Všeobecné informace o Chorvatsku


ubytování Chorvatsko

Zeměpisná poloha: Chorvatsko se rozkládá od východních okrajů Alp na severozápadě a Panonské nížiny na východě, střední část představuje Dinarské pohoří a jižní končí na březích Jaderského moře.

Rozloha pevniny: 56 542 km2, rozloha teritoriálního moře je 31 067 km2

Počet obyvatel: 4 500 000

Hlavní město: Záhřeb – 900 000 obyvatel

Délka pobřeží: 5 835 km – z toho 4 058 km pobřeží ostrovů, ostrůvků a útesů

Počet ostrovů, ostrůvků a útesů: 1 185. Největší ostrovy jsou Krk a Cres, osídlených ostrovů je 67

Nejvyšší vrchol: Dinara 1831 m n.m.

Podnebí: v severním Chorvatsku je vnitrozemské klima, ve středním smíšené a horské a podél jaderského pobřeží je mediteránské. Na počasí v jednotlivých oblastech Chorvatska mají vliv větry, příjemnými jsou mistrál a nevera, méně příjemnými pak bora a jugo neboli scirocco.

Národnostní složení: většina obyvatel jsou Chorvaté. Národnostními menšinami jsou: Srbové, Slovinci, Maďaři, Bosňané, Italové, Češi, Slováci a ostatní.

Oficiální jazyk a písmo: chorvatský jazyk a latinka.

Náboženské vyznáni:většina obyvatel jsou římští katolíci, menší část jsou pravoslavní, dále občané islámského vyznání, a přislušníci jiných křesťanských vyznání.

Hlavní církve v Chorvatsku: římskokatolická, pravoslavná, islámská, židovská, protestantská.

Státní zřízení: pluralitní parlamentní republika.

Kulturně-historické památky v Chorvatsku: Antická aréna v Pule, palác císaře Diokleciána ve Splitu (UNESCO), románská města Krk, Hvar a Trogir (UNESCO), jedno z prvních veřejných divadel Evropy na Hvaru, Eufraziova bazilika v Poreči (UNESCO), předrománský kostel sv. Donata v Zadaru, Šibenická katedrála, Dubrovník – město ze 13. století s nejlépe dochovanými renesančními věžemi a hradbami (UNESCO).

Přírodní parky v Chorvatsku: Severní Velebit (část vrcholové části Velebitu), Biokovo (hora nad Makarskou riviérou), Kopački rit (velká močálová oblast na ústí Drávy do Dunaje), Lonjsko polje (jeden z největších evropských močálů), Medvednica (pohoří na sever od Záhřebu), Papuk (nejvyšší hory ve Slavonii), Telašćica (úzký záliv na ostrově Dugi otok, nedaleko NP Kornati), Učka (hora na východu Istrie, nad Kvarnerskou riviérou), Velebit (největší a nejhezčí chorvatské hory), Vranské jezero (největší chorvatské jezero, nedaleko Zadaru), Žumberak-Samoborké pohoří (na západ od Záhřebu).

Národní parky v Chorvatsku:
Brijuni – skupina sestávající z dvou větších a 12 menších ostrůvků u západního pobřeží Istrie Kornati – nejrozvedenější ostrovní skupina ve Středomoří se 140 neosídlenými ostrovy, ostrůvky a útesy Krka – nejhezčí krasová řeka v Chorvatsku
Mljet – ostrov na jihozápad od Dubrovníku
Paklenica – národní park na jižní straně největšího chorvatského pohoří Velebitu
Plitvická jezera – nejhezčí a nejproslulejší chorvatský národní parků.

ČTĚTĚ:   Ostrov Pag s vůní sýrů, moře a ryb

Diplomatická zastoupení:
Velvyslanectví ČR v Zagrebu
Savska cesta 41/IX 10000 Zagreb
Republika Hrvatska
tel.: 00385/1/6177246, 6121558
fax: 00385/1/6176030

Velvyslanectví Republiky Chorvatsko v ČR
V průhledu 9
160 00 Praha 6
tel.: 233340479
fax: 233343464

Důležitá telefonní čísla:
První pomoc 94
Hasiči 93
Policie 92
Havarijní silniční služba 987
Chorvatský autoklub (HAK) 01/4554433

Zdravotnictví: Republika Chorvatsko má s Českou republikou podepsanou úmluvu o vzájemném poskytování bezplatné první pomoci. Nezbytně nutná zdravotní péče v případě akutního onemocnění a úrazu je občanům ČR poskytována bezplatně. Přesto Vám doporučujeme, abyste uzavřeli pojištění léčebných výloh v zahraničí.

Doklady pro vstup do země: Pro vstup do Republiky Chorvatsko je nutný pouze platný cestovní pas nebo občanský průkaz s minimální platností 1 měsíc po nástupu cesty. Bezvízový styk na území Chorvatska je do 3 měsíců. Děti musejí mít vlastní cestovní pas nebo musejí být uvedeny v pase jednoho z rodičů.

Celní předpisy: Do/z Chorvatska je povolen bezcelní dovoz/vývoz předmětů osobní potřeby a spotřeby, odpovídající délce pobytu a ročnímu období. Dále platí následující limity: 200 ks cigaret nebo 50 ks cigár nebo 250 g tabáku, 3 l piva a 1 l vína, 1 l destilátu, 3 kg kávy, dále 0,25 l toaletní vody nebo 50 ml parfému. Sportovní nářadí, fotoaparáty, videokamery a jiné drahé elektronické přístroje je třeba ústně deklarovat. Domácí zvířata musí být při dovozu vybavena mezinárodním veterinárním certifikátem, který je vystaven max. 3 dny před nastoupením cesty a je přeložen do chorvatštiny. Dále je vyžadováno osvědčení, které dokládá, že zvíře bylo očkováno proti vzteklině. Toto osvědčení nesmí být starší než 6 měsíců a novější než 14 dní.

Doklady pro řidiče a motorová vozidla: Pokud cestujete do Chorvatska vlastním nebo půjčeným vozem, nezapomeňte si vzít řidičský průkaz, osvědčení o technickém stavu vozidla a zelenou pojišťovací kartu. Vozidlo musí být viditelně označeno mezinárodní poznávací značkou CZ. V případě zapůjčeného vozidla je dále nutné mít s sebou smlouvu o jeho pronájmu nebo notářsky ověřený souhlas majitele vozidla. Trasa vede přes Rakousko, Slovinsko až do Chorvatska, a proto je nutné počítat s poplatky. V Rakousku a Slovinsku musíte mít zakoupenou dálniční známku a v Chorvatsku se platí poplatky za užití dálnic, které se pohybují od 0.80 do 10 EUR (protihodnota v HRK).

Chorvatsko automobilem: Povolená rychlost – v osadách 50 km/h, mimo osadu 80 km/h, na silnicích vyhrazených pro motorová vozidla 100 km/h, na dálnicích 130 km/h. Pro motorová vozidla s obytným přívěsem platí rychlost 80 km/h. Déšť – mokré chorvatské vozovky jsou velmi kluzké.
Pozor:
při cestě po Rakousku musí být zapnuta během dne světla, ve Slovinsku rovněž navíc při předjíždění po celou dobu vytrvale blikat, při couvání zapnout varovné blikání, v Chorvatsku za dne nemusí být světla zapnuta, doporučuje se jízda se zapnutými světlomety i za dne. Mobil – během řízení jej nepoužívejte. Povolená úroveň alkoholu v krvi je 0,5 promile. Používání bezpečnostního pásu je povinné pro řidiče a spolucestující, i pro ty na zadních sedadlech, pokud jsou pásy na zadních sedadlech zabudované.

ČTĚTĚ:   Grabovac u Plitvických jezer

Aktuální ceny pohonných hmot v Chorvatsku

Pokuty za nejčastější dopravní přestupky: Jízda v osadě o 30 km/h rychleji než je přípustné, jízda mimo osadu o 50 km/h rychleji než je přípustné – pokuta 500 Kn. Jízda v osadě o 10 až 30 km/h rychleji než je přípustné, jízda mimo osadu o 30 až 50 km/h rychleji než je přípustné – pokuta 200 Kn. Jízda v osadě do 10 km/h rychleji než je přípustné, jízda mimo osadu o 10 až 30 km/h rychleji než je přípustné – pokuta 500 Kn. Porušení pravidla přednosti v jízdě – pokuta 500 Kn. Řízení automobilu pod vlivem alkoholu – pokuta 500 Kn + odebrání řidičského průkazu. Nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu vozovky, dopravní situaci a jiným podmínkám – pokuta 200 Kn. Nesprávné parkování nebo zastavení – pokuta 100 Kn. Nepoužití bezpečnostního pásu – pokuta 100 Kn. Oprávněná osoba může zadržet pas cizího státního příslušníka nejdéle do 48 hodin.

Měna:
CHORVATSKO : kurz 2010 :
1 Kn = cca 3,6 Kč
1 EUR = 7,5 HRK

Směna peněz: doporučujeme vzít si sebou EUR nebo USD a ve směnárnách si směnit Kuny v potřebném množství s ohledem na složitost jejich zpětné výměny. Směna peněz je možná na poštách, v bankách, na hotelových recepcích a ve směnárnách. Kurzy nejsou jednotné, poplatky se pohybují od 0,5 – 3 %. Doporučujeme výměnu v bankách! V posledních letech lze koupit chorvatskou měnu u českých bank, v sezóně dokonce bez směnárenského poplatku.

Peněžní automaty: Ve většině pobytových míst naleznete peněžní automaty Eurocard/Mastercard nebo jiné elektronické platební karty. Pozor : v některých místech na ostrovech nemají automaty dostatek hotovosti.

Ohodnoťte

One Response to Všeobecné informace o Chorvatsku

  1. Pingback: Všeobecné informace o Chorvatsku | Cestovní kanceláře Chorvatsko


publikováno: Pro 2009, Kategorie : Chorvatsko