Chorvatské národní parky


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko přitahuje návštěvníky především kvůli své krásné přírodě. Samozřejmě jsou to malebné zátoky, průzračné moře a příjemné pláže, co láká turisty i místní nejvíce. Pokud jste však opravdoví milovníci přírody, měli byste se zaměřit na národní parky. Chorvatsko jich má pro vás 8 a všechny rozhodně stojí za pozornost a především za poznání. Jaké to jsou?

Plitvická jezera

Národní park Plitvická jezera jsou velmi známou a hojně navštěvovanou částí Chorvatska. Na rozloze 29 482 ha najdete 40 krasových jezer a 20 vodopádů, které jsou dominantou nádherných jedlových, smrkových i borových lesů. Tuto unikátní vodní soustavu můžete obdivovat z turistických stezek a mostů, které vedou po obou stranách kaňonu a také pod vodopády. K Proščanskému jezeru, které je nejvýše položené, vás v sezóně přiveze kyvadlová doprava. Do areálu vedou dva vstupy. Dolní vede z obce Rastovača a horní z obce Hladovina.

park plitvice

Cena jednoho vstupného v sezóně je pro dospělé 180 kun, pro studenty 110 kun, děti od 7 do 18 let 80 kun a děti do 7 let mohou park navštívit zdarma. Otevírací doba od 8 do 19 hodin, na jaře a na podzim od 8 do 18 hodin a v zimě od 9 do 16 hodin.

Krka

Národní park Krka získal svůj název podle stejnojmenné řeky. Krka teče ve střední Dalmácii nedaleko města Šibenik. I tady můžete obdivovat spoustu vodopádů a různobarevná jezírka. Kromě toho zde budou nadšení ti z vás, kteří dokáží ocenit pestrost fauny a flóry. Na tomto území s rozlohou 109 km² bylo totiž zjištěno 860 druhů a poddruhů rostlin. Možná vás zaujme i to, že v Krce žije 18 druhů ryb a 10 z nich nenajdete nikde jinde než právě tady. Do parku vede celkem 5 vstupů, z nichž hlavní je u obce Lozovac.

Krka

Cena jednoho vstupného v sezóně je pro dospělé 180 kun, pro studenty 110 kun, děti od 7 do 18 let 80 kun a děti do 7 let mohou park navštívit zdarma. Vstup do parku z obce Lozovac je v sezóně otevřen od 8 do 20 hodin.

ČTĚTĚ:   Krásy Chorvatska na seznamu UNESCO

Paklenica

Nad městem Starigrad nedaleko Zadaru najdete další národní park Paklenica. Hluboký krasový kaňon Velká Paklenica a Malá Paklenica tvoří dechberoucí scenérie, které se staly podkladem pro natáčení slavného filmu Vinnetou. Leží zde nejvyšší chorvatská skála, Anića Kuk, která je vysoká 712 metrů. Celá oblast je vyhledávaným místem horolezců a přináší kouzelné zážitky hlavně těm, kteří holdují pěší turistice. Od května do září je vstupné 50 kun, děti od 7 do 18 let a studenti zaplatí 30 kun, třídenní povolení ke skalnímu lezení pro dospělé stojí 100 kun.

Severní Velebit

Severní Velebit je nejmladší národní park v Chorvatsku a patří do něj severní část pohoří Velebit. Bylo zde nalezeno 2700 rostliných druhů a z toho 78 endemitů. Nejkrásnější výhledy a části tohoto národního parku přináší Premužićova stezka dlouá 50 km, kterou jděte od severu k jihu. Začíná u chaty na Zavižanu na hoře Vučjak.

Pohoří Velebit

Stezku si můžete zkrátit a absolvovat ji během jednoho dne, nebo si rozložte síly a přespěte v jednom z poskytovaných ubytování. Krásné zážitky z nádherné přírody jsou zaručeny!

Cena pro dospělé je 45 kun, děti do 6 let mají vstupné zdarma.

Risnjak

Horský masiv, který leží severovýchodně od Rijeky je úžasným místem na pozorování přírodních jevů. Jsou zde k vidění krásné pralesy i jedlové lesy , skalní stěny, krasové útvary i prameny. Cena pro dospělého na toto chráněné území je 45 kun a platí dva dny. Můžete se sem vypravit i s průvodcem, za kterého zaplatíte 600 kun.

Kornati

Nejznámější ostrovní národní park v Chorvatsku představuje souostroví Kornati, které je tvořeno 147 ostrovy, ostrůvky a útesy. Na většině z nich se rozkládá národní park, který má celkovou rozlohu 223 km². Mnohé chorvatské cestovní kanceláře nabízí například jednodenní výlety do tohoto krásného území. Vyplouvá se z ostrova Dugi otok, Ugljan, Pašman, Murter a několika letovisek na pobřeží Chorvatska. Cena se platí za plavidlo a pohybuje se na jeden den od 300 do 5000 kun.

ČTĚTĚ:   Vánoce v Chorvatsku

Mljet

Za jeden z nejkrásnějších ostrovů Chorvatska je považován Mljet, který je také národním parkem. Leží v moři v Jižní Dalmácii a najdete zde úžasnou přírodu, klid a skvělé pláže. Mljet je krasový ostrov plný jeskyní, jezírek a vápencových skal. Nechybí tu borové lesy ani cedrové háje.

Vstupné do národního parku činí pro dospělé osoby v sezóně 125 kun.

Brijuni

Skupina 14 ostrovů nedaleko západního pobřeží Istrie představuje učiněný ráj pro milovníky exotiky. Přístupné jsou pouze dva z nich – Veli a Mali Brijun. Toto bývalé sídlo prezidenta Tita můžete navštívit v organizovaných skupinách. Výletní okruh Veli Brijun stojí v sezóně dospělého člověka 210 kun. Zahrnuje plavbu lodí z Fažany a prohlídku ostrova Veli Brijun v motorovém vláčku, která zabere asi 4 hodiny.

 

levné apartmány Šibenik
Ubytování v Šibeniku

Chorvatské národní parky
5 (100%) 1 hlas[ů]

One Response to Chorvatské národní parky

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2017, Kategorie : Chorvatsko