Porozina – nejsevernější cíp ostrova Cres


ubytování Chorvatsko

Po cestách Chorvatskem některá města určitě mineme, nebo jen projedeme, protože buď nemáme čas, či o nich nic nevíme. Těžko něco proti tomu lze dělat, takže můžeme přispět alespoň trochou osvětou. A tak se vydejme do městečka Porozina.

Poloha a doprava

Dnes se to Porozina skláze staré části postavené na vrchu nad přístavem a z nové Poroziny, většinou chatami zastavěnou část obce vzniklé v posledních dvaceti letech. Porozina je také trajektový přístav na západní straně nejsevernějšíhopu ostrova Cres. Z Rijeky je to sem jihozápadně přímou čarou 25 km, 15 km severovýchodně od Labinu. Doprava sem je možná pouze přes trajekty, Porozina má přístav spojený pravidelnou lodní přepravou s protější Brestovou ve vzdálenosti asi 5 kilometrů. Dojet autem sem lze také z hlavního města ostrova Crese (25 km), ale do něho se opět dostaneme jen přes mořskou vodu. Autobusový dopravce Autotrans Rijeka udržuje dopravní spojení ostrova s pevninou. Pravidelné autobusové linky spojují ostrov Cres s Rijekou a Záhřebem.

Historie

Podle archeologických vykopávek byl ostrov osídlen již v době kamenné a bronzové. Nejstaršími známi obyvateli ostrova byly Ilyrové, pozůstatky jejich opevněných pevností tzv. gradin, se dochovaly na několika místech ostrova, a právě takové stávalo i na výšině nad přístavem. Později v klasické době v těchto místech stával maják, podle kterého dostalo město jméno (Pharum Insulae).

V 15. století se zde začala výstavba františkánského kláštera, která se stal ale častým cílem různých loupežníků, dokonce byl skoro vypálen v 16. století.

Památky

Nejvýznamnější památkou Poroziny je bývalý františkánský klášter a k němu náležejígotický kostel sv. Mikuláše, který je dodnes velmi dobře zachovalý. Z ostatních klášterních staveb tu však zůstaly jen zbytky a několik zdí. Klášter obývali františkánští mniši, kteří zde udržovali tradici hlaholice. Klášter byl však roku 1843 opuštěn. Ve zříceninách převlárenesanční stavební sloh a na stěnách najdeme doposud hlaholské nápisy. V kostele můžeme obdivovat tři mramorové barokní sochy.

Cestovní ruch

cresPorozina leží v zátoce na severu ostrova, která je dobře chráněná před všemi větry, takže nabízí od nepaměti vhodné místo k přistávání. ky trajektovému spojení s Brestovou je zde veliký dopravní ruch, většina lidí však použije místo jen k tranzitu. Přitom zdejší okolí nabíkrásná místa na pobřeží a mnohé nádherní výhledy. Za pozornost jistě stojí i kamenná rozhledna na Přeštěnickém vrchu, dům na kopci těsně nad přístavem a Červené věže na přístavním molu. Tady v místě, které je tak bohaté na historii a je obklopeno jedním z neúžasnějších moří, nemůžete být zklamaní. V Porozinu jsou k dispozici k ubytováhlavně soukromé pokoje, ale také ubytovací dům Erika a apartment Sole. A konečně, jste-li příznivci koupána Adama a Evu, nedaleko jižněji je oficiální kemp FKK Kovačine.

ČTĚTĚ:   Cena jízdenek pro cestu vlakem do Chorvatska

Na nejzápadněím cípu ostrova Crese stojí menší maják, jinak v okolí Poroziny najdeme sice menší aleo to krásnější pláže.

Na výšinách nad Porozinou určitě stojí za návštěvu zaniklé či zanikajívesničky, ve kterých se můžete alespoň v duchu vrátit možná do středověku.

ubytování cres
Levné apartmány ostrov Cres

Porozina – nejsevernější cíp ostrova Cres
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2015, Kategorie : Magazín