Chorvatské Vánoce: v čem se liší od našich?


ubytování Chorvatsko

Víte, jak se slaví Vánoce v Chorvatsku? Pokud myslíte, že stejně jako u nás, máte skoro pravdu. Ale jen skoro! Nějaké rozdíly tady každopádně najdeme. Navštivte s námi perlu Jadranu o Vánocích a dozvíte se zajímavosti o vánočních tradicích.

Vánoční strom

Dárky nejsou v punčoše, ale pod stromečkem

Dárky se v Chorvatsku nadělují stejně jako u nás na Štědrý den. Dávají se pod nazdobený vánoční stromeček sice 24. 12., ale rozbalují se až druhý den, na boží hod, kterému se v Chorvatštině říká Božić. Na Štědrý den se také, stejně jako někteří Češi, snaží Chorvati držet půst. Ti, kteří ho nedrží, si většinou dávají k obědu rybu, což není v případě Chorvatska nic zarážejícího. Lidé žijící u pobřeží si pochutnávají na rybách mořských, ti z vnitrozemí dávají přednost štice nebo tresce.

Grilovaná ryba

Rybu v poledne ANO, večer však už NE!

Bylo by to divné, kdyby se v Chorvatsku ládovali rybou po celý Štědrý den, a také to tak není. K večeři se tu setkáte s krůtou a večeří se tady až kolem 22:00. Předtím se rozsvěcí stromeček a zpívají koledy. Možná častěji než u nás místní lidé vyráží na půlnoční mši.

Boží hod – den návštěv

Je to velmi podobné jako u nás. Boží hod je pro Chorvaty dnem, kdy se rodiny navzájem navštěvují. Většinou se tak děje po obědě (podává se většinou drůbež), který následuje po rozbalování dárků. Samozřejmostí je také vánoční cukroví a různé sladké koláče, které na slavnostních vánočních stolech nesmí chybět.

Svátky končí na Tři krále

Po Božím hodu následuje svátek sv. Štěpána (Sveti Stjepan) a sv. Jana (Sveti Ivan). Pěkným svátkem je svátek Mláďátek (neboli Neviňátek), který připadá na 28. prosince. Chorvatsky se mu říká Nevina dječica nebo také Herdoševo. Jednalo se o děti, které nechal nechat zabít král Herodes Veliký a jsou považovány za první oběti pronásledování kvůli Ježíši Kristu. Svátky končí svátkem Tří králů (Tri kralja), kteří se přišli poklonit právě narozenému Ježíškovi do Betléma. Tři králové se slaví obdobně jako u nás.

ČTĚTĚ:   Rovinj - Istrie

Oslavy

Silvestr v duchu bujarých oslav jako všude jinde na světě

Silvestr a oslavy nového roku se slaví po celém světě obdobně, a tak ani Chorvatsko není výjimkou. Lidé se setkávají s přáteli, alkohol teče proudem a součástí jsou i ohňostroje.

Byli jste někdy na Štědrý den nebo na Silvestra v Chorvatsku? Pokud ano, podělte se s námi o vaše zážitky!

 

levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

Chorvatské Vánoce: v čem se liší od našich?
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2018, Kategorie : Chorvatsko