6 ohromujících historických míst na chorvatském pobřeží


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko má velké množství historických i kulturních památek, nádhernou architekturu i dechberoucí přírodu. Tentokrát vás vezmeme na cestu po těch nejpůsobivějších historických místech, která najdete na chorvatském pobřeží. Schválně, kolik z nich jste už zvládli navštívit?

Od Istrie po Dubrovník můžete pozorovat pobřežní mix různých kultur a civilizací, které se rozhodly tuto úchvatnou zemi svého času obývat. Byly to Ilyrové, Řekové, Římané i Keltové a obyvatelé Byzantské říše, kteří tu zanechali svou stopu. Najděte si ve svém nabitém itineráři chvilku na obdivování historických památek, které se nachází na 1880 km dlouhém chorvatském pobřeží. Vezmeme to pěkně od severu.

Eufraziova bazilika_Poreč

Eufraziova bazilika v Poreči

Nejcennější památkou Poreče je ohromující Eufraziova bazilika, která je zapsaná na seznamu UNESCO. Jedná se o ranně křesťanský komplex z 6. století, jehož mozaiky, které zdobí interiér i fasádu, se považují za jeden z nejcennějších odkazů byzantského umění na světě.

Pulská Aréna

Aréna v Pule

Nejvýznamnější památkou Istrie je bezpochyby slavný Amfiteátr v Pule, lidově nazývaný Pulská aréna. Kdysi dávno zde pravidelně padaly životy gladiátorů, kteří zde bojovali na život a na smrt. Pulská aréna pochází z 1. století našeho letopočtu z doby, kdy v zemi vládl císař Vespasianus a byla postavena přibližně v téže době jako slavné Koloseum v Římě. Amfiteátr mohl údajně pojmout asi 20 000 diváků. V současnosti je hlavním dějištěm filmového festivalu, který se zde koná každý rok a jedná se o jedno z vůbec nejnavštěvovanějších historických míst v celém Chorvatsku.

Trsat

Hrad Trsat

Hrad Trsat najdete nad přístavním městem Rijeka. Z Trsatu jsou překrásné výhledy do okolí a také na zříceniny Katarina a Kalvarija, které stojí na protějších kopcích. Trsat představuje jedno z nejstarších opevnění v Chorvatsku s raně středověkými rysy. Každý rok se tu konají kulturní akce, festivaly i letní koncerty pod širým nebem. Hrad a jeho okolí poskytují úžasné kulisy open-air divadlům nebo módním přehlídkám.

ČTĚTĚ:   10 doporučení pro maminky před cestou do Chorvatska

Staré město v Trogiru

Město Trogir je snad dokonalým místem k životu. A to především díky své poloze, která nabízí přirozeně chráněný přístav, prameny pitné vody i úrodnou půdu směrem k vnitrozemí. Toto inspirativní středověké město přitahovalo už od dob starých Řeků velké mistry své doby. Umělci, spisovatelé, řemeslníci i cestovatelé si nejen toto místo zamilovali, ale také tu zanechali své stopy, které slouží jako působivý odkaz dalším generacím. Trogir je jedinečný příklad evropské architektury a má největší počet znaků a kamenných označení v Evropě.

Diokleciánův palác_Split

Diokleciánův palác ve Splitu

Na chorvatském pobřeží najdete také jednu z nejzachovalejších památek římské architektury na světě. A je to právě velkolepý Diokleciánův palác ve Splitu. Toto pozoruhodné místo přitahuje jako magnet a není se čemu divit. Palác byl postaven jako kombinace luxusní vily a římského vojenského tábora. Byl rozdělen dvěma ulicemi na 4 části. Jižní část poskytovala bydlení císaři a sloužila pro vládní či náboženské obřady, sever byl určen pro císařskou gardu, služebnictvo a sklady.

Zeď Ston

Stonská městská zeď

Pokud se vám nechce cestovat do daleké Číny, ale rádi byste se prošli po velké čínské zdi, zkuste nejdřív vyrazit do Chorvatského Stonu. Stonská městská zeď je druhou nejdelší hradbou na světě. Stonské hradby byly postaveny v roce 1333 za účelem obrany Dubrovnické republiky. Původně byly dlouhé 7 km a jako takové byly opravdu velkolepým stavebním počinem. Naposledy byly k obraně města použity v 19. století a dnes jsou neocenitelnou památkou nesmírné architektonické a kulturní hodnoty.

Městské hradby v Dubrovníku

Jedno z nejznámějších historických měst v Chorvatsku je rozhodně Dubrovník, který každoročně navštěvují masy turistů. Městské hradby jsou dlouhé skoro 2 kilometry a pochází především z 15. století. Mají tloušťku neuvěřitelných 4-6 metrů a výšku 25 metrů. Součástí hradeb jsou i další pozoruhodné objekty, které vznikly v pozdějších dobách. Je to například věž Minčeta, dělostřelecká bašta Bokar, bašta Sv. Jana nebo Ravelin. Pohledy z hradeb jsou úchvatné.

ČTĚTĚ:   Vstup Chorvatska do Evropské unie
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2024, Kategorie : Chorvatsko