Chorvatsko očima potápěče: objevte svět pod mořskou hladinou zpoza potápěčských brýlí


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko je jednou z nejpopulárnějších destinací pro milovníky potápění. Díky křišťálově čistému Jadranu, bohatému a rozmanitému podmořskému životu, tisícům ostrovů a zálivů, historickým vrakům a jeskyním nabízí Chorvatsko nekonečné možnosti pro rekreační potápění.

Ať už jste začátečník nebo zkušený potápěč, najdete tu místo, které vás nadchne a překvapí. V tomto článku vám představíme čtyři nejlepší místa pro potápění na chorvatských ostrovech a dáme vám několik tipů, jak se na potápění připravit a co si vzít s sebou.

Co potřebujete vědět o potápění v Chorvatsku

Dubrovnik Chorvatsko

Potápění v Chorvatsku je možné po celý rok, ale nejlepší období je od dubna do listopadu, kdy je voda teplejší a klidnější. V létě můžete očekávat teplotu vody kolem 27 stupňů Celsia a viditelnost až 30 metrů. V zimě teplota vody klesá na 10 stupňů Celsia a viditelnost se snižuje kvůli dešti a větru.

Potápění v Chorvatsku je bezpečnou a regulovanou aktivitou, ale i tak je třeba dodržovat některá pravidla a opatření.

Některými z nich jsou:

  • Před potápěním se vždy informujte o aktuálních podmínkách, hloubce, proudění a možných nebezpečích na daném místě.
  • Nikdy se nepotápějte sami, ale vždy s partnerem nebo skupinou.
  • Poznejte své limity a nepřekračujte hloubku a čas, na které jste vyškoleni a zvyklí.
  • Po potápění si dejte dostatečnou pauzu, než se vydáte na další ponor nebo na cestu autem nebo letadlem.

Podcenit byste neměli ani potřebnou přípravu před samotným ponorem. Správná hydratace je důležitá pro snížení rizika dekompresní nemoci, která může způsobit vážné zdravotní problémy. Pokud je tělo dehydratované, může dojít k pocitu slabosti, bolestem hlavy, závratím, horečce a zrychlení srdeční frekvence.

Proto se doporučuje pít dostatek tekutin před, během i po ponoru. Ideální je voda nebo neslazené nápoje v cestovní lahvi, které dodají tělu i potřebné elektrolyty.

Pravidla pro potápění s přístrojem v Chorvatsku

Pro potápění s dýchacími přístroji v Chorvatsku musíte dodržovat nové zákony, které platí pro tento druh potápění. Tyto zákony jsou mnohem přísnější než dříve, takže je důležité, abyste si je předem prostudovali.

potápění v Chorvatsku

Jedním z hlavních pravidel je, že musíte potápěčskou zónu označit bójí pro potápěče. Pro noční potápění musí mít bóje bílé světlo, které je viditelné do vzdálenosti 300 m.

Také musíte dodržovat maximální hloubku potápění s vzduchem, která je 40 m. Pokud se potápíte v blízkosti vojenských zařízení nebo lodí, udržijte si od nich odstup alespoň 100 m. Dále je zakázáno potápět se v přístavech a na lodních cestách, kde byste mohli ohrozit sebe nebo ostatní.

Potápění v chráněných oblastech, jako jsou národní parky nebo místa pod ochranou ministerstva kultury, je možné jen pod odborným dohledem. Pro možnost potápění v těchto oblastech musíte kontaktovat místní potápěčské centrum, které vám zajistí potřebné povolení a průvodce.

Potápěčské centrum vám také poskytne veškeré vybavení a služby, které budete potřebovat pro potápění. Budete muset zaplatit poplatek za potápění podle ceníku potápěčského centra a prokázat se platným potápěčským průkazem.

Další možností je potápět se v rámci potápěčského kurzu. K tomu se stačí přihlásit na akreditované potápěčské škole, která musí nahlásit vaši praktickou výuku v moři na příslušném kapitanátě.

Z vašeho potápění u vraků lodí si nesmíte odnášet žádné historické artefakty. To platí také pro množství chráněných mořských živočichů, které při svém potápění nesmíte rušit, krmit, ani je vyndávat z vody.

Jak získat povolení pro individuální potápění (bez potápěčské školy)?

Na individuální potápění je potřeba si vyřídit speciální povolení (chorvatsky Ronilačka iskaznica). Toto povolení stojí 2400 KN (asi 775 Kč) za osobu a je platné 12 měsíců. Můžete si ho koupit na kterémkoli kapitanátě (chorvatsky Lučka kapetanija) nebo v některém z mnoha potápačských center, která najdete po celém pobřeží a ostrovech.

Také musíte mít platný potápěčský průkaz. K získání povolení potřebujete předložit kopii certifikátu a cestovního pasu.

Vše o rybaření v Chorvatsku, jak zíkat rybářský průkaz, kde rybařit…

Jak získat potápěčský průkaz?

Pro získání potápěčského průkazu musíte absolvovat potápěčský kurz u akreditované potápěčské školy. Potápěčský kurz se skládá ze tří fází: teoretické výuky, praktického cvičení v bazénu nebo v omezené vodě a čtyř potápění v otevřené vodě.

Po úspěšném dokončení kurzu obdržíte potápěčský průkaz, který vám umožní potápět se po celém světě. Pokud jste si jej tedy udělali v Česku, bude vám platit i v Chorvatsku.

Náš tip: Vhodné povolení budete potřebovat víc než jen na samotné potápění, ale např. i pro cestu do Chorvatska. Víte, kolik stojí dálniční známky v okolních zemích cestou do Chorvatska?

Co vše na vás při potápění v Chorvatsku čeká?

Chránění a zajímaví živočichové Jadranu

Během vašeho výletu do podmořského světa můžete obdivovat různé ryby v Chorvatsku ale také například čepičovku páskovanou. Jedná se o vzácného a krásného plže s vřetenovitou ulitou, kterou sběratelé často loví pro její vysokou cenu.

Dalším plžem, který stojí za zmínku, je sudanka sirná, která je jedním z největších plžů v Jadranu. Tento plž vypouští kyselinu sírovou, kterou používá k rozpouštění lastur své kořisti.

Pokud se vám líbí velké lastury, můžete se podívat také na na druh tritonka seguenza, což je největší plž žijící v Jadranu. Lastura dorůstá velikosti až 40 cm a živí se hvězdicemi. Je poměrně vzácný, narazit na něj můžete například u Hvaru, Visu nebo Dubrovnika.

ČTĚTĚ:   Vánoční chorvatská města a zimní radovánky

Z mlžů můžete narazit na kyjovku šupinatou, která je největším mlžem v Jadranu. Tento mlž má velkou a lesklou lasturu, která je často používána jako ozdoba, a žije u pobřeží v porostech “mořské trávy”.

Kromě plžů a mlžů můžete také potkat mořské želvy, které jsou ohroženými a chráněnými druhy. Tyto želvy se potápějí do hloubky až 300 m a živí se trávou, řasami a medúzami. Pokud máte štěstí, můžete spatřit například kožatku velkou, karetu obrovskou nebo obecnou.

mořská želva v Chorvatsku

Častými obyvateli mořského dna jsou pak sumýši a ježovky. Sumýši, neboli mořské okurky, se živí organickým odpadem a jsou důležitými čističi mořského dna.

Mohlo by vás zajímat: Raději si Chorvatsko užíváte z pláže, než pod mořskou hladinou? Podívejte se na tipy pro ženy, jak se obléci na pláž.

Tuleň středomořský: vzácný a ohrožený obyvatel Jadranu

Tuleň středomořský (Monachus monachus) je jeden z nejvzácnějších a nejohroženějších druhů tuleňů na světě. Jeho původní areál zahrnoval celé Středozemní moře, Černé moře a část Atlantiku, ale kvůli intenzivnímu lovu, ztrátě přirozeného prostředí a konkurenci s rybáři se jeho populace drasticky snížila.

Dnes se odhaduje, že na světě žije jen kolem 500 jedinců tohoto druhu, z nichž většina se nachází v Řecku, Turecku a Maroku. V Chorvatsku se tuleň středomořský považoval za vyhynulého, ale v posledních letech se objevily některé pozorování a dokonce i fotografie tohoto vzácného zvířete. Tuleň středomořský se vrací na Jadran, kde hledá útočiště v odlehlých a těžko přístupných mořských jeskyních, které mu poskytují ochranu a klid.

Potápěči, kteří chtějí spatřit tohoto tuleně, musí mít velké štěstí a být opatrní. Tuleň středomořský je plachý a nedůvěřivý vůči lidem, a proto se zdržuje hlavně v hlubokých a tmavých jeskyních, kam se potápí jen zkušení a vybavení potápěči.

Některé z možných lokalit, kde se tuleň středomořský vyskytuje, jsou ostrovy Vis, Hvar, Korčula, Mljet, Cres a Lošinj. Pokud se potápěči podaří narazit na tohoto tuleně, neměl by jej obtěžovat. Tuleň středomořský je chráněný zákonem.

ostrovy chorvatska

Delfíni: přátelé výletních lodí i potápěčů

Delfíni jsou jedním z nejatraktivnějších a nejinteligentnějších mořských savců, které můžete potkat při potápění v Chorvatsku. Delfíni žijí ve skupinách a někdy se přibližují k lodím nebo potápěčům, aby si s nimi pohráli nebo je pozorovali.

Delfíni v Chorvatsku nejsou zvláštností, nejčastěji se zde vyskytuje druh delfín skákavý (Tursiops truncatus), který je známý svými úžasnými výskoky nad vodní hladinou.

Pokud chcete mít šanci vidět delfíny v Chorvatsku, můžete se vydat na některé z těchto míst, které jsou známé svou bohatou podmořskou faunou a flórou:

  • Poloostrov Istrie: Istrie nabízí mnoho příležitostí k potápění v křišťálově čistých vodách, kde můžete narazit na různé druhy ryb, korálů, mořských hvězdic, chobotnic a samozřejmě i delfínů. Některá z oblíbených potápěčských míst na Istrii jsou například Pula, Rovinj, Poreč nebo Umag.
  • Národní park Kornati: Kornatské ostrůvky jsou oblíbeným turistickým cílem, který vyniká svou nadpozemskou krásou, která zahrnuje více než 700 různých druhů zvířat a rostlin. Kornati jsou také ideálním místem pro potápění, kde můžete obdivovat azurové hlubiny, jež ukrývají nejedno tajemství. Kromě delfínů zde můžete spatřit i želvy, rejnoky, murény nebo barakudy.
  • Ostrov Kaprije: Tento malý ostrov ukrývá tajemstvím opředený lodní vrak Francesca di Rimini, který se potopil v roce 1943. Vrak lodi je zhruba v hloubce čtyřiceti metrů a nabízí prohlídku zachovalé paluby i tří stěžňů. Vrak lodi je obýván různými mořskými tvory, včetně delfínů, kteří se zde rádi zdržují.
  • Ostrov Kukuljari: Tento maličký ostrůvek s majákem nabízí bohatý podmořský svět, kde můžete narazit na langusty, pilohřbetce, úhořovce, chobotnice, hejna lesklých očnatců obecných či mořanů obecných. Samozřejmostí jsou také pestrobarevné korály, chobotnice a langusty. Zajímavostí tohoto místa je též skutečnost, že je zde povolen noční ponor, který patří k těm vůbec nejzajímavějším.

Inspirujte se: Pokud se chystáte na potápěčskou dovolenou v Chorvatsku, možná budete chtít využít příležitosti a prozkoumat i jiné evropské destinace. Cestování autem po Evropě je skvělý způsob, jak objevovat různé kultury, památky a přírodní krásy. Víte, jak cestovat autem bezpečně?

Rovinj Chorvatsko

Vraky lodí jako oblíbený cíl průzkumu

Potápění u vraků lodí je jednou z nejzajímavějších aktivit, které můžete v Chorvatsku podniknout. Vyvolá ve vás pocity zájmu o historii, ale také soucit s cestujícími, rybáři či vojáky, jejichž plavidlo skončilo na mořském dně.

V Jadranu se nachází stovky vraků, které jsou svědky historie, kultury a tragédií. Některé z nich jsou staré i několik století, jiné pocházejí z období první nebo druhé světové války.

Vraky lodí jsou také domovem pro mnoho druhů mořských živočichů, které na nich nalézají útočiště a potravu. Pro potápění u vraků lodí platí několik pravidel, která chrání jak vás, tak i mořské dědictví.

Především si nesmíte odnášet žádné historické artefakty, které byste na vraku našli. Tyto artefakty jsou součástí kulturního a přírodního bohatství Chorvatska a jejich odcizení je trestné. Chcete-li mít nějakou památku na vaše potápění, můžete si pořídit fotky nebo videa, ale nikdy si nic neberte s sebou.

Níže jsme pro vás připravili výčet těch nejzajímavějších míst k potápění a konkrétních vraků, které u nich můžete objevovat.

Čtyři nejlepší místa pro potápění na chorvatských ostrovech

Chorvatsko má více než 1000 ostrovů, z nichž každý má své kouzlo a specifika. Některé ostrovy jsou obydlené a turisticky vyhledávané, jiné jsou pusté a divoké. Všechny ale mají společné to, že nabízejí úžasná místa pro potápění. Zde jsou čtyři ostrovy, které byste si neměli nechat ujít, pokud chcete zažít nezapomenutelné potápění v Chorvatsku

ČTĚTĚ:   Chorvatsko - často kladené otázky

Vis

Vis je nejvzdálenější a nejméně obydlený ostrov z hlavních chorvatských ostrovů. Díky tomu si zachoval svou přírodní krásu a klid.

Vis je také známý tím, že byl během druhé světové války základnou spojeneckých vojsk a později jugoslávské armády. To znamená, že pod vodou najdete mnoho vraků lodí, letadel a ponorek, které jsou dnes domovem pro různé druhy ryb a korálů.

Mezi nejznámější vraky patří americký bombardér B-24 Liberator, vrak řeckého nákladního parníku Vassilios (původně „Eastern Temple“) a vrak amerického těžkého bombardéru Boeing B-17 G Flying Fortress. Dále zde najdete pozůstatky italského remorkéru Ursus u mysu Stončica nebo dřevěnou obchodní a válečnou plachetnici u jižního pobřeží ostrůvku Greben na severovýchod od Visu.

Kromě vraků se můžete na Visu také potápět v nádherných jeskyních, jako je Modrá jeskyně nebo Zelená jeskyně, kde si světlo hraje s barvami vody.

Hvar

Hvar

Hvar je nejslunnější a nejzelenější ostrov v Chorvatsku. Je také oblíbeným místem pro bohaté a slavné, kteří sem přijíždějí za zábavou a luxusem. Ale Hvar má i jinou tvář, kterou uvidíte, když se ponoříte pod hladinu.

Hvar je totiž rájem pro potápěče, kteří hledají rozmanitost a krásu. Na Hvaru se můžete potápět u skalnatých útesů, písečných pláží, malých ostrůvků, zátok a zálivů. Můžete také navštívit některé z historických vraků, těch starověkých a antických je tu několik. Bohužel mnoho z nich bylo vykradeno, přesto je radost pohledět na faunu a flóru, která se na nich zabydlela.

Na Hvaru také najdete jednu z největších a nejhezčích potápěčských stěn v Chorvatsku, která se jmenuje Vodnjak a dosahuje hloubky až 60 metrů.

Korčula

Korčula je šestý největší ostrov v Chorvatsku a je známý tím, že je rodištěm slavného cestovatele a objevitele Marca Pola. Korčula je také ostrovem, kde se mísí vlivy různých kultur a civilizací, které zde zanechaly své stopy.

Na Korčule můžete obdivovat krásnou architekturu, umění a tradice, které odrážejí vlivy benátské, byzantské, řecké, římské a illyrské. Zároveň se jedná o krásné místo, kde se můžete potápět v nádherném podmořském světě, který je plný života a barev.

Na Korčule se můžete potápět u útesů, skal, jeskyní, tunelů a kanálů, kde potkáte mnoho druhů ryb, chobotnic, langust, murén a dokonce i delfínů. V moři kolem Korčuly se také nachází několik zajímavých vraků, jako je například rakouský parník, který se potopil v roce 1918 po střetu s italskou torpédovkou.

Mljet

Mljet je jeden z nejkrásnějších a nejzachovalejších ostrovů v Chorvatsku. Většina ostrova je pokryta hustým lesem a je součástí národního parku. Mljet je také ostrovem legend a mystiky, protože se říká, že zde byl uvězněn řecký hrdina Odysseus po své dlouhé cestě domů.

Mljet je ideálním místem pro potápěče, kteří hledají klid a harmonii s přírodou. Na Mljetu můžete potápět u pobřeží, které je lemováno skalami, jeskyněmi a zátokami, nebo u dvou slaných jezer, které jsou propojeny s mořem. V jezerech se nachází malý ostrov s benediktinským klášterem, který stojí za návštěvu.

Na Mljetu také můžete vidět některé z nejvzácnějších a nejohroženějších druhů mořských živočichů, jako je například středomořský tuleň.

Jak se připravit a co si vzít s sebou na potápění v Chorvatsku

Potápění v Chorvatsku je zážitek, na který nezapomenete. Ale abyste si ho mohli naplno užít, je třeba se na něj dobře připravit a vzít si s sebou vše potřebné. Zde je několik tipů, na co si dát pozor a co si nezapomenout:

  • Zkontrolujte si platnost vašeho potápačského certifikátu a povolení. Pokud nemáte certifikát, můžete si udělat základní kurz potápění v některém z potápěčských center v Chorvatsku. Jestliže certifikát máte, ale dlouho jste se nepotápěli, doporučujeme absolvovat obnovovací kurz nebo alespoň zopakovat si teorii a praxi s instruktorem.
  • Zvolte si vhodné vybavení podle typu potápění a podle ročního období. V létě stačí mokrý oblek o tloušťce 3–5 mm, v zimě je lepší suchý oblek nebo mokrý oblek o tloušťce 7–10 mm. Nezapomeňte si také vzít masku, potápěčský šnorchl, ploutve, vestu, automatiku, hloubkoměr, kompas, nůž a baterku. Že nemáte vlastní vybavení? Nevadí, můžete si ho pronajmout v potápěčském centru, ale je lepší si jej rezervovat dopředu, abyste měli jistotu, že dostanete přesně to, co potřebujete.
  • Zajistěte si dopravu na potápačská místa. Některá místa jsou dostupná z pobřeží, jiná je třeba navštívit lodí. Pokud se chcete potápět na více ostrovech, můžete si pronajmout loď nebo se připojit k některému z organizovaných potápačských výletů, které vám nabídnou různé trasy a destinace. Jestli se chcete potápět na jednom ostrově, můžete si pronajmout auto, skútr nebo kolo a prozkoumat ostrov na vlastní pěst.
  • Dodržujte bezpečnostní pravidla a doporučení. Když se unavení, nemocní nebo máte nějaké zdravotní problémy, raději se nepotápějte, dokud vám nebude lépe.
  • Buďte ohleduplní k přírodě a k ostatním potápěčům. Potápějte se v souladu s pravidly národních parků a chráněných oblastí. Neničte a neodnášejte si nic z podmořského světa. Nepoužívejte chemické opalovací krémy, které mohou poškodit korály a ryby. Nevyhazujte odpadky do moře. Respektujte soukromí a prostor ostatních potápěčů.
  • V případě, že narazíte na nějaké zvíře, nesnažte se ho chytit, krmit nebo jej rušit.

Do Chorvatska na potápění !

Potápění v Chorvatsku je zážitek, který si zamilujete. Chorvatsko vám nabízí nespočet možností, jak si užít potápění podle vašich představ a schopností. Ať už se rozhodnete potápět u vraků, jeskyní, útesů nebo jezer, budete nadšeni z toho, co uvidíte a zažijete.

Potápění v Chorvatsku je také skvělou příležitostí, jak poznat krásu a kulturu této země, která má tolik co nabídnout. Tak neváhejte a vydejte se na dobrodružství, které si budete pamatovat celý život.

Doufáme, že vám tento článek pomohl získat představu o tom, co vás čeká, když se rozhodnete potápět v Chorvatsku. Přejeme vám krásné zážitky!

Chorvatsko očima potápěče: objevte svět pod mořskou hladinou zpoza potápěčských brýlí
5 (100%) 2 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2024, Kategorie : Chorvatsko