tu totiž konat Levandulový festival. Jedná se už o 15. ročník, který představuje jednu z tradičních hodnot Hvaru, na míle vzdálenou od pláží a nočního života.

Nenechte si ujít ostrov Hvar s vůní levadule

Když se vydáte z města Hvar po staré silnici směrem na Stari Grad, budete právě touto dobou míjet překrásná levandulová pole. Nedivte se, když bude cestou míjet zaparkovaná prázdná auta. Každý, kdo tudy projíždí má nutkání zastavit a udělat si pár neopakovatelných snímků vedle nádherných fialových levandulových keřů. Udělejte to také a užívejte si ty krásné pohledy a neodolatelnou vůni.

Cestou z Hvaru asi po 6 kilometrech dojedete do kouzelné vesničky Velo Grablje. Právě tahle vesnice je domovem každoročního Hvarského levandulového festivalu.

Velo Grablje, jedna z nejkrásnějších vesnic na ostrově

Před 20 lety žilo ve vesničce Velo Grablje všeho všudy 5 obyvatel. Kdysi to bývalo hlavní město v produkci levandule v celé Dalmácii. Mladí místní obyvatelé této vesnice se rozhodli, že se pokusí oživit její dědictví, a tak se zrodilo sdružení Pjover. Začali obnovovat levandulovou tradici, opravovat kamenné zídky a vyzývat ostatní obyvatele k účasti. V roce 2008 tak světlo světa spatřil první levandulový festival, který měl obrovský úspěch. A další úspěchy následovaly další roky.

ČTĚTĚ:   Chorvatsko: jedna z nejbezpečnějších zemí roku 2021

Postupně se ve vesnici zvyšoval počet obyvatel na 14 a z Velo Grablje se stalo krásné místo s neuvěřitelně pozitivní energií, které dodnes přitahuje romantické duše ze všech koutů světa. Najdete tu také vynikající restauraci Zbondini a zimní hospodu, kam jezdí i obyvatelé města Hvar.

Hvar

Festival, který vám provoní nohy!

Na festivalu můžete ochutnat levandulové pochoutky, jako je třeba vynikající levandulová zmrzlina. Součástí jsou koncerty a výstavy, které vás seznámí s bohatou levandulovou historií.

Jedním z vrcholů festivalu je výroba levandulového oleje a tohoto procesu se můžete dokonce osobně zúčastnit. Jak to probíhá? Svazky čerstvě nařezané levandule se vhazují do velké ocelové kádě. Účastníci se pak chytnou za lano, bosí skočí do kádě a skáčou nahoru a dolu, aby stlačili levandulové větve pod sebou. Je to pravděpodobně jedna z nejaromatičtějších věcí, které ve svém životě můžete zažít.

Festival ale především představuje jedinečnou příležitost nasát atmosféru tradičního Hvaru a ochutnat život běžného obyvatele Dalmácie.

Vítá vás levandulový ostrov Hvar
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2023, Kategorie : Chorvatsko