Svařák u Jadranu aneb proč zamířit do Chorvatska v prosinci!


ubytování Chorvatsko

Dnes začal advent! Trhy, oslavy, výzdoba, delikatesy a zajímavé vůně na vás v Chorvatsku čekají na každém rohu. Víte, jak se tady slaví Mikuláš a proč bychom měli tento zvyk převzít také? Zajímá vás, jak to právě teď vypadá v Záhřebu, Dubrovníku, Pule nebo Splitu? Chorvatsko je úžasnou destinací i v prosinci!

I tady patří k adventu věnec se 4 svíčkami, které symbolizují naději, mír, zábavu a lásku. Někdy se dává jedna svíčka doprostřed, která se zapaluje na Štědrý den.

Zajímavý a vtipný je svátek sv. Mikuláše, který připadá na 6. 12. Děti si večer před ním vyčistí boty, nechají je v okně a doufají, že jim do nich dá sv. Mikuláš čokoládu a jiné drobnosti. Mikuláš ale nechodí sám, má s sebou zlého Krampuse, který dává nezbedným dětem do boty zlatou větvičku, aby jim připomněla dobré vychování. Tento zvyk nám přijde jako skvělý nápad, jak donutit děti, aby si samy umyly boty a bez řečí! Bylo by fajn tento zvyk od Chorvatů převzít a slavit něco podobného několikrát do roka, nemyslíte?

Zpátky ale k adventu. Hlavní město Chorvatska je názornou ukázkou toho, jak by to mělo vypadat v předvánočním čase v každém městě. Zajímá vás, na co se mohou místní i turisté letos těšit?

Vánoční pohoda, kultura a kluziště v Záhřebu

Je to tu sice jiné než v létě, přesto však můžete cítit pohodu a přátelskou atmosféru. Záhřeb se každoročně s první adventní nedělí promění v magické město. Letos tu advent začal už o den dříve, 30. listopadu a končí 7. ledna 2020. Na hlavním náměstí Ban Jelačić začal známý trh okolo Manduševacké fontány. Tady je to pravé místo pro svařák a vynikající chorvatské párečky. Také se jedná o největší otevřený prostor, kde se slaví Silvestr.

ČTĚTĚ:   Na dovolenou autem a do Chorvatska

Vydat se můžete do parku Zrinjevac, kde stojí několik dřevěných stánků a panuje tu intimnější pohádková atmosféra. Náměstí Tomislavac se přeměnilo v ledové kluziště a Evropské náměstí se stalo centrem pro koncerty a různá představení během adventu. Seženete zde suvenýry, tradiční vánoční chorvatské občerstvení a samozřejmě svařené víno.

Hned vedle záhřebské katedrály je k vidění živý betlém a Bogovićeva ulice je plná stánků s vánočním sortimentem. Také známý park Maksimir se promění v místo plné kultury a zábavy. Zajímavou fotoinstalaci zde letos představuje Muzeum iluze, budou zde probíhat workshopy, večerní koncerty a samozřejmě nechybí stánky s občerstvením.

Dubrovník jako z pohádky, Prosinec v Pule a Advent ve Splitu

Snad žádné chorvatské město nemine vánoční atmosféra a oslavy nového roku. Jak to bude vypadat v Pule, Dubrovníku a Splitu?

V Pule je poslední měsíc v roce vyhrazen oslavě s názvem Prosinec v Pule. Na návštěvníky tu čeká spousta kulturních zážitků a zajímavých programů jak pro děti, tak pro dospělé. Na náměstí Giardini se bude konat speciální novoroční oslava už v poledne a 29. 11. tu vzniklo ledové kluziště.

V Dubrovníku si lidé mohou vánoční atmosféru užívat už od 19. listopadu. Ohromující světelné dekorace mění historické město v kouzelné pohádkové místo. Hlavní ulice Stradun je přeměněna na vánoční trh plný dárků, řemeslných výrobků a lahodného občerstvení k jídlu i pití.

Splitem bude znít od 30. listopadu hudba a k vidění tu bude spousta druhů umění. Advent ve Splitu má nabitý program a kdo přijede, rozhodně si z něj vybere. Velký vánoční trh je plný stánků se suvenýry, ozdobami i šperky. Ochutnat tu můžete sladké i slané dobroty, k poslechu budou hrát vánoční hity.

Že vám to připomíná advent u nás? Máte pravdu. Ale ty chorvatské chutě a vůně jsou specifické… a přitažlivé i o Vánocích!

ČTĚTĚ:   Nejpůsobivější silnice v Chorvatsku. Už jste po nich jeli?

 

levné apartmány Záhřeb
Ubytování v Záhřebu

Ohodnoťte

One Response to Svařák u Jadranu aneb proč zamířit do Chorvatska v prosinci!

  1. Věra Vdovicynová

    Jela bych hned,a jak ráááda

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2019, Kategorie : Chorvatsko