Znáte těchto 5 nejkrásnějších chorvatských cyklotras?


ubytování Chorvatsko

Když si s sebou vezmete do Chorvatska kolo, nikdy neprohloupíte. Chorvatsko je úžasná země na cyklovýlety pro velké dříče i relaxační cyklisty. Přestože se říká, že horko na kole moc necítíte, ne každému se chce ve třicítkách šlapat na kole. Ideální dobou na cykloturistiku je proto v Chorvatsku rozhodně podzim. Jako inspiraci na podzimní dovolenou vám přinášíme náš výběr těch nejlepších cyklistických tras.

Chorvatsko je rájem pro každého, kdo miluje jízdu na kole. Nejenže si tu můžete dát pěkně do těla, ale cestou se vám představí obdivuhodná příroda této krásné země. Chorvatsko je protkané cyklostezkami, které vás mohou vzít po starobylých vesnicích, do národních parků, do hor nebo k pobřeží. Stačí si vybrat lokalitu a vyrazit. Tady je náš průvodce nejlepších cyklostezek.

Makarská riviéra

1. EuroVelo 8 vás vezme po celém Chorvatsku

Možná už jste tento název slyšeli. EuroVelo 8 je matkou všech cyklotras v Chorvatsku a je součástí obrovské celoevropské sítě EuroVelo, které vede Řeckem, Albánií, Španělskem, až do tundry ve Skandinávii. Chorvatský úsek spojuje sever země s jeho jihem. Cesta se drží podél pobřeží a vine se kolem oblázkových zátok a ostrůvků ve stínu Dinárských Alp.

Jedná se o velmi zajímavou cyklotrasu, které samozřejmě vévodí úžasné pobřeží. Z kopců plných olivovníků na Istrii vede až ke slunečním pískům Makarské riviéry.

Hvar

2. Unesco 704 na Hvaru

Na Hvaru najdete spoustu cyklotras různých úrovní. Unesco 704 je jen jedna z nich a vede z Jelsy přes Stari Grad do města Hvar. Vydat se můžete také po kopcovité stezce Sucuraj 700, která propojuje zátoky na východním pobřeží ostrova. Nebo je tu Kabal 706, díky které zase můžete objevit zátoky na poloostrově v severním pobřeží.

ČTĚTĚ:   I v listopadu Chorvatsko navštěvují desítky tisíce turistů
Mljet

3. Trasa v národním parku Mljet

Mljet je jedním z oblíbených cyklistických výletů, a to především pro svou dostupnost a nádhernou přírodu korunovanou benediktinským klášterem z 12. století. Nejoblíbenější trasou je okruh kolem Veliko Jezero. Narazíte tu na různé oblázkové zátoky, odpočívadla a místa na relaxaci a meditaci, na kterých by byl hřích se nezastavit. Na tuto trasu si vyhraďte klidně celé dopoledne a náležitě si ji vychutnejte. Je možné prozkoumat i zbytek ostrova, a to například podél jižního pobřeží k tyrkysové zátoce Grabova Vala.

Buzet
Buzet

4. Lanýžová cesta na Istrii

Rustikální kouzlo staré Istrie na vás čeká na 35 kilometrovém okruhu kolem slavné oblasti bohaté na lanýže, nejdražší houby na světě. Cesta začíná v Buzetu, dramatické vesnici na kopci, považované za hlavní město lanýžů. Pak pojedete přes Sveti Donat do vesničky Vrh s úžasnými výhledy na okolní kopce, vydáte se podél řeky Mirny na sever, kolem Istrarske Toplice a dostanete se zpět do Buzetu.

Krka
Krka

5. Okruh v národním parku Krka

Jedním z klenotů chorvatského vnitrozemí je NP Krka. Většina návštěvníků se přijde projít po dřevěných stezkách, které vedou k vodopádům a řekám. Vy si to tu ale můžete projet i na kole. Není to ale žádná zívárna, v národním parku Krka na vás čeká náročný okruh, který může pokrýt i celý den.

Začít se dá u úžasného vodopádu Skradinski Buk na úpatí parku a pak se dostanete na sever přes malé vesničky a nahoru k méně navštěvovaným terasám vodopádu Roski Slap. Dáte si pěkně do těla a na některých úsecích budete muset sesednout z kola. Pro cyklisty a milovníky přírody je to ale výzva a hlavně si odnesete z Chorvatska další z mnoha nezapomenutelných zážitků!

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2023, Kategorie : Chorvatsko