Chorvatské hory a ostrovy – ty nej


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko je proslulé velice členitým pobřežím a více než tisíci ostrovy. Ovšem i vnitrozemí ukrývá mnoho přírodních pokladů a zejména hory, které pokrývají 40% území, patří k tomu nejkrásnějšímu, co tato kouzelná země nabízí.

Nejdelším a nejvýznamnějším pohořím je Velebit, který odděluje náhorní plošinu Lika od jadranského pobřeží. Velebit tvoří nejen vysoké hory, z nichž nejvyšší vrchol Vaganski měří 1758 m n.m., ale také překrásná příroda. Byly zde také zřízeny dva národní parky. Prvním je park Severní Velebit a v jižní části je to proslulý národní park Paklenica. V pohoří se nachází i nejhlubší propast Chorvatska – Lukova jama, která se svou hloubkou 1392 m řadí na 9. místo na světě.

Mezi nejvyšší pohoří na pobřeží Jadranu patří Biokovo. Tato oblast je turisticky velice atraktivní zejména díky snadné dosažitelnosti od moře a pestrou faunou i florou. Pohořím vedou dobře značené a udržované cesty. Je však třeba dávat dobrý pozor, neboť pohoří je známé nebezpečnými puklinami, závrty a také výskytem jedovaté zmije.

chorvatské hory a pobřežíPro turisty je zajímavé i pohoří Učka, které je protkáno také cyklostezkami. Jeho lesy jsou proslaveny bohatým porostem jedlého kaštanu. Hlavním střediskem oblasti je lázeňské město Opatija.

Mezi tisíci ostrovy je řada neobydlených, jako například souostroví Kornati, ale také spousta těch, jejichž obyvatele dnes živí převážně turistický ruch.
Úžasnou symbiózu historických památek a nádherné přirody nejdete na ostrově Hvar. Také se mu říká levandulový ostrov, neboť vůni levandule zde cítíte na každém kroku. Hvar je pro turisty přitažlivý nekonečnými plážemi, které lemují celý ostrov.

Jedním z nejhezčích je ostrov Brač, který je známý zejména svou jedinečnou pláží Zlatni rat u města Bol. Pláž z bílého písku vybíhá cca 700 m do moře a její unikátnost spočívá v měnícím se tvaru v závislosti na mořských proudech a větru.

ČTĚTĚ:   Korčula

Jedním z nekrásnějších a zároveň největších je kopcovitý ostrov Cres. Především jeho krásné oblázkové pláže, skryté zátoky a sladkovodní Vranské jezero jsou turistickým tahákem. Ostrov je ideálním místem pro potápění, ale také pěší turistiku.

ubytování Hvar
Levné apartmány na ostrově HVar

Ohodnoťte

2 Responses to Chorvatské hory a ostrovy – ty nej

  1. Dobrý den,

    hledáme ubytování na ostrově Hvar v termínu 20.7.-27.7. 2 dospělé osoby a 2 děti (8 a12 let).
    Děkuji za nabídku.
    Jaroslava Blažková

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2015, Kategorie : Magazín