Ostrovy Chorvatska – Krk


ubytování Chorvatsko

Ostrov Krk patří do skupiny Kvarnerských ostrovů v severní části Jadranu a s Cresem je největším ostrovem Chorvatska. Protože je jeho břeh vzdálen pouhých 500 metrů od pevniny, má proti Cresu mnohem hustější zalidnění i větší jednotlivé obce.

Spojení s pevninou zajišťuje v prvé řadě silniční 1,7 kilometrů dlouhý most z roku 1980 od Kraljevici, napojený zde na pobřežní silnici D8 (E65) a pak i na dálnici A7. Na ostrově je také rijecké letiště.

Přes Krk také vede silnice k trajektu na ostrovy Cres a Rab.

Příroda na Krku

Pobřeží ostrova je ploché a snadno přístupné, nachází se zde velké množství malých i větších zátok, mezi nimiž jsou největší Punatský záliv ve středu ostrova a zátoka u Klimna s ostrůvkem Škojić na severu. Nejdelší pobřeží podél Vinodolského kanálu se dělí na tři části. Jižní je velmi strmá a jsou zde vrcholy s výškou přes 400 metrů, které spadají skoro kolmo do moře. V této oblasti hnízdí sup bělohlavý, pro kterého tu byla vyhlášena ornitologická rezervace. Střední část je méně strmá a také dostupnější, severní část se nazývá Košćera a má také zcela nepřístupné a strmé pobřeží, ovšem výrazněji nižší v jižní části. Ve vápenci se zde vytvořila jeskyně Biserujka, která patří k z nejnavštěvovanějším v Chorvatsku a leží nedaleko Rudine.

Severní část ostrova Krk je plošina o výšce asi 60 m n.m.. Má vápencový povrch a vane zde severní vítr bora, což ničí vegetaci a tak je zde neplodná půda, ovšem s výjimkou západní části kolem Omišalje.

Střední část ostrova má vlnitý reliéf s mnoha závrty a vrchy, které jen zřídka přesahují přes 200 metrů. Půda je zde vápencová, dolomitové skaly se rozkládají a zemina smíchaná s humusem umožňuje růst bujné vegetaci a život bohaté fauně. Proto tu také najdeme velké množství osad.

Západní pobřeží se lehce svažuje do moře, najdeme zde také významná sídla Njivice a město Krk. Nejzápadnější oblast se nazývá Sotovento, je zde desítka vesnic na úpatí kopců, které chrání před větrem, a to dalo kraji své jméno, italsky Soto Vento znamená Pod větrem, čili závětrné místo.

Ve středu ostrova jsou dvě jezera Njivice a Ponikve, obě jsou zdrojem pitné vody, ovšem špatné kvality. Ostrov proto v době veder trpí jejím nedostatkem, proto byl napojen na rijecký vodovod. Romantická oblast jezer je také chráněna jako ptačí rezervace.

ČTĚTĚ:   Nejlepší výlety v Chorvatsku

Na jižní část ostrova převažují pusté pastviny oplocované kamennými zdmi, které chrání zem také proti korozi. Úrodná jsou jen políčka v blízkosti Punta, Susu a v Bašćanském údolí.

ostrov krk

Osídlení

Na ostrově je několik obcí, které pak sdružují mnoho osad. V Bašce stával starý hrad zničený Benátčany roku 1380, a to v místě kostela sv.Jana Křtitele. Město Krk je nejstarším osídleným místem na ostrově, najdeme tu zbytky římského osídlení (hradby, lázně, hřbitov,kostely), a z dob vlády Benátek románskou katedrálu a mnohé kostely, klášter, hrad a městské opevnění. Stará Baška je jednou z nejvíce izolovaných, ale také nejkrásnějších vsí ostrově.

Omišalj je druhé historické místo na ostrově, kde stávalo dávné hradiště Liburčanů a i v době římské. Zde se také odehrály mnohé námořní bitvy, památný je tu kostel. Osadu Mirinu založili Římané, dodnes tu jsou po nich významné stavby.

Obec Punat má také zbytky římského osídlení, mělo kostely již v 6. a 9. století, ale i další z pozdějších dob. Kromě typických krasových jevů, jako jsou kaňony, skaliska, skály či zde Kokošké kamenné zdi. Na mnoha místech se můžeme kochat panoramatický výhled na Kvarnerský záliv s ostrovy Cres, Rab, na Senjskou brána a údolí s Baškou. V období mimo hlavní letní sezónu sem proto míří mnoho skupin turistů.

Vrbnik je také velmi starou osadou, městem je od roku 1388. Leží v nádherné poloze na vršku s dominantní věží kostela. Osada Garica je také historickou lokalitou s pravěkou zříceninou Krševanský vrch.

Cestovní ruch

Protože je ostrov snadno přístupný, je zde cestovní ruch velmi rozvinutý, navíc i když leží na severu Chorvatska, patří k nejslunečnějším oblastem celého Jadranu. Většina pobřeží ostrova je strmá a skalnatá, ale najdeme zde vedle velice pěkných drobných také nádherné dlouhé pláže. Ty jsou v některých místech písečné a jinde oblázkové. Jemný písek na plážích a pozvolný vstup do moře je ideální pro rodiny s malými dětmi. Některé pláže, které se nacházejí přímo v letoviscích, nabízejí možnost drobného občerstvení, případně v místních restauracích. Jiné pláže, pokud budeme hledat více soukromí, můžeme navštívit autem v rámci výletů po ostrově a užít si tak klidné koupání v blízkosti přírody.

ČTĚTĚ:   Motovun

Přibližně třetinu ostrova pokrývají lesy, zbylé části jsou většinou holé a kamenité, kde se na holých vápencích stráních pasou ovce či se pěstují kulturní plodiny jako ovoce, zelenina a olivy. V okolo města Vrbnik se pěstuje vinná réva, které se zde velice daří. proto zde můžeme ochutnat ve zdejších restauracích zdejší druhy vína, mezi nimiž chutí vyniká Vrbnička Žlahtina.

krk chorvatsko

Mezi nejznámější a nejvyhledávanější letoviska ostrova Krk patří Baška, Klimno, město Krk, Malinska, Njivice, Punat a několik dalších menších městeček. Zde jsou také největší možnosti ubytování, naleznete zde několik známých hotelů a hotelových komplexů a spoustu soukromých apartmánů. Na ostrově naleznete samozřejmě velice širokou nabídku ubytování v soukromí, v apartmánech apod.

Turistům se zde nabízí na 300 km značených turistických a cyklistických tras. Ostrov Krk je také zajímavý z etnografického hlediska pro zdejší lidové zvyky a kroje nebo archaický dialekt řeči.

ubytování Krk
Levné apartmány na ostrově Krk

Ohodnoťte

One Response to Ostrovy Chorvatska – Krk

  1. Vratislav Karlovský

    Zrovna zde jsme byli letos na dovolené a mohu jen doporučit.Krásné místo.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2015, Kategorie : Magazín