Národní parky v Chorvatsku stojí za návštěvu


ubytování Chorvatsko

V Chorvatsku najdete celkem 8 národních parků. Podívejte se spolu s námi na krásu místní přírody. Zároveň se výlet do některých z těchto kouzelných míst může stát nezapomenutelným obohacením vaší dovolené u moře.

Národní park Plitvická jezera (Plitvička jezera)

Plitvická jezera představuje největší (297 km²) a zároveň nejstarší národní park v Chorvatsku, založen byl v roce 1949. Tvoří ho krasová jezera spojená potoky a vodopády. Byly tu vybudovány cesty a chodníky pro návštěvníky tak, aby mohli být co nejvíce této kráse na dotek. Zajímavostí je, že se zde natáčel film Poklad na stříbrném jezeře z roku 1962.

Plitvická jezera

Kornati

Druhý největší národní park v Chorvatsku je Kornati (218 km²), který se rozkládá na stejnojmenném souostroví v severní Dalmácii poblíž města Zadar a Šibenik. Zahrnuje ho přes 100 neobydlených ostrovů a menších ostrůvků a projížďky kolem nich na lodích jsou nezapomenutelným zážitkem.

Kornati

Krka

Národní park Krka dostal své jméno podle řeky Krka, která tvoří jeho hlavní dominantu. Nachází se poblíž Šibeniku a návštěvníci se mohou těšit na krásné vodopády a jezírka, která v této oblasti řeka vytvořila. Nejznámější je Skadinský vodopád (Skradinski buk). Národní park Krka byl vyhlášen v roce 1985 a má rozlohu 109 km².

Severní Velebit (Sjeverni Velebit)

Národní park se stejnou rozlohou jako NP Krka najdete v severní části pohoří Velebit. Je protkán mnoha stezkami a oblíben také mezi horolezci, neboť se zde nachází hodně holých skal. Nejoblíbenější stezkou je Premužićeva staza vedoucí od severu na jih. Národním parkem se stal v roce 1999, jedná se tak o nejmladší přírůstek na seznamu přírodních krás Chorvatska.

Velebit

Paklenica

Národní park Paklenica se nachází poblíž Zadaru a je součástí pohoří Velebit. Vyniká množstvím kaňonů a jeskyní a zrovna tak jako v Severním Velebitu, si i tady přijdou na své horolezci. Zajímavostí je, že tu můžete pozorovat štoly, které sloužily jako úkryt pro diktátora Josipa Tita. Dnes tu najdete muzeum.

Risnjak

Národní park Risnjak možná neznáte, není turisty tolik navštěvován, jak by si zasloužil. Nachází se na západním pobřeží u hranic se Slovinskem v pohoří Gorski Kotar asi 15 km severovýchodně od Rijeky. Jedná se o hornaté území, kde hory dosahují nadmořské výšky až 1500 metrů. Pozorovat tu můžete vápencové skály, zajímavé krasové útvary i překrásnou přírodu v okolí řeky Kupy, která zde pramení.

Risnjak

Mljet

Druhým nejmenším národním parkem je Mljet s rozlohou 53,5 km² nacházející se na jihu Chorvatska, na severozápadě stejnojmenného ostrova poblíž poloostrova Pelješac. Dominantu tvoří dvě jezera (Malé a Velké), která jsou propojena s Jaderským mořem. Na jezer se lodí nedostanete a je přísně zakázáno v nich rybařit. Ostrov je považován za jeden z nejkrásnějších a nejzelenějších z celé země a všichni by byli rádi, kdyby jeho krása nebyla nikdy narušena.

Brijuni

Posledním národním parkem a zároveň tím nejmenším je NP Brijuni s rozlohou 34 km². Najdete ho na stejnojmenném souostroví západně od pobřeží poloostrova Istrie. Celkem jsou Brijuni tvořeny 14 ostrovy, z nichž dva jsou největší Mali a Veli Brijun. Ty jsou také z celé oblasti jediné, na které je dovolen vstup, a to pouze v organizovaných skupinách. Zajímavostí je luxusní safari park na ostrově Veli Brijuni. Za tím, že zde můžete obdivovat exotická zvířata i rostlinstvo, stojí Tito, který zde měl svou letní rezidenci a zvířata ze všech koutů světa dostal darem nebi si je nechal přivést.

 

levné apartmány Šibenik
Ubytování v Šibeniku

Národní parky v Chorvatsku stojí za návštěvu
5 (100%) 1 hlas[ů]

5 Responses to Národní parky v Chorvatsku stojí za návštěvu

  1. Juraj Rožek

    Plytvické jazerá – nádhera ktorú človek nedokáže do seba vstrebať pri jednej návšteve. Krása.

  2. Mata Hani

    To je pravda, stoji za navstevu 🙂

  3. Miro Sedlak

    Narodne parky maju nadherne. Bol som na Plitvickych jazera – neskutocne krasne. NP krka – skradisky buk- uzasane miesto s moznostou kupania. Biokovo – nadherne vyhlady a neskutocne ticho!

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2019, Kategorie : Chorvatsko