Letovisko Sv. Filip i Jakov a romantické zátoky v náruči borových hájů


ubytování Chorvatsko

Pokud chcete svou letošní dovolenou strávit na menším skrytém místě, které vám zaručí dostatek soukromí i poklidu, zvolte skromné letovisko Sv. Filip i Jakov. Rozkládá se tři kilometry severozápadně od Biogradu, města a zároveň přístavu v Severní Dalmácii.

Obklopeno několika ostrůvky nabízí vám toto letovisko dovolenou s nádechem romantiky a kouzla starých časů. Jako první vám po příjezdu přijde vstříc průzračně čisté moře omývající upravené pláže. Ty jsou místy chráněny borovými háji, které zmírňují žhavé doteky jadranského slunce. Pláže zde najdete oblázkové i kamenité, doplněné o betonové plošiny vhodné k pohodlnějšímu opalování. Vstup do vody je pozvolný, a tak jej ocení především rodiny s malými dětmi. Nejoblíbenější pláží je ta s exotickým názvem Iza banja, kterou najdete v samotném centru letoviska. Za svou čistotu a úpravnost byla dokonce vyznamenána Modrou vlajkou.

Obrázky jako z krasohledu

Letovisko Sv. Filip i Jakov nabízí bohatou mozaiku sportovního vyžití. Můžete zde tak provozovat jachting, windsurfing, vodní pólo, plážový volejbal, klasický i stolní tenis  a také tradiční míčové hry. Rekreantům je zde k dispozici také půjčovna motorových člunů, člunů s vesly a šlapadel. Také cyklisté si přijdou na své. Na kole nebo klidně i pěšky se můžete vydat na rozhlednu Crni krug, odkud se před vámi rozprostře výhled na Pašmanský průliv, ostrov Pašman, Biograd a Vranské jezero.

Báječná dovolená u blízkých Kornatských ostrovů

Pokud si dovolenou nedokážete představit bez večerů plných zábavy, věřte, že zdejší letní program má pro vás celou řadu zábavních společenských akcí. Dne 16. srpna si nenechte ujít lidovou slavnost na počest sv. Rocha, který je patronem tohoto městečka. V rámci cyklu Folklorní léto vás pak zajisté pobaví zdejší večery plné folklorní hudby a tanců. Ty se odehrávají na letní scéně za starou školou. V srpnu se zde koná i karneval a filmový festival. A tak si zde užijete celou řadu divadelních představení, populárních i rockových koncertů, ale také různých zábavných soutěží. Velmi oblíbeným zpestřením večerů je také místní plážový bar Beach Bar Faros.

ČTĚTĚ:   Ceny potravin v Chorvatsku pro rok 2018

Po stopách římských vojáků

Iza newLetovisko Sv. Filip i Jakov má za sebou pestrou historii. Původně stála na jeho místě malá liburnská osada. Dodnes můžete sami spatřit pozůstatky hradeb a také hrobů z tohoto období v muzeu v již zmíněném Biogradu. Když sem v 1. tisíciletí př. n. l. přišli Římané, postavili zde celou řadu budov a vil – především za zásluhy pro vysloužilé vojáky. Na blízkém ostrůvku Frmić můžete dodnes obdivovat zbytky římského opevnění a také antický vodní rezervoár. V 7. století už do budoucího sv. Filipa i Jakova proudí Chorvaté a městečko získává především díky nedalekému Biogradu na stále větším významu. Ve 12. století je zde vystavěn kostelík zasvěcený sv. Filipovi a Jakovovi, podle nichž je také v pozdějším 15. století město pojmenováno.

Zátoka jako stvořená pro lásku

Pokud nechcete setrvávat po celou dobu své dovolené výhradně na jednom místě, můžete se vydat na různé výlety po okolí. Aktivnější návštěvníci směřují zejména na blízké Kornatské ostrovy nebo na romantickou vyjížďku do zátoky Telašćica na ostrově Dugi otok. Tato hluboká a velmi krásná zátoka je jednou z největších na východním Jadranu a patří mezi chráněné krajinné oblasti. Jestli vás lákají písčité pláže a chcete si užít trochu romantiky v náručí olivových a fíkových hájů, vypravte se do této zátoky a uvidíte, že vaše srdce poskočí upřímnou radostí.

Pláže v náručí fíkovníků

Přístav v náruči podmořského osvětlení

Na procházku se můžete vydat také do již zmíněného města a zároveň přístavu Biograd, který vás jistě zaujme svým působivým podmořským osvětlením. Jako docela jediný na světě má totiž tento přístav nainstalovaná podmořská světla. Jednou ze zdejších kulturních zajímavostí je také vlastivědné muzeum, které stojí přímo na nábřeží. Můžete si v něm prohlédnout sbírku různých archeologických a etnografických artefaktů. Vaši pozornost si pak zaslouží především vystavené historické předměty z benátské lodi, která ztroskotala u ostrůvku Gnalić a v sedmdesátých letech minulého století byla vyzvednuta.

ČTĚTĚ:   Recenze: Penzion Ribár - CHVÁLA NA RIBÁR

Letovisko Sv. Filip i Jakov je tedy skvělou volbou pro ty, kteří dávají přednost soukromému pobytu v krásném romantickém prostředí obestřeném borovými háji. Přijeďte si užít průzračně čistého moře, krásných upravených pláží a žhavých paprsků jadranského slunce. Krásná příroda, skvělé služby, bohatá historie, barvitá kultura a program plný zábavy – to vše vám nabízí malebné letovisko Sv. Filip i Jakov. Přijeďte a nechte na sebe dýchnout kouzlo starých časů. Užívejte si romantiky a hry mořských vln podsvícených jako nikde jinde na světě.


levné apartmány filip i jakov
Levné ubytování v letovisku Sv. Filip i Jakov

Letovisko Sv. Filip i Jakov a romantické zátoky v náruči borových hájů
4.7 (93.33%) 3 hlas[ů]

5 Responses to Letovisko Sv. Filip i Jakov a romantické zátoky v náruči borových hájů

 1. Gábina Krejčířová

  Uz abychom tam byli. Tesiiiiiiim se

 2. Miluše Pospíšilová

  je tam krásně a milí lidi 🙂

 3. Marie Štofková

  Byli jsme tam předloni.. tam už nikdy, před app., asi 50 m pouťová atrakce, denně vyřvávala hudba téměř do půl noci, takže večerní sezení venku na balkóně bylo za trest. Navíc plno ježků.. nejhorší místo, které jsem za léta v Chorvatsku navštívila.. milý lidé jsou po celém Chorvatsku na to si nemohu stěžovat …sv. Filip i Jakov za nás už Nikdy!

 4. Romana Hurytová

  no jo to je pech…ale to jste holt vybrali špatný apartmán-taky jsme neměli jednou štěstí ve výběru, ale letovisko jako takové bych tím nezatracovala. My jedeme letos kousek výš do sv. Petra 😉

 5. Marie Štofková

  Určitě ne, apartmán jsme měli prostorný ale místo hrůza, hned přímo u vesničky Sv. F. i J. Přála jsem si balkón s výhledem na moře, což se nám splnilo, ale i s výhledem na klasickou pouťovou atrakci,.. takže všechno bylo v háji.. výhled rušili blikající světla přímo směrem proti balkónu a o hlučné hudbě ani nemluvím..o klidném večerním posezení se nám mohlo jen zdát.. navíc majitel atrakce bydlel v karavanu, zřejmě aby vydělal ani 22hodina mu nic neříkala.. denně 4 hodiny tohle poslouchat byla síla a to nejsme zadní staroušové co nemají rady muziku .. vyrážíme i metal festy.. letos jsme byli ve Fažaně, naprostá spokojenost, mobilhome super, pláž, kemp i okolí.. za rok znova.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2016, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar