Vychutnejte si Makarskou riviéru – až do dna!


ubytování Chorvatsko

Makarská riviéra patří k nejvíce navštěvovaným chorvatským letoviskům – a není se čemu divit. Nekonečně dlouhé pláže z docela malých bělostných oblázků, azurově modré moře omývající rozpálené pobřeží a všudypřítomné prudké paprsky slunce, které ustavičně pálí od vzdouvajících se vln až po horský masiv Biokovo. Tato jedinečná a naprosto úchvatná scenerie zůstala zachována v paměti návštěvníků vyhlášené Makarské riviéry, perly Chorvatska. A tak se sem neustále a rádi vrací zapomenout na starosti všedních dnů a okusit trochu toho místního bezedného štěstí.

Dovolená až do dna - v Makarské

Makarská riviéra je vlastně šedesát kilometrů dlouhé pásmo dalmatského pobřeží, které je z východu omýváno průzračně čistým Jaderským mořem. Ze západu pak Makarskou riviéru svírá mohutné pohoří Biokovo s nejvyšším vrcholem sv. Jure. Kouzlo piniových lesů, malebné vesničky v jejich náručí, gastronomické zážitky, závan kultury a historie – to vše nabízí letní dovolená na rekreačně tak vděčné Makarské riviéře. Na jejím severozápadním konci najdete lázeňské městečko Brela, na tom jihovýchodním se pak rozpíná půvabné město Gradac. A historie, ta dýchá všude kolem vás…

Toulky zaváté časem

Historické toulky v MakarskéA tak stála v 6. století v místech Makarské riviéry římská osada Muccurum, kterou později zničili Ostrogóti. Načež zde vyrostla základna neretvanských pirátů, které si ale pak pro změnu podrobili chorvatsko-uherští králové. Pak přišli Turci a po nich Benátčané, kteří tu vládli dlouhých sto padesát let. A pak už se historie Makarské ubírala stejným směrem jako ta celého zbytku území Střední Dalmácie.

Pokud vás lákají toulky po zdejších sakrálních památkách, nenechte si určitě ujít nepřehlédnutelnou dominantu Makarské riviéry. Tou je barokní farní kostel zasvěcený sv. Markovi, který je přístupný po schodišti z nábřeží. Kostel stojí na malebném Kačićově náměstí, kterému dodává jistý ráz také působivá socha A. Kačiće-Miošiće – mnicha a prvního chorvatského básníka z 18. století, který je rodákem ze zdejšího kraje.

ČTĚTĚ:   Vrsi-Mulo v zátoce u města Nin

Blízko zalesněného mysu Osejava pak najdete františkánský klášter z 15. až 17. století, ve kterém se nachází muzeum mušlí, které uchovává jednu z nejbohatších sbírek mušlí na celém světě.

Maršál a dva císaři

Ze severozápadní strany při vjezdu do Makarské pak můžete obdivovat zajímavý pomník francouzského maršála Marmonta, jehož vojska obsadila za napoleonských válek chorvatské pobřeží i s přilehlým vnitrozemím. Po Napoleonově porážce, kdy celá oblast připadla Rakousku, byl tento pomník převezen od františkánského kláštera právě na toto místo. A věnován byl císaři Františku Josefovi jako památka na jeho návštěvu Dalmácie.

V divokých rytmech

Vydejme se teď ale od tak trochu časem zaváté historie k zábavě a sportu, jejichž kombinaci si na Makarské můžete užít na maximum. Neměli byste si tak nechat ujít především tradiční Rybářské noci, ve kterých se snoubí poslech tradičních písní, ochutnávky místních specialit, celá řada soutěží a dalších zábavných aktivit. Makarská žije hodně rušným večerní i nočním životem, a tak zde můžete zavítat do celé řady diskoclubů či rockových clubů. Sklenku skvělého vína si určitě rádi vychutnáte i na nějakém tom zdejším beach baru nebo v koutku na taneční terase. A pak už se rovnou můžete odvázat… Právě k tomu totiž Makarská riviéra vybízí. A tak si vychutnávejte její atmosféru až do dna – než vyjde slunce se vší svou nesmlouvavostí.

Působivá Makarská riviéra

Až do dna

Je libo nějaký ten sport? Zkuste jachting, windsurfing, potápění, podmořský rybolov… Půjčte si kolo, moped, auto nebo loď a vydejte se poznávat blízké okolí i s jeho příjemnými pohostinnými lidmi. Zahrajte si tenis a oblíbené míčové sporty, vydejte se na vysokohorskou túru do pohoří Biokovo, projeďte se na kole sítí cyklistických stezek po celé Makarské nebo si vyzkoušejte adrenalinový paragliding. Zkrátka si vezměte z tohoto letoviska vše, co vám nabízí – pro radost, odpočinek i romanticky strávenou dovolenou.

ČTĚTĚ:   Grebaštica u Primoštenu

A jestli vám to pořád bude málo, podnikněte nějaký zajímavý výlet – třeba do Splitu, pyšnícího se velkolepým palácem císaře Diokleciána. A nebo vezměte loď a objeďte blízké ostrovy od Hvaru až po Vis. Uvidíte, že vám v srdci zůstanou nezapomenutelné vzpomínky, které vám jednou připomenou, že jste si opravdu uměli život dosyta vychutnat. Tak vzhůru do piniových hájů zalitých sluncem, vzhůru na bělostné pláže, které se táhnou donekonečna. Užijte si léto se vším, co vám nabízí, vždyť ten život je tak neskutečně krátký…

 

levné apartmány na Makarské riviéře
Ubytování na Makarské riviéře

Vychutnejte si Makarskou riviéru – až do dna!
5 (100%) 2 hlas[ů]

5 Responses to Vychutnejte si Makarskou riviéru – až do dna!

  1. Jana Stroková

    Pro mě ráj na Zemi….

  2. Alena Kasandová-Lvovská

    V pondělí jsme tam byli na výletě a masakr. Narvané pláže. Tolik lidí pohromadě jsem naposledy viděla na spartakiádě.

  3. Marcela Jedináková

    Na mne moc kravál. Mám raději klidnější místa…

  4. Nejlepší je přelom srpen/září a ne přímo do města Makarská, ale do jiného z riviéry – Baška Voda, Gradac, Brela, Podgora.. to je moje srdcovka, přímo Makarská je opravdu přelidněná

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2016, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu