Zchlaďte se v ohromujících chorvatských jeskyních


ubytování Chorvatsko

Přestože turisté do Chorvatska míří především za krásami, které se nachází na povrchu, jako jsou krásné pláže, historická města a zajímavé výlety do přírody, Chorvatsko ukrývá spoustu pokladů také pod zemí nebo pod majestátními horami. Ano, řeč je o jeskyních. Které navíc v parném létě dokážou příjemně ochladit!

Představujeme vám ty nejkrásnější jeskyně, které stojí za návštěvu v případě, že budete svou dovolenou trávit v jejich blízkosti. Které to jsou?

Mezi nejznámější jeskyně patří Modrá nebo Zmajeva špilja (špilja je chorvatsky jeskyně), nejpozoruhodnější najdete na Istriji a takové, které můžete navštívit a zažít přitom špetku adrenalinu, jsou Veternica nebo Cerovačke špilje.

Záznamy o jeskyních se zachovaly z dávné doby Římské říše, ale tato místa byla zajisté obydlena již dříve. Vítejte pod zemí!

Modra špilja, ostrov Biševo

Modrou jeskyni najdete na ostrově Biševo a je to také ten hlavní magnet, kterým jsou turisté na toto místo v Jaderském moři přitahováni. Biševo ja malý ostrov poblíž známějšího a většího ostrova Vis.

Biševo_Modrá jeskyně

Můžete zde napočítat celkem 14 jeskyní, z nichž Modra špilja je nejznámější a nejproslulejší. Je dlouhá 31 metrů a široká 18 metrů. Skalním otvorem pod hladinou moře sem proniká světlo tvořící uvnitř nádhernou hru barev, které se nesou především v odstínech modré. Možná jste slyšeli o Modré jeskyni na ostrově Capri. Právě s ní se může Modrá jeskyně na Biševu svou krásou rovnat! Dostanete se sem výletem z letovisek Split, Hvar, Komiža, Vis nebo Stary Grad.

Zmajeva špilja, Brač

Zmajeva špilja neboli Dračí jeskyně je pro změnu jedním z cílových destinací mnoha návštěvníků ostrova Brač. Najdete ji na svahu Vidovy gory pouhých 6 kilometrů od městečka Bol nad zátokou Murvica, odkud se do jeskyně dostanete strmou stezkou.

ČTĚTĚ:   Velikonoce v Chorvatsku: působivá procesí, velké ohně a spoustu vína!

Zmajeva špilja, Dračí jeskyně

Cesta zabere přibližně jednu hodinu a musí s vámi jít průvodce, který vám s radostí poví historii a zajímavé příběhy týkající se tohoto místa. Jedině tak se dovnitř dostanete. Je 20 metrů dlouhá a má několik částí. Svého času tu žili mniši a skrývali se zde před Turky. Jeskyně je pojmenovaná podle dominantního reliéfu draka.

Veternica, Záhřeb

V Záhřebu léto moc turistů netráví, přesto je možné, že se tu ocitnete. Pokud ano, vypravte se do jeskyně Veternica v jihozápadní části národního parku Medvednica. Jedná se o ohromnou jeskyni v délce 7000 metrů, návštěvníkům je však přístupná pouze část v délce 380 metrů. Můžete tu pozorovat fosilie, písečné duny a jiné přírodní jevy. Prohlídka Veternice je krásným zážitkem, který slibuje příjemné zchlazení.

Cerovačke špilje, Gračac

Nádherný jeskynní systém najdete na pomezí Liky a Dalmácie asi 4 kilometry od městečka Gračac v nadmořské výšce 650 metrů. Soustava krápníkových jeskyň je dlouhá asi 4 kilometry a vyniká nejkrásnější krápníkovou výzdobou, kterou můžete v Chorvatsku spatřit. Jeskyně byly objeveny v roce 1913 a skládají se z horní, střední a dolní soustavy. Nachází se na jednom z nejbohatších míst paleoarcheologických nalezišť.

Cerovačke špilje

Vyjmenovali jsme vám jen hrstku jeskyň, které stojí za návštěvu. Nechte se inspirovat a až budete ve svém oblíbeném letovisku v Chorvatsku, poptejte se na jeskyně v okolí. Výprava za dobrodružstvím spojená s příjemným ochlazením jinde než v mři, je vždy vítaná!

 

levné apartmány Brač
Ubytování na Brači

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2018, Kategorie : Chorvatsko