Nový golfový resort na Punta Križa


ubytování Chorvatsko

Na ostrově Cres se chystají velké změny, které budou zajímat především ty, kteří tento malebný kraj rádi navštěvují. Ale zároveň také ty, kteří ho díky lásce ke golfu navštěvovat možná brzy začnou.

Ostrov Cres

Kvarnerský ostrov Cres představuje velké lákadlo pro ty návštěvníky, kteří vyhledávají panenskou přírodu , malé krásné pláže, divoké útesy a poklidnou dovolenou. Je to jeden ze dvou největších jadranských ostrovů

Kulturním i společenským centrem ostrova je město Cres, které má 2500 obyvatel. Obdivovat zde můžete zbytky městských hradeb a historii, která na vás dýchá na každém kroku. Kromě toho se jedná o město s moderními a vyhledávanými službami pro turisty. Spousta kaváren, rybích restaurací a malých obchůdku se o vaši zábavu ve městě postará přes den i večer.

Za pozornost však na ostrově stojí i jiná města, či spíše městečka. Jedním z nich je Osor, který najdete u otáčecího mostu na ostrov Lošinj. Tato starobylá vesnice má 200 obyvatel a panuje zde příjemná a klidná atmosféra, která je podtržena uměleckými sochami umístěnými ve veřejném prostoru. A právě nedaleko města Osor leží oblast Punta Križa se stejnojmennou vískou, kam nyní zaměříme naši pozornost.

Příjemné pláže a klid v Punta Križa

Punta Križa je osada ležící v nejjižnější části ostrova Cres, který se vyznačuje značnou členitostí a nádhernou neporušenou přírodou včetně průzračně čistého moře. Je to oblast, která leží mimo turistické cesty a zamíří se jen ti, kteří při svém cestování touží zažít trochu klidu a užít si pár volných chvil na jedné z mnoha malých vylidněných skrytých pláží.

Punta Križa představuje úžasné přírodní zpestření pobytu na ostrově, ale nejedná se o místo, kam by každoročně proudilo mnoho turistů. To by se však během několika let mohlo značně změnit. Plánuje se zde totiž stavba mega komplexu, který bude představovat luxusní golfový resort se všemi moderními vymoženostmi.

ČTĚTĚ:   Vánoční Chorvatsko: Záhřeb a Opatija

Luxusní golfový resort v panenské přírodě

Stále více oblíbenému sportu se nevyhýbá ani Chorvatsko. Důkazem je plánovaná stavba velkého golfového komplexu Eco Golf Resort Matalda, který bude mít rozlohu 350 hektarů a najdete na něm 2 osmnáctijamková hřiště. Roste tady značná naděje, že by se právě na tomto hřišti mohly konat také mezinárodní turnaje, které by přilákaly bohatou klientelu. Měla by zde fungovat golfová akademie a místo bude sloužit také jako členské centrum.

Ubytování v luxusním prostředí s předpokládanou kapacitou 1 300 lůžek je samozřejmostí. Součástí komplexu by mělo být fitness centrum, bazény, restaurace, helioport, malá marina a také vinotéka. Kromě toho zde nebudou chybět butiky, kulturní centrum včetně galerie a například ani jezdecký klub. Smetánka a vyznavači golfu si zde jistě přijdou na své stejně jako investoři, kteří už nyní počítají s vysokou návratností. Jaký dopad to však bude mít na bezprostřední okolí a nedotčenou přírodu?

golf

Příroda v ohrožení?

Region Punta Križa je vyhlášený mimořádnými přírodními hodnotami a tak čeká investora náročný úkol, aby genius loci tohoto místa zachoval. Je však možné to dodržet? Velmi silně může být narušen zdejší ekosystém a stavba může nenávratně zničit okolí. Veřejnost i odborníci mají strach z toho, že Vranské jezero, které je je jedinou zásobárnou pitné vody pro ostrov Cres i Lošinj, bude přetíženo. Na ostrově Cres není žádný jiný zdroj vody, než právě toto jezero. Investor ho proto plánuje využívat jen pro potřeby hostů a gastronomie a na zavlažování hřiště by se používala odsolená voda z moře.

Od projektu se slibuje další rozvoj turistického ruchu, který přinese nové návštěvníky do Kvarneru a především na samotný ostrov Cres a nedaleký Mali Lošinj. Komplex by měl být otevřen v roce 2020.

ČTĚTĚ:   Autem na ostrov Krk


levné apartmány Cres
Ubytování na Cresu

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2017, Kategorie : Chorvatsko