Melita – Malta nebo Mljet?


ubytování Chorvatsko

Ostrov Melita je v kruzích osob vyznávajících křesťanskou víru opravdu velmi dobře znám. Pro ostatní kdo jí neznají si o ni něco málo v rychlosti povíme. Jedná se o ostrov, jehož jméno Melita pochází z řečtiny.

Na tomto ostrově měl údajně tři měsíce pobývat apoštol Pavel. Tento pobyt však nebyl dobrovolný, jelikož byl způsoben ztroskotáním jeho lodě právě u tohoto ostrova. Po celé dvě tisíciletí se mělo za to, že oním ostrovem je všem notoricky známá Malta, kterou nejvíce proslavil řád rytířů, který za sebou zanechal stopy po celé Evropě. Nyní se však vynořili spekulace, že by tak tomu nemuselo ve skutečnosti být.

Dalším hráčem v této hře je totiž chorvatský ostrov Mljet. Ostrov Malta byl vždy velmi strategickým místem, o které se přely přední evropské, africké a také arabské říše a mocnosti. Jeho poloha byla klíčovým námořním bodem v plavbě po Středozemním moři a díky tomu tento ostrov vešel ve všeobecnou známost.

Sveta_Marija_Monastery,_Mljet,_CroatiaNa druhou stranu Mljet je pouze jedním z mnoho ostrovů Jadranu a nikdy nehrál příliš důležitou roli v dějinách lidstva, až doposud! To už se totiž vracíme k apoštolu Pavlovi, který se svou družinou na ostrově musel strádat a zažil zde nepříjemné dobrodružství. Údajně ho na ostrově Melita měla uštknou zmije, která byla schována v roští, kterým chtěl Pavel přiložit. Zmije se mu zakousla do ruky a Pavel jí setřásl do ohně. K úžasu všech však toto zranění bez menších problémů přežil.

Podle výzkumů se ostrov Mljet jen hemžil jedovatými hady, které pomohly v předminulém a minulém století vymýtit až pomyky mungo. Avšak na Maltě, nebyl nikdy žádný jedovatý had spatřen. Jak je tedy možné, že zrovna na Maltě Pavla uštkla zmije je otázka, která vyvolává i v odborných kruzích značné diskuse, ve kterých je polemizováno, který z ostrovů tedy Pavel navštívil. Naše doporučení zní, navštivte oba dva, neprohloupíte!


ubytování Mljet
Levné apartmány na ostrově MljetOne Response to Melita – Malta nebo Mljet?

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2014, Kategorie : Magazín