Podzimní Kvarner: tohle v létě nejspíš neuvidíte


ubytování Chorvatsko

Kvarnerský záliv jistě zná každý Čech, který jezdí do Chorvatska. Krásná města na pobřeží od Rijeky po Opatiji nadchnou každého, stejně tak jako lenošení na příjemných ostrovech od Cresu po Krk. Pokud si ale myslíte, že koncem hlavní sezóny sem přichází nuda, pletete se! V Kvarneru to žije i na podzim a navíc uvidíte věci, které v sezóně určitě minete. Které to jsou?

Památky v Rijece

Pobřežní město Rijeka bylo korunováno Evropským hlavním městem kultury roku 2020, ale bohužel vzhledem k probíhající pandemii nedokázalo Evropě ukázat, co všechno má v rukávu. A co si budeme povídat, Rijeku v sezóně většinou míjíme nebo jen projíždíme.

Rijeka je ale kouzelné město jak v hlavní sezóně, tak také na podzim. Podzimní den v Rijece je jako stvořený na návštěvu úžasné architektury. Máte-li rádi památky, nadchne vás Místodržitelský palác i Městské muzeum. Skvělou volbou právě na podzim je také návštěva zámku Trsat ze 13. století. Traduje se, ze stojí přesně na místě, kde kdysi stála římská a ilyrská pevnost. Jsou odtud panoramatické výhledy na město a okolí.

Čokoláda v Opatiji

V Opatiji se každý rok na podzim koná Festival čokolády. Pokud čokoládu zbožňujete, zaškrtněte si letos v kalendáři datum 10. – 12. 11. 2023 a vyrazte. Festival čokolády je největším a nejstarším chorvatským festivalem, který se zaměřuje výhradně na sladké občerstvení. Pro jednou si povolte opasky a ponořte se do vůní a chutí čokoládových lahůdek.

Opatije je ale město, které se na podzim rozhodně vyplatí navštívit i mimo festival. Toto malebné přímořské městečko bylo korunováno první dámou chorvatského cestovního ruchu. Právě tady se zrodil před mnoha desítkami let turismus v Chorvatsku. Město je prošpikované honosnou rakousko-uherskou architekturou a některé velké paláce z dob rakouského císařství byly přestavěny na hotely. Najdete tu ale i krásné ubytování v soukromých apartmánech.

ČTĚTĚ:   Co vám nesmí chybět v batohu při túře do chorvatských hor?

Národní park Učka

Podzim je skvělá doba pro výlety do chorvatské přírody. A co se týče Kvarneru, tak je to ideální období pro návštěvu národního parku Učka, který odděluje Kvarner od Istrie.

Milovníci přírody by si procházky tímto parkem rozhodně neměli nechat ujít. Nachází se na hoře Učka a odděluje Kvarner od Istrie. Oblíbené je tu volné lezení, jízda na kole i pěší turistika. To vše je navíc příjemnější za chladnějších teplot a mezi malebnými podzimními odstíny.

Nejvyšším vrcholem tohoto parku je Vojak se starou kamennou věží, která se stala synonymem pro celý region. Túra sem rozhodně stojí za námahu. V národním parku Učka se můžete kochat zcela ojedinělými druhy flóry, z nichž některé jsou přísně chráněné. Najdete tu zajímavé kaňony a jeden z nich byl dokonce zařazen mezi geomorfologickou památku mimořádného významu.

Supi na Cresu

Ani ostrovy nezůstávají pozadu. I tady se najde na podzim spousta míst, která stojí za to navštívit. A jedním z nich je Cres, který je často označován jako jeden z nejunikátnějších a nejúžasnějších ostrovů v celém Chorvatsku. Ano, povídá se to o mnoha chorvatských ostrovech, ale Cres je obvykle ten, který utkví v myslích většiny návštěvníků.

Cres_Beli

Jižní konec ostrova se může pochlubit pozoruhodnou rozmanitostí a výrazně se liší od severní části. Ta je hustě zalesněná a ideální pro turistiku a cykloturistiku. Jižní část je naopak plná úžasných pláží, olivových hájů a je tu o pár stupňů tepleji.

Cres je domovem velmi zvláštního ptáka, supa bělohlavého. Návštěvnické a záchranné centrum Beli pro supy bělohlavé se věnuje ochraně těchto neuvěřitelných ptáků a jeho návštěva je na podzim, pokud tu budete, prostě nutnost. Jedná se o jedno z posledních zbývajících útočišť pro tohoto ohroženého dravce.

ČTĚTĚ:   Kravata
Krk

Historie a příroda ostrova Krk

Ostrov Krk je v letních měsících velmi oblíbený, ale kvůli vysokým teplotám a neustálému proudění turistů lehce zabráníte tomu, abyste poznali vše, co nabízí.

Protože si v létě turisté hledí především toho, jak se ochladit v osvěžujícím moři, mnohdy jim ujde, že Krk je ostrovem ponořeným do historie. S příchodem podzimu se priority turistů mění, pláže již nejsou atraktivní a své slovo dostávají úžasné historické památky, jako je například ohromující katedrála z pátého století nebo hrad Frankopan. Také je to perfektní doba na poznávání místní přírody, vyjížďky na kole po ostrově nebo pěší turistiku. Podzim je také časem sklizně oblíbených hroznů, které jsou připravené k přeměně v neodolatelné víno.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2023, Kategorie : Chorvatsko