Krásy Severní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Severní Dalmácie se rozkládá mezi Karlobagem a mysem Zečevo či městem Šibenik. Severnější část této oblasti je poměrně málo obydlená. Jedná se o skalnatou pustinu a tvoří ji celkem úzký pás pobřeží mezi Jadranským mořem a pohořím Velebit. Do této oblasti se cestovní ruch vůbec nesoustřeďuje, takže pokud jste právě teď slyšeli o městě Karlobag poprvé, není se čemu divit. Ani vám ho nechceme pro vaši budoucí dovolenou doporučit.

Co vám však doporučíme, jsou oblasti nacházející se o něco níže. Turisticky pěkná místa začínají u letoviska Starigrad-Paklenica, kde je vchod do národního parku Paklenica.

Letoviska Severní Dalmácie se začala turisticky rozvíjet v 70. až 80. letech 20. století. Jedná se o menší klidné osady, které vynikají hlavně pěknými oblázkovými plážemi, krásným mořem a řadou sportovního vyžití právě ve vodách čistého Jadranského moře. Pobřeží je zajímavě členité, při své cestě Severní Dalmácií byste objevili nespočet zátok a poloostrovů.

Klidná letoviska pro dokonalou dovolenou

Mezi oblíbené destinace v této lokalitě patří například vesnice Tribunj, jenž je proslulá svými tradičními oslími závody, které každoročně lákají spoustu turistů i obyvatel okolí. Obec Sukošan se svým středomořským rázem je malé příjemné pobřežní letovisko, které nezklame žádného turistu toužícího po klidné dovolené u čistého moře. Nikoho nezklame ani poklidná přímořská vesnice Sveti Filip i Jakov, která je součástí Zadarské župy.

Malé letovisko Pakoštane nabízí svým návštěvníkům písčito-oblázkové pláže. Mezi hojně navštěvovaná větší letoviska potom patří Biograd na moru, Vodice nebo Primoštěn.

Biograd na moru

Je to krásné a upravené přístavní město velmi oblíbené mezi turisty i kvůli své exotické atmosféře, kterou mu dodávají vzrostlé palmy na pobřeží. Město leží na malém poloostrově mezi zátokami Bošana a Soline.

ČTĚTĚ:   Nástrahy cesty do Chorvatska se psem

Biograd na moru

Najdete zde hezké oblázkové pláže a borové lesy.

Vodice

Městečko Vodice představuje živé letovisko, které leží přímo u moře asi 12 km od Šibeniku. Okolí města zdobí krásné borové lesy a vinice. Jsou tu oblázkové moře s volným sestupem do moře, takže jsou ideálním místem pro strávení letní dovolené s dětmi.

Národní parky

Je to právě Severní Dalmácie, která se může pyšnit rovnou několika národními parky. Dechberoucí kaňony v národním parku Paklenica nedají spát horolezcům, pěším turistům ani filmovým režisérům. Rozhodně si tyto nádherné scenerie zamilujete při své dovolené i vy.

Krka

V národním parku Krka můžete obdivovat krásné vodopády a různobarevná jezírka. Třešničkou na dortu je pestré složení fauny i flóry v této oáze nenarušené přírody. A jako poslední je to úžasné souostroví Kornati, které čítá 150 malých i větších ostrovů. Kornati jsou oblíbenou destinací milovníků přírodních krás i potápěčů, kteří nedají dopustit na bohatý a barevný podmořský život v této oblasti Jadranského moře.

Zadar

Letovisko Zadar představuje společně s Šibenikem hlavní kulturní i historické centrum Severní Dalmácie. Téměř na každém kroku se v ulicích tohoto pobřežního chorvatského města setkáte s pozůstatky antické i renesanční architektury. Najdete zde oblázkové i kamenové pláže, které lemují borové lesy, jež jsou vynikajícím zdrojem chladného stínu.

Nin

Také bychom neměli zapomenout na malé město Nin severně od Zadaru, ve kterém můžete najít nejmenší katedrálu světa a nejkouzelnější kostelík z celého chorvatského pobřeží – Sveti Nikola u Prahuljama.

Šibenik

Město Šibenik představuje absolutní perlu Severní Dalmácie (někdy je udávána jako město Střední Dalmácie). Krásné uličky historického centra byste mohli procházet do nekonečna. Dominantou města je nádherná katedrála svatého Jakuba, která je zapsána v seznamu UNESCO. Ze Šibeniku je to kousek do národního parku Krka nebo na výlet na ostrovy, jako je například Zlarin, Tijat, Zmajan a další.

ČTĚTĚ:   Destinace pro všechny? Prostě Chorvatsko

Ostrovy Severní Dalmácie

Součástí Severní Dalmácie je kromě Kornatů také několik ostrovů. Patří mezi ně například Ugljan, Olib, Vir, Dugi otok, Pašman Molat, souostroví Kornati, Veli a Mali Žavinac, Vrgada, Murter a spoustu dalších. Pašman a Uglan si zamilují především ti, kteří hledají klid a také ti, kteří holdují cyklistice. Pro ty je totiž tento ostrov učiněný ráj.

Kornati

Všechny ostrovy nabízí klidné a krásné zátoky a výlet na ně je vždy příjemným zpestřením letní dovolené.

 

levné apartmány Vodice
Ubytování ve Vodici

Ohodnoťte

One Response to Krásy Severní Dalmácie

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2017, Kategorie : Chorvatsko