Co byste měli vědět, než vyrazíte autem do Chorvatska


ubytování Chorvatsko

Pro mnohé prázdniny už dávno skončili, ale těm, kteří na dovolenou vyráží v těchto dnech, se možná následující informace budou hodit. Víte kudy do Chorvatska a kolik zaplatíte za dálniční poplatky? To je to, co byste měli vědět, pokud vyrážíte k Jaderskému moři autem.

Chorvatsko moře

Do Chorvatska přes Rakousko a Slovinsko

Do Chorvatska vede více cest než jen jedna. Pokud pojedete klasicky přes Rakousko a Slovinsko, budete si muset zakoupit dálniční známku v Rakousku, která na 10 dní stojí 9 eur. Slovinsko má známku platnou 7 dní, za kterou zaplatíte 15 eur. Pokud jedete na delší dobu než týden, budete si muset zakoupit měsíční známku v hodnotě 30 eur. Existuje i možnost vyhnout se ve Slovinsku dálnici a neplatit známku žádnou. Je jen na vás, jakou cestou se vydáte.

Do Chorvatska přes Slovensko a Maďarsko

Druhá trasa vede přes Slovensko a Maďarsko a je oblíbená především u turistů vyrážejících z východních Čech, Moravy a Slezska. Tato trasa má jednu nevýhodu – je delší. Slovenské dálniční známky je desetidenní a stojí 10 eur, měsíční vás vyjde na 14 eur. Jsou elektronické a vztahují se k registračnímu číslu vašeho vozu. V Maďarsku zaplatíte za 10 denní známku cca 250 Kč a za měsíční cca 400 Kč. Dálnice v Chorvatsku se platí za ujeté úseky.

Chorvatsko autem

Ceny pohonných hmot jsou nejdražší na Slovensku a v Chorvatsku. Nejlevněji vás nafta i benzín vyjde v Maďarsku a v Rakousku.

Jedete s dětmi? Přinášíme informace o povinnostech při cestě s nimi.

V Rakousku platí, že dítě do 14 let nebo 150 cm musí být přepravováno ve speciálním zádržném systému. Ve Slovinsku platí stejná výška, ale věková hranice není 14 let, ale 12 let. Na Slovensku platí tato povinnost pro děti do 150 cm nebo 36 kilogramů. V Maďarsku musíte v autosedačce převážet děti do 135 cm. V Chorvatsku takové omezení neplatí. Tam jen děti do 12 let nesmí cestovat na předním sedadle, kromě těch, kterým je do 2 let a jsou umístěny ve speciální dětské sedačce.

ČTĚTĚ:   Ze Splitu na Hvar a Brač novou linkou!

Před každou cestou je třeba, abyste sledovali aktuální dopravní situaci na dálnicích. Hlavní sezóna je sice pryč a dálnice jsou volné, ale i tak… znáte to: štěstí přeje připraveným! Tak šťastnou cestu!

 

levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

Ohodnoťte

5 Responses to Co byste měli vědět, než vyrazíte autem do Chorvatska

 1. Zdeněk Šindelář

  Rakouská destidenní známka stojí 9E

 2. Reálný Radek

  Prázdniny skončilY ;-D

 3. Stanislava Horváthová

  To jsou opravdu cenné rady. Chudák kdo by jel poprvé. Co to tam máte za redaktora?

 4. Stanislava Horváthová

  No jasně , psát můžu. A unavená rozhodně nejsem.

 5. Máme rádi CHORVATSKO

  Stanislava Horváthová (y) napíšu zprávu

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2018, Kategorie : Chorvatsko