Dálniční a silniční síť Chorvatsku je poměrně hustá a prochází neustálým rozšiřováním. Zejména je rozvoj vidět na dálniční síti, kam se investovaly nemalé částky. Chorvatsko má dnes přes jeden tisíc kilometrů dálnic.
Jak naše dálnice, tak i chorvatské, jsou zpoplatněné. Zde se však dálniční poplatky (cestarina) vybírají jako mýtné. Platí se zde tak ne časově, ale jen za ujeté úseky dálnice. Zpoplatněné jsou i jiné úseky, třeba mýtné na mostě na ostrov Krk, ale také na rychlostní silnici po Istrijském poloostrově, kterému se říká Istrijský Ypsilon, a to včetně tunelu Učka. Výše mýtného v Chorvatsku se mění, tak je potřeba sledovat aktuální stav. Každopádně vám všude stačí platební karta a nemusíte řešit žádné drobné či měnění peněz kvůli tomu.
Silniční předpisy
Silnice jsou v Chorvatsku někdy přecpané, hlavně v době výměn turnusů, a to kolem soboty. Setkávají se zde řidiči z různých krajin, na některé můžeme být dokonce i alergičtí 🙂 To si tady musíme odpustit a zaměřit se na základní řidičské pravidlo – pravidlo šťastného návratu. Pro plynulou jízdu bez kolon doporučujeme vyjet jindy než v sobotu a to nejlépe podvečer abychom vše projeli přes noc a ráno už byli u moře, tato varianta je i nejlepší při cestování autem do Chorvatska s dětmi.
Silniční předpisy se moc od našich neliší, ale například je v Chorvatsku povoleno až 0,5 promile alkoholu v krvi řidiče, ovšem v případě dopravní nehody je stejně i tak požití alkoholu považováno za zásadní přitěžující okolnost. Proto doporučujeme se vyvarovat pití alkoholu před nebo během jízdy.
Stejně jako u nás je během řízení zakázané používání mobilních telefonů, pokud to nejsou přístroje hands-free. Rozdíl je ale u dětí, ty do 5 let musí sedět v dětské autosedačce. Pro cyklisty platí, že všichni do věku 16 let musí mít při jízdě na hlavě bezpečnostní přilbu.
Povolená nejvyšší rychlost na dálnicích je 130 km/hod., na silnicích pro motorová vozidla 110 km/hod. mimo obce pak 90 km a v obci jako u nás 50 km/hod.
Protože při příjezdu do Chorvatska máme většinou za sebou unavující dlouhou jízdu a můžeme cítit radost, že budeme u cíle, nesmíme ustat v pozornosti. Obzvláště v době hlavní sezony je třeba se připravit místy na velmi hustý provoz a s tím související kritické situace. V zahraničí jsou všechny problémy na silnicích s daleko většími následky a potížemi než u nás. Je proto potřeba dodržovat při jízdě pravidelně přestávky, protože podle statistiky je nejčastější příčinou nehod na chorvatských silnicích a dálnicích únava po dlouhé jízdě. K dalším nebezpečím patří zejména nepřiměřená rychlost a nedodržování dostatečné vzdálenosti mezi vozidly v koloně.
Pokuty na silnicích
Pokud jsme přichyceni i při nějakém drobném přestupku, můžeme dostat blokovou pokutu. Když ji odmítneme zaplatit na místě, je řešení předáno příslušnému přestupkovému soudu. Jenže abychom se museli účastnit řízení nebo následného výkonu trestu, může nám policie zadržet pas či občanský průkaz až na dobu 8 dnů.
Ale můžeme také dodat, že když najdeme za stěračem oznámení o přestupku, třeba o špatném parkování, a nejsme přichyceni policií, je vymahatelnost velmi obtížná. Nespoléhejte ale na to, protože příští rok i při běžné kontrole může policista být důsledný a náš dluh, zapsaný na číslo vozidla, nám nepříjemně připomene.
Je také všeobecně známé, že pokuty za přestupky se v posledních letech výrazně zvýšily. Třeba za překročení nejvyšší povolené rychlosti mimo obec může být pokuta od 500 až 7.000 HRK, v obci pak od 300 do 15.000 HRK. Může se také stát, že při nezaplacení pokuty nás může soud odsoudit na trest odnětí svobody až na 60 dnů.
Pokud budeme mít nějakou dopravní nehodu, vyžádejme si od policie záznam o poškozeném vozidle, bez kterého nemůžeme Chorvatsko opustit. Pojistné události se pak bez problému řeší přes vaší pojišťovnu v ČR.
Půjčovny aut
Pokud letíme letadlem do Chorvatska, nebo bude naše cesta vlakem, můžeme uvažovat i o zapůjčení automobilu. V Chorvatsku je velmi dobrá síť nejen místních, ale i mezinárodních řetězců půjčoven automobilu. Můžeme jmenovat známé Europcar, Herzt nebo Sixt. Automobil si lze půjčit nejen v samotných půjčovnách, ale i v jejich zastoupení, což někdy bývají recepce hotelů či jsou i na letištích. Pro klid však doporučujeme se předem informovat a auto si již zajistit pomocí internetu nebo telefonu.
Velký průvodce na cestu do Chorvatska
Připravili jsme pro vás elektronickou knížku (ebook) ve které jsme přehledně popsali vše co budete potřebovat na cestu do Chorvatska.
Tuto knížku si možete ihned ZDARMA stáhnout právě zde – klikněte na „Velký průvodce na cestu do Chorvatska“ a stáhněte si zdarma ebook neboli elektronickou knížku kde najdete veškeré informace o cestě do Chorvatska, potřebných dokladech, cenách mýta a mnoho dalšího!
Ubytování v Chorvatsku bez cestovky
Apartments Cappuccino
apartmány
kapacita osob: 2-18
cena lůžka od: 12 Eur
k moři: 10 mApartments CAR
apartmány, pokoje
kapacita osob: 2 - 30
cena lůžka od: 30 Eur
k moři: 10 mApartmani Filip Vlašić
apartmány
kapacita osob: 2-12
cena lůžka od: 15 Eur
k moři: 10 mBig apartman for large groups
apartmány
kapacita osob: 6-11
cena lůžka od: 15 Eur
k moři: 20 m
publikováno: Dub 2016, Kategorie : Magazín