Městečko Promajna u Makarské – chrám Slunce


ubytování Chorvatsko

Řada českých turistů si pro svou letní dovolenou vybírá všeobecně známou a oblíbenou Makarskou riviéru. V samotném jejím srdci se nachází půvabné městečko Promajna, střed vyhledávané destinace skýtající nádherné oblázkové pláže v náručí borovic. Promajna je slunečním chrámem a to opravdu doslova. Význam slova promaljanje totiž znamená „vysvitnutí Slunce“.

Pláže s docela malými oblázky se táhnou podél celého pobřeží, které o něco dále lemují také restaurace, kavárny, bary a stánky s čerstvým ovocem.

Dovolená na Makarské riviéře

Vlny z perleti, Slunce z chrámu

Pokud míříte do Promajny za aktivně strávenou dovolenou, zajisté si užijete zdejší příhodné podmínky nejen pro vodní sporty. Kromě plavání v průzračně čisté vodě si zde můžete vyzkoušet i jízdu na vodním skútru či adrenalinový parasailling. Letovisko Promajna vychází plně vstříc i docela malým návštěvníkům. Děti zde mohou dovádět na různých prolézačkách a užívat si pohled na moře a pláž třeba i přímo z houpačky. Díky dětským atrakcím, ale také vzhledem k čisté vodě, upraveným plážím a poklidu všude kolem je Promajna skvělou volbou pro letní dovolenou strávenou právě s dětmi. Závěry dne si pak spolu s dětmi můžete zpříjemnit pravidelnými Rybářskými večery, při kterých si vychutnáte skvělou hudbu i domácí kuchyni.

Kotviště starých časů

Jestli neradi zůstáváte na jednom místě, zařaďte do svého prázdninového programu několik výletů po okolí městečka. Pokud vás v horkých letních dnech nelákají dlouhé a náročné procházky, vyjděte si třeba jen do vedlejšího oblíbeného letoviska Bratuš. Toto půvabné místo najdete v zálivu lemovaném borovicovými háji. Rozkládá se na severu Makarské riviéry a dýchá klidem a působivou atmosférou starých časů. Lákavou mozaiku tohoto letoviska dotváří malebné kotviště a také všudypřítomné prvky starodalmatské architektury. Nad vesnicí Bratuš můžete navštívit i pozoruhodné pravěké naleziště Gradina.

Výlet z Makarské

Dalším zaručeně vděčným cílem je známé a oblíbené město Dubrovník, ze kterého dávná historie přímo sálá. Tahle „perla Jadranu“ zkrášlí vaši dovolenou a určitě ve vás zanechá nezapomenutelný zážitek. Vaši pozornost zde nejspíše upoutají mohutné hradby, které jsou považovány za jedny z nejmohutnějších obranných opevnění v Evropě. Uvnitř hradeb s majestátnými věžemi a porůznu rozesetými pevnostmi a tvrzemi se můžete kochat zapadlými uličkami, jež lemují domy se zdobeným průčelím.

ČTĚTĚ:   Medulin - Istrie

Verše netknuté přírody

Pokud si chcete užít krásných panoramat v náručí mořských vln, zajeďte si na blízké ostrovy Hvar, Brač nebo Korčulu. Budete se vracet s působivými fotografiemi a s milým pocitem novodobého námořníka.

Milujete přírodu a chcete blíže poznat tu zdejší? Navštivte přírodní park při pohoří Biokovo a užívejte si bujných krás matky přírody.

Skvělé prostředí skýtá i známé letovisko Baška Voda, které se rozkládá pod horským masivem Biokovo. Toto místo si turisté oblíbili především kvůli dlouhým oblázkovým plážím, které jsou omývány teplým a průzračně čistým mořem. V podmanivé souhře slunečních paprsků a vln z perleti se vyjímá město plné inspirace a nevšedních krás. Ne nadarmo bylo kdysi napsáno, že zde i umírající člověk ožívá. Tato životadárná oblast je triumfem přírody, které se člověk snaží sekundovat. Architektura, příroda a lidská dobrosrdečnost, to jsou základní stavební kameny tohoto kouzelného místa.

Ze šupiny perlou

Promajna vyrostla z nenápadné osady rybářů a rolníků v jednu z nejkrásnějších turistických perel Dalmácie, čemuž vděčí zejména svým pracovitým obyvatelům. Přidanou hodnotou jí budiž lákavá scenérie moře, slunce a hor. Promajna kotví na pohádkovém místě obestřena čerstvým vzduchem z hor podbarveným vůní piniových hájí. Je tím pravým místem pro posílení zdraví a načerpání inspirace tolik potřebné k životu, kterému jinak moře a slunce chybí.

Promajna, Makarska

Vydejte se i vy do Promajny, do samého srdce Makarské riviéry, které tepe pulsem krásných starých časů, ale i budoucích pomalu se naplňujících přání. A přivoňte si k „Modré květině“, kterou Promajna získala spolu s dalšími řády jako odměnu za jedno z nejupravenějších a nejčistších míst na celém Jadranu.

 

levné apartmány Makarská riviéra
Ubytování na Makarské riviéře

8 Responses to Městečko Promajna u Makarské – chrám Slunce

 1. Tery Čtenářka Zemanová

  Promajna je krásná 🙂

 2. Alena Juriková

  Před hodinou jsme se vrátili z bratus je to vesnicka hned vedle je klidně a promanja je také krásná ale je tam už víc rušno sice letos tam bylo spostu apartmány volnych

 3. Alena Juriková

  Před hodinou jsme se vrátili z b ratuse je to hned vedle klidné a pěkně místo promanja je také krásná ale už rusnejsi

 4. Jana Křížová

  Srdeční záležitost <3 <3 <3…

 5. Romka Tanci
 6. Jiřina Jandová

  Moc to nepropaguj, at tam neni narváno… Taky zalezi s kym se dovolena tráví…ale pekne to tam je

 7. Jarka Dudkova

  Hezké, milé, klidné, alene moc místo , kam se mnozí vrací.

 8. Marek Jančok

  Promajna je super – až na reštauráciu MARKO, ktorá stravuje turistov CKVT – to je fakt hroza!!!

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2016, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko