Ostrov Pag s vůní sýrů, moře a ryb


ubytování Chorvatsko

Ostrov Pag se nachází na severu chorvatské části Dalmácie a patří do skupiny Kvarnerských ostrovů. Z Kvarnerských ostrovů je to třetí největší, z ostrovů na Jadranu pak pátý. Ostrov Pag je od pevniny oddělen Velebitským průlivem, na severovýchodě jej pak od ostrovu Ráb dělí Pažský průliv.

Největším sídlem je stejnojmenné město Pag nacházející se v samotném středu ostrova. Vedle něj je oblíbenou turistickou destinací zdejší letovisko Novalja na severozápadním pobřeží. V těsném závěsu pak zůstávají další letoviska jako Stará Novalja, Potočnica a Mandre.

Vzhledem k tomu, že byl ostrov Pag v dávné minulosti osídlen ilyrským kmenem Liburnů, který skvěle ovládal mořeplavbu, můžete zde obdivovat různé tematické pozůstatky z tohoto období. Za zmínku stojí především zbytky liburnských opevněných sídel (chorvatsky gradin) a nekropolí. Liburny pak přemohli Římané, kteří zde také zanechali otisky své obdivuhodné kultury.

Zajímavostí je, že na zač. 4. stol. došlo za vlády Římanů k obrovskému zemětřesení, při němž se do moře propadlo celé římské město Cissa, které se rozkládalo přibližně na místě dnešní osady Caska v západní části Pažského zálivu. Na ostrově Pag, a to konkrétně v Novajli, byl dokonce objeven antický vodovod, který je srovnatelný s vodovodem starého Říma. Jeho část je nyní přístupná veřejnosti.

Na ostrově vládne středomořské podnebí, které je však narušované prouděním chladných větrů z pevniny. Kvůli nim se zde může pěstovat vinná réva, olivy, zelenina a ovoce pouze v údolích. Právě z místních vinohradů vzniká výborné bílé víno označované jako žutica.

dovolená na ostrově Pag

Ve velkém se zde chovají ovce, které se mimo jiné živí tymiánem, rozmarýnem a šalvějí. Právě díky těmto ingrediencím pak vzniká skvělý a chuťově nenapodobitelný pažský sýr, který se stal místní specialitou. Tento sýr je chuťově podobný parmezánu a stále si získává řadu mezinárodních ocenění. Pokud se vydáte na ostrov Pag, můžete si prohlédnout i místní výrobny sýrů. Nejlepší sýry k ochutnání i ke koupi nabízí sýrárna Gligora, která se nachází v obci Kolan, pár kilometrů od letoviska Mandre.

ČTĚTĚ:   Bibinje - region Zadar

Hlavním zdrojem obživy na ostrově je rybolov, i když jeho význam od pol. 20. století poklesl. Zajímavostí je, že se na tomto ostrově používají jiná jména pro některé ryby než jak je tomu ve zbytku Chorvatska. Co se týče ryb a gurmánských doporučení, velmi jsou zde oblíbené malé rybky štrige. Ty se pečou na olivovém oleji a pokud jsou správně opečené, chutnají opravdu výborně. Dalším zdrojem obživy na ostrově je vinařství, těžba soli, krajkářství a také turistický ruch.

Zajímavostí je, že se v těsné blízkosti ostrova našel vrak potopené obchodní lodi z 1. století př. n. l. Světlo světa tak spatřila stovka historických amfor a pozůstatky dvou olověných kotev.

Pobřeží ostrova je rozčleněno několika romantickými hlubokými zálivy. Najdete zde oblázkové i písčité pláže. Nejkrásnější pláže se táhnou především při pobřeží Pažského zálivu. Ať už jsou písčité nebo oblázkové, spolu se zajímavými panoramaty vám zajisté poskytnou skvělé možnosti k opalování i různým sportovním aktivitám.

V jihovýchodní části ostrova se rozkládají půvabná krasová jezera Velo blato a Malo blato. U města Pag se nacházejí velké saliny, ze kterých se odpařováním mořské vody získává sůl. Výroba soli na ostrově představuje dvě třetiny celkové produkce soli v Chorvatsku. Právě v Pagu pak můžete navštívit i pozoruhodné Muzeum soli. Taková pravá pažská sůl se pak pro vaše blízké může stát milým tematickým suvenýrem z cest.

Prázdniny na ostrově Pag v Chorvatsku

Dovolená na ostrově Pag je vhodná zejména pro ty, kteří v čase prázdnin nevyhledávají rušný život, ale dají naopak rádi přednost klidně stráveným dnům i večerům. Pokud vás tedy láká nenáročně a levně strávená dovolená, zkuste právě ostrov Pag, který i v noci tepe klidně a tiše. Nebude vás tak při vašem odpočinku rušit bujarý noční život a budete si moci vychutnat úžasně poklidnou atmosféru ostrova. Pro ty, co se ale o prázdninách chtějí i bavit, je tu pláž Zrće, vyhlášené centrum zábavy. Navštívit zde můžete plážové kluby a diskotéky. Zajisté vás pak pobaví různé zdejší animace, soutěže a soutěžní programy. Pláž Zrće a její blízké okolí je takovým mladým tepajícím srdcem ostrova Pag. Můžete si zde zapůjčit a vyzkoušet vodní skútr, užít si bungee jumping či vodní lyžování. Jistou dávku zábavy si ale bez problémů užijete i ve městě Pag.

ČTĚTĚ:   Jeden z nejlepších klubů na světě najdete v Chorvatsku

Ostrov Pag je takovou barvitou mozaikou chutí a vůní. Nabídne vám průzračné moře plné života, kouzelné pláže, sportovní vyžití i gastronomii na vysoké úrovni. Pokud chcete strávit své volné dny na poklidném místě a v těsné blízkosti čistého moře, zavítejte na ostrov Pag a uvidíte, že se budete rádi vracet.


levné apartmány Pag
Ubytování na ostrově Pag

Ostrov Pag s vůní sýrů, moře a ryb
5 (100%) 2 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2016, Kategorie : Chorvatsko