Dovolená s dětmi v Chorvatsku


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko je oblíbenou destinací pro rodinnou dovolenou, protože nabízí krásné moře, pestré pláže, příjemné klima a spoustu zajímavých míst k navštívení. Pokud plánujete dovolenou v Chorvatsku s dětmi, mám pro vás několik tipů a rad, jak si ji co nejlépe užít.

Chorvatsko s polopenzí

Jednou z otázek, kterou si mnozí rodiče kladou, je, zda si zvolit ubytování s polopenzí, nebo si stravu zařizovat sami. Odpověď záleží na vašich preferencích, rozpočtu a možnostech. Obě varianty mají své výhody i nevýhody.

Pokud si zvolíte polopenzi, máte zajištěné snídaně a večeře v hotelové restauraci, kde si můžete vybrat z různých jídel. To vám ušetří čas a starosti s nákupem a vařením. Navíc se nemusíte bát, že byste nenašli vhodné jídlo pro vaše děti, protože většina hotelů nabízí i dětské menu. Nevýhodou polopenze je, že je dražší než ubytování bez stravy, a že vám omezuje volnost a pestrost výběru jídel. Pokud chcete ochutnat místní speciality, musíte si zaplatit další obědy nebo večeře v restauracích.

chorvatsko s dětmi

Pokud si zvolíte ubytování bez stravy, máte naopak větší volnost a flexibilitu v tom, co a kde budete jíst. Můžete si najít apartmán s vybavenou kuchyní, kde si můžete sami vařit podle svých chutí a potřeb. To vám může ušetřit peníze, pokud nakupujete v místních obchodech nebo na trzích. Můžete také využít možnosti jíst v různých restauracích, kde si můžete vychutnat čerstvé ryby, mořské plody, těstoviny, pizzu nebo zmrzlinu. Nevýhodou ubytování bez stravy je, že musíte věnovat více času a energie nákupu a vaření, a že nemáte zaručenou kvalitu a bezpečnost jídel.

Kde jsou písečné pláže

Chorvatsko je známé svými oblázkovými nebo skalnatými plážemi, které jsou sice krásné, ale ne vždy vhodné pro malé děti. Pokud hledáte písečné pláže, kde se vaše děti mohou hrát a bavit, máte několik možností. Některé z nejlepších písečných pláží v Chorvatsku jsou:

 • Planjka – Stará Novalja, ostrov Pag. Tato pláž je dlouhá 2 km a má jemný bílý písek a pozvolný vstup do moře. Je ideální pro rodiny s malými dětmi, protože je zde i dětské hřiště, sprchy, toalety, občerstvení a možnost zapůjčení lehátek a slunečníků.
 • Saharun – Dugi Otok. Tato pláž je považována za jednu z nejkrásnějších v Chorvatsku, protože má tyrkysovou vodu a bělostný písek. Je dlouhá 800 m a široká 250 m, a je obklopena borovicovým lesem, který poskytuje stín. Je zde i několik barů a restaurací, kde si můžete dát občerstvení nebo oběd.
 • Lumbarda – Korčula. Tato pláž se nachází v malé rybářské vesnici Lumbarda na ostrově Korčula. Je tvořena dvěma zátokami, které jsou spojeny písečným mysem.
 • více v našem článku TOP 5 písečných pláží v Chorvatsku
písečná pláž Nin
písečná pláž Nin

Jak se chovat s malými dětmi a jak je chránit

Dovolená s malými dětmi může být zábavná, ale také náročná. Je důležité dbát na jejich bezpečnost, pohodu a zdraví. Zde je několik rad, jak se chovat s malými dětmi a jak je chránit na dovolené v Chorvatsku:

 • Dodržujte režim a rutinu. Malé děti potřebují pravidelný spánek, jídlo a odpočinek. Snažte se dodržovat jejich obvyklý režim, aby se cítily dobře a nebyly unavené nebo podrážděné. Pokud plánujete nějakou aktivitu nebo výlet, zkuste ji sladit s jejich biorytmem a potřebami.
 • Chráníte je před sluncem a horkem. Chorvatsko má v létě velmi silné slunce a vysoké teploty. Malé děti jsou na to citlivější než dospělí, a mohou snadno spálit nebo dehydrovat. Používejte pro ně vhodný opalovací krém s vysokým faktorem, klobouk, sluneční brýle a oblečení, které zakrývá jejich kůži. Vyhněte se pobytu na slunci v době, kdy je nejsilnější, tedy mezi 11 a 16 hodinou. Dejte jim dostatek tekutin, ideálně vodu nebo neslazené šťávy. Vyhledejte stinná místa, kde se mohou schovat před horkem.
 • Dávejte pozor na moře a pláž. Moře a pláž jsou pro malé děti lákavé, ale také nebezpečné. Nikdy nenechávejte své děti bez dozoru, když jsou ve vodě nebo na břehu. Používejte pro ně plavecké pomůcky, jako jsou nafukovací rukávky, vesty nebo kruhy. Vyhněte se plavání v místech, kde je silný proud, vlny nebo hloubka. Dávejte si pozor na možné nebezpečí, jako jsou ježci, medúzy, ostré kameny nebo sklo. Po koupání je osušte a převlékněte, aby nenastydly.
 • Zajistěte jim zábavu a rozvoj. Dovolená je příležitost pro vaše děti, aby se bavily, učily a objevovaly nové věci. Zajistěte jim dostatek hraček, knih, her a pomůcek, které je zabaví a podpoří jejich rozvoj. Zapojte je do různých aktivit, jako je stavění hradů z písku, sbírání mušlí, malování, zpívání, tancování nebo povídání. Ukažte jim zajímavá místa, zvířata, rostliny nebo lidi, a vysvětlujte jim, co vidí a slyší. Podněcujte jejich zvědavost a fantazii.
ČTĚTĚ:   Na co si dát pozor při cestě autem do Chorvatska
dovolená s dětmi v Chorvatsku

Jaký výlet s dětmi podniknout

Chorvatsko nabízí mnoho možností pro výlety s dětmi, které jsou zábavné, poučné a nezapomenutelné. Zde je několik tipů, jaký výlet s dětmi podniknout na dovolené v Chorvatsku:

 • Národní parky. Chorvatsko má osm národních parků, které jsou nádherné a rozmanité. Můžete navštívit například Plitvická jezera, kde uvidíte kaskády jezer a vodopádů v zelené krajině, Krka, kde se můžete koupat pod vodopádem Skradinski buk, nebo Brijuni, kde se můžete projet vláčkem nebo na kole a vidět safari park s exotickými zvířaty. Národní parky jsou ideální pro děti, protože se mohou seznámit s přírodou, učit se o ekologii a ochraně životního prostředí, a také si užít spoustu zábavy a dobrodružství.
 • Historická a kulturní místa. Chorvatsko má bohatou historii a kulturu, kterou můžete objevovat s dětmi. Můžete navštívit například Dubrovník, kde se můžete procházet po starobylých hradbách a uličkách, navštívit muzea, kostely a pevnosti, nebo se projet lanovkou a obdivovat nádherný výhled na moře a ostrovy, Split, kde se můžete podívat na impozantní Diokleciánův palác, který je součástí světového dědictví UNESCO, nebo se zúčastnit festivalu Ultra Europe, který je jedním z největších hudebních festivalů v Evropě, nebo Záhřeb, kde se můžete toulat po starém městě, navštívit katedrálu, trhy, parky a muzea, jako je Muzeum iluzí, Muzeum rozbitých vztahů nebo Muzeum čokolády. Historická a kulturní místa jsou ideální pro děti, protože se mohou učit o historii, umění a tradicích Chorvatska, a také si užít spoustu zábavy a zážitků.
 • Zábavní a tematické parky. Chorvatsko má také několik zábavních a tematických parků, které jsou určené pro děti i dospělé. Můžete navštívit například Aquapark Istralandia, kde se můžete koupat v bazénech, skluzavkách a atrakcích, Aquapark Solaris, kde se můžete bavit v pirátské lodi, vodním hradě nebo vodním městě, Aquapark Aquacolors, kde se můžete projet na raftu, tobogánu nebo vodním kole, Fun Park Mirnovec, kde se můžete projet na horské dráze, kolotoči nebo autodromu, nebo Dinopark Funtana, kde se můžete setkat s dinosaury, kteří se pohybují a vydávají zvuky. Zábavní a tematické parky jsou ideální pro děti, protože se mohou bavit, smát a užívat si adrenalin a emoce.
aquapark Chorvatsko
aquapark Dalmatia u Šibeniku

Co sebou a další užitečné rady pro dovolenou s dětmi v Chorvatsku

Pokud se chystáte na dovolenou s dětmi v Chorvatsku, je dobré si připravit některé věci, které vám usnadní cestu a pobyt. Zde je několik tipů, co sebou a co dělat na dovolené s dětmi v Chorvatsku:

 • Zabalte si vhodné oblečení a obuv. Chorvatsko má v létě teplé a slunečné počasí, takže si vezměte lehké a prodyšné oblečení, které vás ochrání před sluncem a horkem. Nezapomeňte si také vzít plavky, ručníky, klobouky, sluneční brýle a opalovací krémy. Pokud plánujete nějaké výlety do hor nebo do měst, vezměte si také něco teplejšího, jako je mikina, bunda nebo svetr, a pohodlnou a pevnou obuv, jako jsou tenisky, sandály nebo boty.
 • Zabalte si dostatek léků a zdravotních potřeb. Malé děti mohou být náchylnější k nemocem, alergiím nebo zraněním na dovolené. Proto si zabalte si dostatek léků a zdravotních potřeb, jako jsou léky proti bolesti, horečce, průjmu, zvracení, kašli, rýmě, alergii, hmyzím štípnutím, popáleninám, odřeninám, řezným ranám nebo infekcím. Také si zabalte si nějaké obvazy, náplasti, dezinfekci, teploměr, pinzetu, nůžky, sterilní gázu, bavlněné tampóny, antiseptické ubrousky a další zdravotní pomůcky. Pokud vaše děti trpí nějakou chronickou nebo závažnou nemocí, nezapomeňte si vzít jejich lékařskou dokumentaci, recepty a léky, které potřebují. Také si zjistěte, kde je nejbližší lékárna, ordinace nebo nemocnice, a jaké je číslo tísňového volání v Chorvatsku (112).
 • Zabalte si dostatek hraček, knih, her a pomůcek pro děti. Dovolená je příležitost pro vaše děti, aby se bavily, učily a objevovaly nové věci. Proto si zabalte si dostatek hraček, knih, her a pomůcek, které je zabaví a podpoří jejich rozvoj. Můžete si vzít například plyšové zvířátka, panenky, autíčka, stavebnice, puzzle, omalovánky, pastelky, tužky, papír, nůžky, lepidlo, nálepky, hudební nástroje, pohádkové knihy, komiksy, časopisy, karty, kostky, deskové hry, logické hry, elektronické hry, tablet, mobil, sluchátka, nabíječku, powerbanku a další věci, které vaše děti mají rády. Také si zabalte si nějaké věci, které můžete použít na pláži, jako jsou lopatky, kyblíky, formičky, míčky, nafukovací hračky, šnorchly, ploutve, brýle, potápěčské hry, vodní pistole a další věci, které vaše děti baví. Snažte se ale nezabrat příliš mnoho místa a váhy ve vašem zavazadle, a vybírejte si jen ty nejdůležitější a nejoblíbenější věci pro vaše děti.
 • Zajistěte si vhodnou dopravu a ubytování. Pokud cestujete s dětmi do Chorvatska, je dobré si zajistit vhodnou dopravu a ubytování, které vám usnadní cestu a pobyt. Pokud cestujete letadlem, zarezervujte si letenky s dostatečným předstihem, abyste ušetřili peníze a našli si vhodné místo v letadle. Pokud cestujete autem, zkontrolujte si stav vašeho vozu, zda máte všechny potřebné doklady, pojištění, dálniční známky, mapy, navigaci a další věci, které potřebujete pro cestu. Také si zabalte si něco k jídlu a pití, hudbu, hry a další věci, které vám zpříjemní cestu. Pokud cestujete vlakem, autobusem nebo lodí, zjistěte si jízdní řády, ceny, místa a podmínky pro cestu s dětmi. Pokud si hledáte ubytování, zvolte si takové, které je vhodné pro rodiny s dětmi, které má dostatek prostoru, pohodlí, vybavení, služeb a bezpečnosti. Můžete si vybrat například hotel, apartmán, kemp, chatu nebo penzion, který je blízko moře, pláže, obchodů, restaurací, zábavy a dalších míst, které chcete navštívit. Také si zjistěte, zda ubytování nabízí nějaké slevy, balíčky, animační programy nebo další výhody pro rodiny s dětmi.
ČTĚTĚ:   Skradin: nejoblíbenější destinace Billa Gatese
písečná pláž Medulin
písečná pláž v Medulinu na Istrii

Doufám, že vám tento článek pomohl s plánováním vaší dovolené s dětmi v Chorvatsku. Přeji vám krásnou a nezapomenutelnou dovolenou. 😊

Dovolená s dětmi v Chorvatsku
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2024, Kategorie : Chorvatsko