Lokrum: na co láká kouzelný ostrov bez odpadků


ubytování Chorvatsko

Při návštěvě historické do města Dubrovník by byla veliká škoda nenavštívit neobydlený ostrov Lokrum, který se nachází jen 700 metrů od starého přístavu. Příjezd na ostrov i odjezd je organizován z dubrovnického přístavu, kde najdete jízdní řád plaveb. Plavba z Dubrovníku trvá pouhých 10 minut.

Lokrum je oblíbeným útěkem místních obyvatel před letními davy turistů ve městě. Představuje pohádkové místo, jedno z nejkouzelnějších v celém Chorvatsku. Má jedno poznávací znamení společně s nedalekým ostrovem Koločep absolutní čistotu a pořádek. Nenajdete tu nikde žádné odpadky a ostrov je krásně uklizený. Ostrov je přírodní rezervace a zvláštní lesní vegetační rezervace. Není tu proto dovoleno vyhazovat odpadky, vozit sem psy, zakládat oheň nebo jinak ohrožovat místní přírodu a kulturu. Je tu zakázáno kouření a na ostrově není dovoleno nocovat.

Lokrum
Lokrum

Benediktinský klášter a stopa krále Richarda Lví srdce

Hlavní budovou na ostrově je benediktinský klášter z 11. století. Benediktini se tu zabývali především zemědělstvím. Starali se o to, aby na Lokromu byla úrodná půda, pěstovali vinnou révu, olivy, ovoce, zeleninu i okrasné rostliny. Produkovali víno i olivový olej. Velká část impozantního kláštera byla zachována dodnes, a to přesto, že klášter čelil velkému zemětřesení v roce 1667. Stále se může chlubit románsko-gotickou bazilikou z 12. a 13. století a na jižní straně najdete goticko-renezanční klášter z 15. a 16. století.

Nenechte si ujít procházku po nádherné botanické zahradě s úžasnou zelení. V suterénu kláštera můžete navštívit expozici věnovanou králi Richardu Lví srdce, který zde na ostrově údajně v roce 1192 ztroskotal během cesty z křížových výprav domů. Slíbil, že pokud přežije, nechá postavit jeden kostel v rodné Anglii a druhý tady na Lokrumu. Na Lokrumu sice nestojí, ale na oficiální žádost obyvatel Dubrovníku byl nakonec postaven v historickém městě.

ČTĚTĚ:   Proč jezdíte do Chorvatska? Co na to Češi?
Mrtvo more, Lokrum
Mrtvo more

Přírodní bohatství ostrova je okouzlující

Květiny a rostliny dodávají Lokrumu krásnou svěžest, kterou podtrhuje místní fauna. Hlavními obyvateli ostrova jsou králíci a překrásní pávi. Ostrov je perfektně značený pro turisty. Po příjezdu do přístavu Portoč dostanete veškeré informace o ostrově. Poblíž přístavu je možnost krásného koupání v moři, jinak je ostrov obehnán skalami. Na jeho jihu najdete malé slané jezero zvané Mrtvo more, které je vyhledávaným místem pro koupání s malými dětmi.

V polovině 19. století odkoupil ostrov rakouský arcivévoda Maxmilián Habsburský, který si tu postavil letní sídlo a u něj založil subtropický park včetně palmového háje. Nyní tu sídlí Chorvatská akademie věd a umění. Ostrov patří mezi Elafitské ostrovy, ale protože je vzdálen jen 700 metrů od Dubrovníku, tak se tak nějak považuje za jeho součást. Objevte i vy tento přírodní poklad, kam se jezdí školáci z Dubrovníku učit o fauně, flóře a historii.

Lokrum: na co láká kouzelný ostrov bez odpadků
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2024, Kategorie : Chorvatsko