Elafity: kouzelné ostrovy Jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Jižní Dalmácie je část Chorvatska, která je velmi populární, ale není tak moc navštěvovaná českými turisty, jako je třeba Kvarner nebo Istrie, neboť už leží poměrně daleko od našich hranic. Pokud však budete mít v létě dost času a rozhodnete se vypravit až k téměř samému jihu Chorvatska, rozhodně nebudete zklamáni. Čekají tu na vás krásná malebná městečka, romantické ostrůvky, průzračně čisté moře a samozřejmě krásné počasí. Místní lidé jsou otevření, příjemní a příroda je jedinečná.

Nejvíce navštěvovanými ostrovy jsou ty větší, jako je Korčula, Mljet, Pelješac. Vydáte-li se však ještě jižněji, objevíte zde skupinu menších ostrovů a ostrůvků, které se nachází západně od Dubrovníku a svým návštěvníkům přináší opravdu kouzelné zážitky. Jedná se o Elafitské ostrovy, které svůj název získaly kdysi dávno podle jelenů, kteří údajně na ostrovech žili (jelen = elaphos). Dnes se zde však na ostrovech s tímto majestátním zvířetem potkáte jen těžko.

Šipan: renesanční ostrov

Na největším ostrově z Elafitů, Šipanu, najdete úrodnou krasovou dolinu, která se rozkládá mezi dvěma vápencovými hřbety. I kvůli mírnému podnebí se na ostrově daří jižnímu ovoci, vinné révě nebo olivovníkům.

Díky mnohým památkám, které zde zůstaly dochované z období renesance, se ostrovu přezdívá renesanční ostrov. Ostrov je navštěvovaný především kvůli klidu, pěkné přírodě a hlavně kvůli okolnímu moři, které vytvořilo ideální podmínky pro sportovní rybolov a jachtaře.

Šipan

Nejnavštěvovanější jsou pobřežní letoviska Šipanska Luka a Sudjuradj. Dostanete se sem lodí z Dubrovníku. Je zde také trajektové spojení a jedná se o jediný ostrov z Elafitů, na kterém je povoleno jezdit auty.

Lopud: oblíbený ostrov Viktora Dyka

Ostrůvek jako stvořený pro romantickou dovolenou. Kromě tradiční středozemské flóry se zde skvěle daří i subtropickým a tropickým rostlinám a stromům. Procházet se můžete kolem palem a citrusových stromů.

ČTĚTĚ:   Milna na ostrově Brač

Své stopy zde zanechal známý básník a politik Viktor Dyk, který si ostrov v první polovině 20. stiletí oblíbil. Bohužel se mu stal i osudným. V roce 1931 se v krásné zátoce Šunj kvůli selhání srdce utopil. Na ostrově má dokonce svůj pomník.

Pláž Šunj ostrova Lopud

Pláž v zátoce Šunj je považovaná místními i turisty za jednu z nejpěknějších pláží v celé Jižní Dalmácii. Najdete zde jemný písek a pozvolný vstup do moře. Na ostrově se nachází obec Lopud, kterou najdete na severozápadě ostrova v Lopudském zálivu. Krásná obec s úžasnou architekturou byla v roce 1667 kvůli zemětřesení téměř srovnána se zemí tak, jako se to stalo pobřežnímu Dubrovníku. Ten však na rozdíl od Lopudu získal prostředky pro svou obnovu.

Na Lopud nejezdí trajekty, neexistuje zde automobilová doprava a návštěvníci se sem nejčastěji vypravují v rámci jednodenního výletu lodí z Dubrovníku.

Koločep: nejjižněji obydlený chorvatský ostrov

Malý ostrůvek Koločep má dvě zátoky (Gornje a Donje Čelo) a najdete na něm stejnojmenné město Koločep, kam se soustřeďuje život 150 obyvatel ostrova. Ostrov ukrývá krásná odlehlá místa ke koupání. Jezdí sem lodní linka z Dubrovníku a stejně jako na Lopudu zde nepotkáte auto.

Koločep

Ostrůvek je tak ideálním místem pro odpočinek v přírodě mimo civilizaci.

Lokrum: koupání v Mrtvém moři

Jihovýchodně od Dubrovníku avšak v jeho těsné blízkosti (700 m) leží v průzračném moři ostrůvek Lokrum. Na ostrůvku není povoleno tábořit a plují na něj pouze turistické lodě z Dubrovníku v častých intervalech. Plavba na ostrov do přístavu Portoč, kde návštěvníci získají veškeré potřebné informace o ostrově, trvá pouhých 10 minut. V Portoči je také dobré místo ke koupání. Zbytek pobřeží ostrova je tvořeno skálami. Oblíbené místo ke koupání představuje také malé slané jezero Mrtvo more, které představuje ideální místo pro děti.

ČTĚTĚ:   Novi Vinodolski a Pag – Léto v maskách

Lokrum

V polovině 19. století patřil ostrůvek Maxmiliánovi Habsburskému, který zde vybudoval letní sídlo a park se subtropickými plodinami. Exotická flóra pochází z Jižní Ameriky i z Austrálie. V současné době zde má sídlo Chorvatská akademie věd a umění a najdete zde i přírodovědecké muzeum.
Park je chráněným územím.

Elafity: únik do přírody z Dubrovníku

K Elafitskému souostroví náleží ještě ostrůvky Jakljan, Ruda, Laksa a další menší ostrůvky a skaliska. Celá oblast se nachází blízko populárního letoviska Dubrovník a při pobytu v něm tak ostrovy představují možnost jedinečných denních nebo několikadenních výletů. Načerpáte zde novou energii a najdete úžasný klid na krásných plážích nebo při procházkách vnitrozemím.

 

levné apartmány Dubrovnik
Ubytování v Dubrovniku

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2017, Kategorie : Chorvatsko