Krásy Chorvatska na seznamu UNESCO


ubytování Chorvatsko

Pokud nevíte, jaká místa v dané zemi navštívit a rozhodně nechcete přijít o ta nejlepší, vždycky vám pomůže seznam UNESCO, ve kterém jsou zaspané ty největší historické klenoty. A tak vám přinášíme seznam toho, co je podle tohoto seznamu opravdovou TOPkou právě v Chorvatsku. O některých památkách jistě víte, jiné vás možná překvapí.

Historické centrum Dubrovníku

Informace o tom, že je historické jádro města Dubrovník na seznamu UNESCO rozhodně nepřekvapí nikoho, kdo toto kouzelné město navštívil. Dubrovník se považuje za vůbec nejkrásnější město celého Středozemí. Ochranné zdi, které obepínají historické centrum patří mezi nejmohutnější a nejzachovalejší z celé Evropy.

 

Diokleciánův palác ve Splitu

Toto jedinečné sídlo císaře Diokleciána se ve Splitu již nevyskytuje ve své plné kráse, ale to, co z něj zbylo ohromuje návštěvníky tohoto chorvatského města při každé návštěvě. Jedná se o nejvýznamnější a nejlépe zachovalou antickou památku v Chorvatsku. Stavba pochází z přelomu 3. a 4. století.

Eufraziova bazilika v Poreči

Na seznamu UNESCO je uveden celý komplex , který pochází z raně byzantského období. Dominantou Poreče je Eufraziova bazilika ozdobená úžasnými mozaikami.

Eufraziova bazilika_Poreč

Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku

Ani město Šibenik nezůstává stranou. Nádherná katedrála svou krásou až bere dech. Začala se stavět v gotickém slohu v polovině 15. století a dokončena byla jako renesanční stavba.

Historické jádro města Trogir

Působivé město Trogir má kouzelné centrum se zachovanou původní urbanistickou strukturou. V jeho srdci se nachází významné historické stavby, obdivovat můžete i městské opevnění. Trogir je krásným místem na strávení letní dovolené, při které můžete kombinovat luxusní koupání s procházkami po krásném chorvatském městečku a zajímavými výlety do okolí.

Trogir

Náhrobní kameny Stećci

Náhrobní kameny pocházející se středověku se nachází na různých místech Chorvatska, ale také Černé Hory, Bosny a Hercegoviny a Srbska. Nikde jinde na světě je nenajdete. Proto si našly své místo v seznamu UNESCO. V Chorvatsku jich můžete spočítat celkem něco okolo 4500.

ČTĚTĚ:   Ostrov Čiovo - jižní Dalmácie

Obranné stavby z doby Benátské republiky

V UNESCO je tento zápis poměrně nový, pochází z roku 2017 a opět se jedná o děditství, které se nenachází pouze na území Chorvatska, ale také Itálie a Černé Hory. Jsou to pevnosti, které vybudovala Benátská republika v období 16. a 17. století na obranu před evropskými mocnostmi a Turky.

Plitvická jezera

Na seznamu UNESCO nefigurují vždy jen historicky cenné památky. Objevují se tam také přírodní krásy. V Chorvatsku jsou to Plitvická jezera, která na seznam UNESCO bezesporu patří. Plitvický národní park se skládá ze 16 jezer, která jsou terasovitá a vzájemně propojená kaskádami a různě vysokými vodopády. Návštěva Plitvických jezer zanechá na každém návštěvníkovi následky- samozřejmě jen ty pozitivní.

Starigradské polje

Na ostrově Hvar najdete velice úrodné Starigradské polje, které je také zapsané na seznamu UNESCO. Můžete pozorovat řecký ager, tj. parcelace zemědělské půdy, kterou dostali přistěhovalci po kolonizaci Řeky v období před 2500 lety. Pozemky byly všechny stejně veliké a oddělovaly je nízké zídky.

Na seznamu UNESCO jsou zapsaní také původní bukové lesy, které můžete vidět v pohoří Velebit a Paklenica.

Věděli jste o všech těchto skvostech Chorvatska? Pokud ne, je na čase je o letní dovolené navštívit!


levné apartmány Trogir
Ubytování v Trogiru

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2017, Kategorie : Chorvatsko