Pelješac – poloostrov rybářů, soli a dobrého vína


ubytování Chorvatsko

Pelješac je po Istrii druhým největším poloostrovem v chorvatském Jadranu. Rozkládá se na území jižní Dalmácie a od pevniny je na severu a severovýchodě oddělen Neretvanským a Malostonským průlivem. Na jihu a jihovýchodě jej pak od ostrůvků Korčuly a Mljetu odděluje průliv Pelješatský a Mljetský. Při pobřeží poloostrova se táhnou vápencové hřebeny, mezi nimiž se rozkládají lány vinné révy té nejlepší jakosti. Zatímco severovýchod poloostrova je díky větrům z vnitrozemí chladnější, západ už nabízí mnohem příjemnější podmínky nejen pro letní dovolenou.

Stonská šíje je převážně písčitá a zřejmě vznikla sedimentací mořského písku, což znamená, že Pelješac byl v minulosti ostrovem. Díky své seismologické činnosti je pravděpodobné, že se jím jednou opět stane.

Jméno poloostrova je poměrně nové a inspiraci pochytilo nejspíše z pojmenování kopce Pelisac, který se vypíná nad městem Orebić. V minulosti nesl poloostrov řadu jiných jmen, a tak se jmenoval Stonski krys, Puncta Stagni, Ponta di Stagno či Sabioncello. Hlavním městem poloostrova je Ston, který se pyšní druhými nejdelšími hradbami v Evropě. Nejvyšší horou poloostrova Pelješac je Sveti Ilija nesoucí také název Zmijino brdo čili v překladu Hadí vrch. Jedovatí hadi zde opravdu žijí, ale naštěstí jen v divoce zarostlých místech uvnitř hor. Na tomto poloostrově navíc jako na jediném místě v Evropě žijí ve volné přírodě šakali. Pelješac je také příhodným místem pro lov ryb a také ústřic, které pocházejí z umělého chovu v Malotonském zálivu.

Pokud od fauny zamíříme k flóře, je třeba zmínit především zdejší vinice, ze kterých se získává víno znamenitých značek dingač a postup. Cestou při pobřeží se pak pěstují mandloně, olivovníky a různé druhy jižního ovoce. Hlavní město Ston se pak stále ještě specializuje na těžbu soli, i když má svůj historický boom dávno za sebou. Právě sůl kdysi bývala jedním z hlavních zdrojů příjmu této malé země a dodnes si zde můžete prohlédnout pozoruhodné saliny. V této době nabývá ale na ekonomickém významu poloostrova především cestovní ruch.

ČTĚTĚ:   Změny pro turisty po vstupu Chorvatska do EU

poloostrov Pelješac

Co se týče historie poloostrova Pelješac, jeho prvními obyvateli byli Ilyrové. Nedávno se zde dokonce archeologům podařilo objevit nález evropské úrovně. Odkryli zde totiž významnou ilyrskou svatyni z 1. tis. př. n. l. Není sice ještě veřejnosti přístupná, přesto ale zapadá do barvité mozaiky zajímavostí tohoto poloostrova.

Již zmíněné městečko Orebić je střediskem společenského života na poloostrově. Leží na jižním pobřeží hned naproti ostrovu Korčula a návštěvníky přitahuje především svými nádhernými plážemi. Na cestě mezi městem Orebić a západně položeným Viganj se rozkládá nejkrásnější pobřežní část poloostrova. Pěkné pláže nabízí i přímořské lokality Kučište a Lovište. Skvělé jsou zde zejména podmínky pro vodní sporty. Ve vodách při osadě Viganj se dokonce konalo mistrovství Evropy ve windsurfingu. Takovou potápěčskou základnou je pak letovisko Žuljana, které navíc splňuje podmínky pro strávení klidné a příjemné dovolené. Jednou z nejkrásnějších pláží v celé Jižní Dalmácii se pyšní Prapratno, kde jsou skvělé možnosti pro kempování. Oblíbeným letoviskem na severním pobřeží je pak Trpanj, které omývá moře s brakickou vodou, a tak bývá i vyhledávaným cílem sportovních rybářů. V blízké zátoce si navíc můžete vyzkoušet pozitivní účinky léčivého bahna, které je zatím docela volně přístupné. Trpanj byl kdysi hlavním přístavem poloostrova, architektonicky jej krášlí především socha Panny Marie na skále před přístavem, která plnila funkci ochránkyně námořníků a rybářů.

Mimo vodní sporty je na poloostrově oblíbený také fotbal nebo plážový volejbal. Pro milovníky tenisu jsou pak k dispozici velmi pěkné tenisové kurty v Orebići. Po celém Pelješaci je možné provozovat jogging, pěší turistiku a cyklistiku.

Františkánský klášter na poloostrově Pelješac

Pokud si chcete pobyt zpříjemnit i výletem za historickými památkami poloostrova, projděte si kouzelné místní kostelíky z dob dávno minulých. K docela nejstarším kostelům na pobřeží patří ten zasvěcený sv. Michalovi, který vám mimo jiné poskytne také podívanou na pěkně zachované fresky. Ve Stonu a Orebići pak můžete navštívit gotické františkánské kláštery z pozdního středověku. Pozoruhodnými památkami jsou také stećci ve Stonu. Jedná se vlastně o specifické náhrobní kameny zdobené různými reliéfy, jejichž původ se odvozuje od středověké bosenské církve, která dosahovala do částí dnešního Chorvatska i Černé Hory. Díky architektonickému nasazení v době Dubrovnické republiky si také v dnešní době můžete ve Stonu prohlédnout jednu z největších středověkých pevnostních soustav v jižním přímoří, ale také celou řadu zajímavých sakrálních i světských staveb.

ČTĚTĚ:   Šibenik - střední Dalmácie

Vedle výše zmíněných středisek jsou pro návštěvníky lákavé především menší osady s pěknými malými plážemi, na které doléhá příjemná domorodá atmosféra a nic nerušící klid. Poloostrov poskytuje možná méně hotelů než bývá zvykem, a to ve Stonu, Trpanji, Orebići a Lovišti. Známo ale je, že zdejší rekreanti dávají stejně přednost příjemnému ubytování v soukromí nebo kempech.

Romantické a před okolím skryté místo lze najít v kouzelné vesničce Borak, odkud si můžete udělat výlet do Dubrovníku nebo třeba na ostrov Korčula. Ať už tedy dáte přednost ubytování v tichém zákoutí poloostrova nebo v jeho společenštější části, Pelješac vám určitě bude mít co nabídnout.

 

levné apartmány Orebič
Levné ubytování v Orebiči

5/5 - (3 votes)

8 komentáře k “Pelješac – poloostrov rybářů, soli a dobrého vína”

  1. Miroslav Šimek Miroslav Šimek napsal:

    Zlatan Plavac! (y)

  2. Sreser 😀 tam bylo krásně 😀 Drače ,Janjina atd 😀 nádhera 😀

  3. Zuzana Kozubova Zuzana Kozubova napsal:

    Hotel orebic krásne prostredie

  4. jj loni proběhl 😉

  5. Eva Balounová Eva Balounová napsal:

    hotel Orsan, vřele doporučuji! Ochutnat Dingač taktéž 🙂

  6. Patrik Baník Patrik Baník napsal:

    bol som tam a nadhera

  7. Je to tam super

Napsat komentář


publikováno: Čvc 2016, Kategorie : Chorvatsko
Apartmány v Chorvatsku

Ubytování v Chorvatsku


Fórum Chorvatsko Fórum o Chorvatsku
ptejte se, komentujte, doporučte
Apartmány v Chorvatsku

Last minute Chorvatsko


Počasí v celém Chorvatsku | Počasie Chorvátsko

Nové apartmány v nabídce


Nejčastěji komentované

Chorvatsko archiv