Za sluncem a vinicemi – Gornji Kneginec


ubytování Chorvatsko

Obec Gornji Kneginec leží ve Varaždinském kraji či župě, v její centrální části, 6 km jižně od města Varaždinu. Pokud navštívíte toto místo, určitě se vám tu bude líbit, protože zde najdete památky, slunné vinice, lesy, rybníky a také výjimečnou pohostinnost zdejších lidí a jejich autentické krajové pokrmy.

Poloha a doprava

Již jsme se zmínili o blízkosti Gornjiho Knegince od Varaždina, je to na silnici č. 2250, která spojuje toto krajské město s Varaždinskými Toplicemi. Jinak dopravně sem je asi nejsnazší cesta z dálnice A4 z exitu 4 přes Donji Kneginec, popřípadě i ze silnice D3 z Varaždína do Záhřebu, kdy odbočíme u Turčinu. Zde je také nejbližší vlaková zastávka.

Historie

O obci je první zmínka v roce 1209, kdy se uvádí věž zvaná „Kehne“, z nichž později vyvinul název obce Kneginec. Z toho také vyplívá, že Kneginec musel být založen nejméně již ve 12. století, ne-li dříve. O tom, že by zde ve středověku existovala farnost, nejsou zmínky. V roce 1649 je jen zpráva, že v Gornji Kneginci je kaple Máří Magdalény a ves je farnosti přidruženou k biskupskému kostelu. Samostatná fara Kneginec byla založena v roce 1789. Zajímavá událost se zde odehrála 28. srpna 1848, kdy se sem od jihovýchodu přihnal mrak obrovských sarančat, snesl se na pole a způsobil velké škody na plodinách a vinicích. Vesničané však velkým křikem, hlukem a kouřem kobylky úspěšně zahnali a ty se daly směrem na Varaždinske Toplice.

Procházku historií si lze udělat v Kneginečské galerii, kde se ukazuje „hlava Kneginec“ z jižního průčelí kostela, pečeť krále Ondřeje II s jeho obrazem, Bible z roku 1572 atd..

Památky

Kostel sv Máří Magdalény pochází z 15. století, ovšem prošel pozdějšími úpravami, zejména byl rozšířen v roce 1800. Fara byla postavená v roce 1797.

ČTĚTĚ:   Ceny pohonných hmot v Chorvatsku a na cestě

Věž Kehne či Ondřejská věž bylo opevněné místo, které chránilo obec. Z přelomu 18. a 19. století jsou zprávy o věži, zbytcích hradeb a o pozůstatcích dalších dvou věží a zděného domu. Věž je zrekonstruovaná. Stojí zde také socha svatého Jana Nepomuckého.

Vinařské usedlosti

V obci se pěstuje staletí vinná réva, zdejší vinaři si stavěli statky jako zámečky (kurie). Je jich poměrně hodně, takže jmenujme jen některé. Mali Vrh, Horvatova kurija stará asi 150 let s velkými hospodářskými budovami. Budova „Bílý bratři“ (dřívější Herceziho vila) naproti Horvatově kuriji je stará asi 300 let, při rekonstrukci byla obnovena i kaple. Grimsova kurija je z počátku 19. století patřila hrabatům Bombellesa. Antunovićevova kurija, Kettigova kurija asi z roku 1880, Vidakovićevova vila (Solarovo) u Horvatové vily atd. Pěkný je zámek Kussy (Varteksova vinice), je nyní obnovený.

Cestovní ruch

Okolí obce je známé svými idylickými vrchy a proto vždy přitahovalo a dodnes přitahuje milovníky přírody. Ti zde najdou nejen neporušenou přírodu, značené trasy a podobně, ale také restaurace s dobrou kuchyni, kde se vaří krajová jídla a podávají ještě lepší místní vína.

Rybník „Okoun“ je k dispozici zájemcům o rybaření ve všední dny v odpoledních hodinách a o víkendech a svátcích celý den. Je si zde možno zakoupit denní vstupenky i pro noční lov sumců.

K ubytování se tu nabízí velmi hezký hotel Lagus (La’Gus) a lze doporučit i restaurant Zlatne gorice.

ubytování Chorvatsko
Levné apartmány v Chorvatsku

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2015, Kategorie : Magazín