Poznejte krásy Korčuly na kole


ubytování Chorvatsko

Jedním z oblíbených chorvatských ostrovů je ostrov Korčula, který se nachází necelé 2 kilometry daleko od poloostrova Pelješac v Jižní Dalmácii. Má rozlohu 279 km² a vyznačuje se členitým pobřežím i hornatým povrchem. Právě díky své rozmanité členitosti se stal velmi oblíbeným místem pro milovníky cyklistiky. Pokud mezi ně patříte i vy, sbalte si kolo a vyrazte za poznáním tohoto krásného ostrova.

Jak na ostrov

Je několik možností, jak se na ostrov Korčula můžete dostat. Ze Splitu jezdí trajekt, který vás zaveze do přístavu Vela Luka a dále pokračuje na ostrov Lastovo. Další možností je trajekt z poloostrova Pelješac z obce Orebič nebo se sem nechat odvést v rámci linky Drvenik-Korčula-Dominće.

Vítejte na Korčule

Na ostrově žije cca 17 000 obyvatel a představuje tak jeden z nejvíce osídlených v Chorvatsku. Největší procento obyvatel bydlí ve městě Korčula a Vela Luka a také v obcích ve vnitrozemí, kde mají svá hospodářství a živí se zemědělstvím. Jsou to například městečka Blato, Čara nebo Pupnat.

V červenci zde dosahuje průměrná teplota k cca 27 °C a panuje zde mírné klima. Pobřeží ostrova se vyznačuje velkou členitostí. Hory zde dosahují nadmořských výšek větších než 500 metrů. Najdete tu však i velmi úrodnou půdu, kde se daří vinné révě i ovoci. Benátčané zde zanechaly svou stopu, díky které můžete obdivovat starobylá města, jako je například historické město Korčula.

Skvělý ostrov pro cyklovýlety

Korčula má ideální podmínky pro cyklisty a najdete zde také velké množství stezek vhodných pro kola. Díky kolu můžete vnímat krásy okolní přírody, zastavit se v malebných vesnicích, projíždět klidnými přístavy. Cesty vedou přes vinice i borové lesy. Z vysokých kopců se nabízí krásné výhledy na pevninu i na moře a jiné chorvatské ostrovy. Zastavit se můžete na zatoulaných plážích a osvěžit se v blankytně modrém a čistém moři.

ČTĚTĚ:   Důvody, proč je květen nejlepší doba na návštěvu Plitvických jezer

Korčula představuje ostrov, který se nedá projet za jeden den, což vám umožní si na každý den naplánovat jinou trasu. Vynechat byste rozhodně neměli západní část ostrova, která se považuje za nejzajímavější.

Mapy pro cyklisty

V současné době můžete v Čechách zakoupit velice dobré mapy zaměřené na stezky vhodné pro kola na chorvatských ostrovech. Vytvořili je čeští kartografové a nadšenci, kteří na nich pracovali více než 10 let a začali s tím dokonce dříve než samotní Chorvati. V mapách jsou zaznamenány všechny zajímavosti dané lokality, které můžete navštívit na kole. Cestovatelé a kartografové všechny zanesené cesty sami projeli. Vedou místy, které přinesou nejen sportovní, ale i poznávací zážitky.

Korčula toho má hodně co nabídnout. Přinášíme jen stručný pohled na to, co zde můžete navštívit.

Korčula: Rodiště Marca Pola

Historické opevněné město Korčula je nádherné a pro mnoho lidí představuje perlu celé Dalmácie. Považuje se za rodiště cestovatele Marca Pola, a proto zde najdete i jeho muzeum. Největší dominantou města je katedrála svatého Marka, která se prý stavěla přes 500 let. Ve městě se nachází spousta zajímavých historických památek a milovníci architektury si zde rozhodně přijdou na své. Traduje se také, že město Korčula bylo jako první na světě, ve kterém bylo zakázáno otroctví. Psal se tehdy rok 1214.

Korčula

Vela Luka a prehistorie

Korčula je sice hlavní města ostrova, ale největší je Vela Luka na pobřeží v severozápadní části ostrova. Ve městě najdete muzeum archeologických vykopávek, které byly nalezeny u nedaleké prehistorické jeskyně Vela Spila, kde archeologické výzkumy stále probíhají.

Léčivé bahno v zátoce Istruga

Za návštěvu stojí také vesnice Brna, která je proslulá údajně léčivým bahnem. Dopřejte si ozdravnou lázeň v zátoce Istruga, která by měla mít léčivé účinky na pohybové ústrojí.

ČTĚTĚ:   Riviéra sedmi Kaštelů – dovolená v oáze klidu

Dovolená na Korčule je krásná v sezóně i mimo ni a po každé zde můžete objevit nové skryté krásy přírody nebo historie.

 

levné apartmány Korčula
Ubytování na Korčule

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2017, Kategorie : Chorvatsko