Aktivní dovolená? V Chorvatsku žádný problém!


ubytování Chorvatsko

Máte rádi, teplo, slunce, moře, ale nedokážete se celý den válet na pláži? Pokud ke své dovolené potřebujete trochu adrenalinu, sportu a zajímavých výletů, Chorvatsko vám toto přání mile rádo splní. Je to země, která má nejen průzračně čistou vodu a dlouhé pobřeží, ale také vysoké hory, divoké řeky, barevný podmořský svět a cesty ideální na cyklovýlety. Přinášíme vám přehled těch nejlepších chorvatských míst, kde uspokojíte své aktivní choutky.

Na treky do vysokých hor: Premužićova stezka

Pohoří Velebit je páteří Dinárského masivu a právě tady najdete jednu z nejkrásnějších stezek, která nabízí nádherné výhledy. Je to Premužićova stezka, která zde vznikla již ve 30. letech minulého století, avšak za jiným účelem, než se používá dnes. Je dlouhá 50 km a vede těmi nejhezčími místy pohoří Velebit. Není ani extrémně nijak zvlášť náročná a skoro celou cestu vede po vrstevnici. Cesta začíná u Chaty na Zavižanu na vrchu Vučjak, na který se dostanete z obce Otočac. Trek vede bukovými lesy, budete moci obdivovat krasové útvary a užívat si nezapomenutelné výhledy na Kvarnerský záliv a jeho ostrovy. Túru si můžete zkrátit a ukončit na několika místech, podle toho, kolik budete mít času a sil.

Pohoří Velebit

Doporučujeme však přepsat na jedné z několika horských chat nebo ubytoven a druhý den pokračovat dál. To probuzení v krásné přírodě za šveholení ptáků si budete ještě dlouho pamatovat.

Rafting na řece Cetině

Pokud máte s raftingem už nějaké zkušenosti nebo i když jste úplný začátečník, řeka Cetina je ideální místo, kde se tomuto sportu oddat v Chorvatsku. Ústí do moře v kouzelném bývalém pirátském městě Omiš, kde vytvořila hluboké údolí obklopené vysokými skalisky. Právě díky tomuto prostředí si oblast v dřívějších dobách vybrali piráti, kteří se zde skrývali a přepadávali lodě z Benátek.

ČTĚTĚ:   Jaké doklady potřebujete při cestě do Chorvatska?

Omiš

Řeka Cetina nabízí rafting v krásné přírodě. Střídají se zde divoké úseky s klidnými a můžete ji sjet po délce 9,5 kilometrů. Váš sjezd povede kolem nádherného vodopádu Studenac a přes peřeje Oblačnik. Zastavit se můžete u krápníkové jeskyně a pokochat se pohledem na známou skalní bránu. Celkem vám rafting zabere 3-4 hodiny. Vyráží se z obce Trilj, která leží asi 22 kilometrů severně od města Split. Začátečníci mohou vyplout z městečka Penšić, kde se také nachází raftařský klub. Informace o raftingu získáte i v pobřežním letovisku Omiš.

Objevování podmořského světa se šnorchlem nebo potápěčskou výzbrojí

Istrie, Dalmácie i ostrovy v Jadranském moři jsou jako stvořené pro šnorchlování, které je velmi oblíbenou vodní aktivitou díky barevnému podmořskému světu, jenž se pod hladinou Jadranského moře nachází. Barevné ryby a jiné živočichy můžete pozorovat například v oblasti kolem poloostrova Kamenjak na Istrii nebo u souostroví Kornati v severní Dalmácii. Tady máte možnost údajně spatřit až 700 druhů vodních živočichů a rostlin. Z ostrovů je to například Brač, Mljet, Hvar nebo Korčula.

Je-li vašemu srdci bližší potápění, určitě vyzkoušejte převisy u ostrova Kaprije nebo ostrov Kukuljar nedaleku Murteru. Nejjižnějším ostrovem národního parku Kornati je Samograd, který vypadá jako sklaní monolit. O langusty, humry, rohovitky, mořany ani chobotnice tady určitě nouzi mít nebudete.

Chorvatskem na kole

Češi jsou vášniví cyklisté, proto není výjimkou, že i na dovolené v Chorvatsku často vyhledáváme místa, která jsou k provozování tohoto sportu vhodná. A která místa to tedy jsou? Například ostrov Pag představuje jedno z nejkrásnějším míst, kam se vyplatí kolo dovést. Můžete ho projíždět skrz na skrz a nikdy nebudete mít dost. Najdete zde několik cyklotras, které vedou působivými vesničkami a okolo římských studen. Pažská cyklostezka vede kromě malebných vesnic s typickou chorvatskou architekturou, také městem Pag, který vám nabídne k pozorování překrásné historické budovy.

ČTĚTĚ:   Bol na ostrově Brač

Ostrov Pag

Cesta je dlouhá 54 kilometrů a představuje tak zajímavý celodenní výlet pro celou rodinu.

Nenáročné okruhy najdete také na poloostrově Istrie v okolí města Rovinj, kde se nachází přírodní park Zlatni rat. Samozřejmě krásné pohledy vám při jízdě na kole přinesou také ostrovy jako je Korčula, Hvar, Brač nebo poloostrov Pelješac. Připravte se však na to, že ostrovy jsou poměrně hornaté, takže už vás výlet bude stát nějaké to úsilí. Zážitky a krásné výhledy ale určitě stojí za to.

Vodní a plážové sporty si můžete užít kdekoliv

Kromě výše zmíněných sportů se můžete každodenně v podstatě v každém zvoleném letovisku věnovat plážovým aktivitám. Většina pláží nabízí ve svém okolí volejbalová, fotbalová nebo tenisová hřiště, výjimkou nejsou půjčovny šlapadel a skútrů. Samozřejmostí je koupání v azurově modrém moři, vyzkoušet můžete windsurfing nebo jízdu na lyžích. Pro ty ospalejší může příjemnou aktivitu představovat například i minigolf.

 

levné apartmány Pag
Ubytování na Pagu

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2017, Kategorie : Chorvatsko