Turisté nemíří jen k moři. Znáte chorvatské Záhoří?


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko neustále posiluje svůj profil turistické země. Zatímco do přímořských regionů se turisté jen hrnou, ty kontinentální stojí stále trochu stranou pozornosti. Istrie a pobřeží v čele s Dubrovníkem patří mezi nejvyhledávanější přímořské lokality a ve vnitrozemí slaví nejnovější úspěchy turismus v severním Chorvatsku.

Záhoří boduje díky gastronomii a památkám

Oblast Záhoří (Zagorje) se nachází severně od hlavního města Chorvatska. A právě toto místo je se svou gastronomickou nabídkou uznáváno jako nejsilnější turistická destinace v kontinentálním Chorvatsku. Kde vzala svůj název? Jednoduše ze své polohy – nachází se za horou. Hora se jmenuje Medvednica a kromě ní má celý region jen mírně zvlněný terén.

Varaždin

Hrady, zámky, lázně

Do dnešních dnů si oblast Záhoří uchovalo svůj rurální charakter a je považovaná za oblast s vysokým turistickým potenciálem. Samozřejmě nikdy nebude schopná konkurovat malebným letoviskům u moře, které jsou a vždy budou hlavním magnetem turistů mířících do Chorvatska.

V Záhoří ale najdete spoustu hradů a zámků, čímž toto místo získává podobný ráz jako oblasti ve střední Evropě. Například hrad s názvem Veliki Tabor je zapsán na seznamu UNESCO. Často se tu pořádají workshopy, hraje se loutkové divadlo a konají četby.

V regionu se nachází vyhledávaná místa jako jsou Varaždinske Toplice, nebo Tuheljske Toplice, což jsou známá lázeňská sídla. Najdete tu spoustu muzeí a skanzenů.

Tradice přetrvávají v podobě hraček a jídla

V Záhoří se vyrábí tradiční dřevěné hračky, které i dnešní děti mohou potěšit a pobavit. Jsou dokonalým příkladem toho, jak se žilo za starých časů. Vyrábí se z místních stromů a především se jedná o různé píšťaly, zvířátka, auta, ale i domečky pro panenky. Můžete je zakoupit na místních jarmarcích a církevních slavnostech, například na poutním místě Marija Bistrica. V Kumrovci je založeno i centrum ručně vyrobených hraček.

ČTĚTĚ:   Split – objevte krásy historického města

Mnozí sem jezdí za přírodou a turistickými atrakcemi, jiní si do Záhoří jezdí pochutnat. Jídlo v této oblasti představuje totiž dokonalou souhrou chutí a vůní. Je přesně takové, jaké by mělo být: dobré, teplé, domácí, plné barev a energie, která vás tu bude provázet na každém kroku.

Cesta do pravěku

Nebojte, nebudete si tu připadat jako v době kamenné, ale můžete zažít unikátní cestu časem. V Krapině stojí Muzeum neandrtálců, které si drží titul jednoho z nejlepších evropských muzeí posledních let.

Zajděte sem i v případě, pokud nejste zrovna milovníci procházek mezi exponáty. Možná vám totiž právě toto muzeum vyrazí dech. Z jediného místa s neandrtálskými kostmi byl vybudován celý multimediální svět, ve kterém můžete zažít kroniku stvoření světa, ve kterém žijeme až po vznik moderních lidí.

Chorvatské Záhoří

Záhoří – pohádka na dlani

Chorvatské Záhoří je přesně takové, jak je inzerováno – jako pohádka na dlani. A toto byla jen malá ukázka toho, co tu můžete vidět. Je to skvělý region na aktivní dovolenou, poznávání přírody a historie, zajímavé výlety a relaxaci v přírodě.

Jedni se snaží o to, aby tady turismus vzkvétal, jiní se bojí, aby byla uchována krása a jedinečnost této oblasti. Někteří místní mají trochu obavu z přílišného množství návštěvníků, kteří by mohli region ohrozit. My však věříme, že i přes sílící turismus zůstane Záhoří půvabné a malebné jako je nyní a turistům bude přinášet radost. A co vy? Navštívili byste tento region?

Turisté nemíří jen k moři. Znáte chorvatské Záhoří?
4 (80%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2023, Kategorie : Chorvatsko