Letovisko Mala Duba – oáza klidu ve stínu spanilých borovic


ubytování Chorvatsko

Láká vás klidná dovolená a ničím nerušený odpočinek uprostřed podmanivě krásné přírody? Navštivte lokalitu Mala Duba, která je jednou z částí Živogošće, přímořského letoviska skrytého v náruči Makarské riviéry. Rázem se ocitnete na nejtišším místě Živogošće a budete si tak moci dosyta vychutnávat laskavé polibky slunce i hravých mořských vln. Působivá jsou i zdejší panoramata, především pak výhled na nedaleký ostrov Hvar.

Letovisko Mala Duba se nachází přibližně dvacet kilometrů jižním směrem od města Makarska. Rozkládá se na úpatí pohoří Biokovo. Ze všech tří částí přímořského letoviska Živogošće je právě tohle tou nejmenší a nejklidnější.

Exotické léto s vůní jehličí

Malá Duba skýtá překrásné pláže z písku nebo docela malých oblázků, vstupy do křišťálově čistého moře jsou pozvolné. Nejen proto je letovisko Mala Duba skvělým místem pro dovolenou strávenou spolu s dětmi. Trápit je nebudou ani vydatné sluneční paprsky, před kterými se mohou schovat do příjemného stínu statných borovic, jejichž vůní je prosyceno zdejší ovzduší. Vyhledávanou pláží je především ta s názvem Velika Duba, která se táhne mezi vesničkami Mala Duba a Blato.

Dovolená v nejklidnější části Živogošče

Přímořské letovisko Živogošće, ve kterém se Mala Duba nachází, patří k nejstarším osadám Makarské riviéry. V polovině 13. století se stalo domovem pro illyrské osadníky. Po těch zde zůstaly hroby klidně spočívající na vrcholu kopce Suzine.

Tajemství sladkého zřídla

Na skále vrcholu Suzine spočívá také další římský otisk. V roce 474 př. n. l. tu byl totiž vytesán proslulý Liciánův epigram, který se skládá z šestnácti latinských hexagramů a oslavuje zdejší pramen životadárné sladké vody i spolu s jeho nymfou. Latinskými slovy se zde píše: „Který rozumný tvor pronikne do tajemství zřídla? Prameni, zrodil tě útes, v moři je ti souzeno zemřít.“ Z tohoto nápisu je patrné, že vcelku nepatrný tok od pramene k ústí do moře inspiroval římského básníka Liciána k zamyšlení nad pravým smyslem života. Tento jeho epigram tak právem náleží k nejkrásnějším ukázkám klasické literatury. Také vy můžete navštívit sladkovodní pramen Pokrivenica i skálu se slavným poetickým nápisem, musíte ale vyčkat na čas odlivu, jinak je skála spolu s latinským epigramem díky moři nepřístupná. Stejně jako tolik let vzdálená historie…

ČTĚTĚ:   S chutí do Chorvatska v září

S dějinami v patách

V části Živogošće Mala Duba i Blato se také dochovaly tradiční hospodářské domy Římanů ve stylu vila rustica. Najdete zde také působivý františkánský klášter z roku 1616, ve kterém je dnes k vidění krásná a vysoce cenná knihovna spolu se zajímavou uměleckou sbírkou. Ke klášteru pak náleží také kostel s pozoruhodným barokním inventářem a zvonicí z 18. století.

Dovolená Mala Duba

Po toulkách dějinami budete mít možná chuť na trochu toho sportovního vyžití. Také v tom vám letovisko Mala Duba vyjde vstříc. Kromě plavání si zde užijete celou řadu nejen vodních sportů. Můžete si vyzkoušet jízdu na vodním skútru, kajaku, šlapadle a nebo i oblíbený adrenalinový parasailing.

Pokud chcete vedle letoviska poznat i něco ze svého okolí, vydejte se lodí na ostrovy Hvar nebo Korčula. Po cestě mořem vás zajisté rádi provedou všudypřítomní hraví delfíni. Navštívit můžete také nedaleký přírodní park při pohoří Biokovo nebo se pokochat pohledem na podmanivě krásnou deltu řeky Neretvy. Za návštěvu stojí i přírodní rezervace s Bačinskými jezery. Jestliže vás láká procházka po stopách minulosti, směřujte své kroky do starých vnitrozemských vesnic Strnj či Murava, které se rozprostírají na úpatí pohoří Biokovo. Ve vesnici Strnj můžete svůj výlet spojit s neobvyklým gurmánským zážitkem. Ve zdejší tradiční restauraci vám rádi naservírují oblíbené místní speciality z produktů ekologického hospodářství.

Lodí do Malých Benátek

Jestli vám nevadí projet se lodí trochu více do dálky, zkuste historicky vděčné město Trogir, situované na malém ostrůvku a zapsané svým historickým jádrem na seznam kulturního dědictví UNESCO. Již ve 3. stol. př. n. l. jej založili námořníci a za vlády Římanů se z něj stal významný strategický přístav. Nejen díky faktu, že se zde nacházejí antické památky, bývá Trogir nazýván jako „Malé Benátky“. Mezi zdejší turistická lákadla patří zejména pevnost Kamerlengo s obrannou věží, která byla postavena ve 14. století. Historický a architektonický klenot činí z toho místa také půvabná katedrála sv. Vavřince, renesanční radnice, knížecí palác, městská hodinová věž, románský kostel sv. Barbory či kostel sv. Jana Křtitele. Další velmi ceněnou památkou je mramorový reliéf boha Kaira pocházející ze 3. stol. př. n. l.

ČTĚTĚ:   Vlakem a autobusem po Kvarneru

Mala Duba Chorvatsko

Po takovém výletu, který ve vás zanechá řadu neobyčejných dojmů s nostalgickou příchutí historie, se dál můžete kochat výhledem na moře z čisté pláže ohřívané nevyčerpatelnými paprsky slunce. A tak se dějiny nenápadně vkradou do vaší přítomnosti a vy budete zas o něco chytřejší a vzdělanější. A právě o tom má správná dovolená být – o nových dojmech, zážitcích a poznáních. Tak šťastnou cestu do Živogošće – Mala Duba, letoviska, ze kterého na vás dýchne klid i polozapomenutý závan minulosti.


levné apartmány v Živogošće
Ubytování v okolí Mala Duba

Letovisko Mala Duba – oáza klidu ve stínu spanilých borovic
5 (100%) 2 hlas[ů]

4 Responses to Letovisko Mala Duba – oáza klidu ve stínu spanilých borovic

  1. Pavel Šilhart

    Můžu jen potvrdit – byli jsem tam několikrát a je tam tzv.klid a pohoda. /Ta fotka samozřejmě není Malá Duba/

  2. Mala Duba je srdcová záležitost. Ráj na zemi. I když poslední roky už je tam také v létě přelidněno… Ale i tak je prostě nej 🙂 Ta fotka je Živogošče. Mala Duba je schovaná za skálou 🙂

  3. Monika Prokopová

    Mala Duba je ráj na zemi 🙂

  4. Jiří Štófi Šťovíček

    Mala Duba… moje mládí.. ale kemp už myslím neexistuje….

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2016, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split