Autem do Chorvatska


ubytování Chorvatsko

Dovolená v Chorvatsku má nesporné výhody v tom, že autem můžete jet kdy chcete a kam chcete, zastavit se tam, kde si chcete něco prohlédnout a vzdálenost do Jadranského moře je příjemných cca 1000 km které lze ujet za 10 hodin. Proto Chorvatské moře stále dobývá velké množství Čechů. Chorvatsko totiž nabízí pohodu, nádherné moře, krásnou přírodu, dobré ceny, kvalitní služby a v neposlední řadě jistotu a bezpečí, což vyžadují hlavně rodiny s dětmi.


Chorvatsko vstoupilo do EU 1.7.2013 a od té doby se zrušil veškerý celní dohled na dovozem zboží z Čech a s tím souvisejících formalit. Zůstávají však pasové hraniční kontroly jelikož Chorvatsko nevstupuje hned i do schengenského prostoru. K cestě do Chorvatska tedy stále jsou zapotřebí platné cestovní doklady (OP nebo pas) ale přejíždět se bude pouze jedna hranice se společnou Slovinsko-Chorvatskou kontrolou.
Autem do Chorvatska
Cesta na Jadran je dnes díky dálnicím velmi pohodlná nicméně je vždy dobré dbát na pravidelné zastávky a rozvržení sil.

Pokuty v Chorvatsku

Novinkou v novele trestního zákona v Chorvatsku jsou pojmy bezohledná či zběsilá jízda. Není přesně řečeno co se takovým stylem jízdy myslí ale hrozí za to až tříleté vězení, takže si dávejte pozor!  Pokud vás v Chorvatsku zastaví policie, buďte k policistům asertivní, nepodepisujte nic, čemu nerozumíte a v případě nehody si vyžádejte záznam o poškozeném vozidle. Bez toho není dovoleno totiž vycestovat z Chorvatska. V případě nejasností volejte český konzulát na čísle +385 91 6121 533.

Alkohol:  povolená je hranice 0,5 promile ale v případě nehody je bráno jako přitěžující okolnost
Telefonování: za jízdy je zakázáno, pouze s handsfree
Reflexní vesty: pro každého z posádky ja předepsaná oranžová vesta
Denní svícení: není povinné v létě
Autosedačky: pro dítě mladší pěti let jsou povinné
Rychlosti: na dálnici je limit 130 Km/h, na komunikacích pro motorová vozidla je 110 Km/h, mimo osady 90 Km/h a v obci 50 Km/h.
Pokuty: při překročení rychlostního limitu mimo obec je pokuta 500-7000 Kun (1700-23800 Kč) , v obci až 15000 Kun. V případě nezaplacení hrozí až trest odnětí svobody do 60 dnů.

ČTĚTĚ:   Rijeka: 3°C až 10°C

Připravte auto před cestou

Předtím než vyjedete si zkontrolujte u svého plechového miláčka opotřebení a tlak pneumatik, stav podvozku, výfuku a brzdových hadiček, těsnost a stav chladící kapaliny, stav motorového oleje, stav brzdové kapaliny, akumulátor – případně vyčistěte kontakty, stav a funkčnost osvětlení vozu, ostřikovače a zkontrolujte při projíždce spojky, brzdy a řízení.  Před dovolenou je dobré také vyměnit náplň klimatizace.

Pohonné hmoty

Pokud se chystáte vydat do Chorvatska autem s pohonem na zemní plyn CNG tak vězte že v Chorvatsku je zatím pouze jedna čerpací stanice a to v Záhřebu (Radnička cesta 1). Ceny pohonných hmot v Chorvatsku jsou srovnatelné s cenami v ČR, většinou však natankujete levněji než u nás.  Cena na čerpacích stanicích INA (modré) jsou k dnešnímu dni následující:
Natural 95  za 10,19 Kun (34,70 Kč) ; Euro Diesel za 9,39 Kun (32,00 Kč) ; Autoplyn za 4,69 Kun (16,00 Kč).

V dalším díle tohoto článku vám představíme 4 trasy na Jadran s kalkulacemi nákladu.


Podívejte se také na
:
 Webkamery na cestách po Chorvatsku
 Mapa chorvatský cest
 Dopravní omezení při průjezdu Rakouskem

Velký průvodce na cestu do Chorvatska

Ještě více informací k vaší cestě do Chorvatska získáte v elektronické knize, kterou si můžete na této stránce stáhnout a kdykoli v ní listovat, aby vás nic nezaskočilo.
Připravili jsme pro vás totiž „ebook“ ve kterém jsme přehledně popsali vše co budete potřebovat na cestu do Chorvatska.
Tuto knížku si možete ihned ZDARMA stáhnout právě zde – Klikněte vlevo dole na „Velký průvodce na cestu do Chorvatska“ a stáhněte si zdarma ebook neboli elektronickou knížku kde najdete veškeré informace o cestě do Chorvatska, potřebných dokladech, cenách mýta a mnoho dalšího!

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2013, Kategorie : Chorvatsko