Připravte se na fascinující setkání s delfíny


ubytování Chorvatsko

Chystáte se do Chorvatska? Máte se na co těšit! Přinášíme vám tipy na místa, kde se můžete setkat tváří v tvář delfínům. A že se jedná o fascinující zážitek, to nám jist potvrdí každý, kdo se s nimi už setkal. Jen nezapomeňte dodržovat delfíní etiketu, ať se s nimi v této podobě můžeme setkávat ještě hodně dlouho.

Kromě krásného moře a skvělých pláží nabízí Chorvatsko i překrásnou přírodu. A její součástí je také úžasný podmořský svět. Zveme vás na Istrii a Kvarnerské ostrovy, odkud je možné pozorovat delfíny.

Delfíni žijí jen v čistých mořích

Mezi nejlepší lokality na pozorování delfínů v Chorvatsku patří moře v okolí ostrovů Cres a Lošinj a také u ostrova Pag. Dál na sever je to potom u istrijského města Poreč, Rabac, Rovinj.

Štěstí na delfíny ale můžete mít také směrem na jih. Byli spatřeni poblíž Dubrovníku, u ostrova Korčula, na poloostrově Pelješac a poblíž národního parku Brijuni. Také na ostrově Murter a například i z lodi z Hvaru na Brač. Krásný obrázek se naskytl také nedávno návštěvníkům Zadaru, kteří je mohli za úsvitu pozorovat za zvuku mořských varhan.

Ptáte se, proč jsou delfíni k vidění zrovna tady, v Jaderském moři? Odpověď je jednoduchá – delfíni žijí pouze ve velmi čistých mořích. A to je další důkaz toho, že voda v Jadranu je prostě úžasná. Až tu delfíni nebudou, budeme vědět, že je něco s mořem hodně špatně.

Štěstí na delfíny můžete mít i bez organizovaného výletu

Ve všech výše uvedených lokalitách existují organizované výlety, které nabízí pozorování delfínů. Pokud ale budete trávit svou dovolenou například na ostrově Pag, budete tu mít rozhodně spoustu možností sledovat delfíny v jejich přirozeném prostředí, jak plavou, skáčou a hrají si. Je tu velká pravděpodobnost, že je zkrátka uvidíte ze břehu nebo z lodě.

ČTĚTĚ:   Který chorvatský ostrov je pro vás perfektní?

Také vody v okolí ostrova Lošinj jsou domovem velké komunity delfínů. Čítá přibližně 200 delfínů a není nereálné, že se tu setkáte klidně i s 30 delfíny najednou.

Pokud ale opravdu chcete spatřit tyto inteligentní mořské tvory, zúčastněte se organizovaného výletu a užijte si tuto jedinečnou příležitost. Sledovat delfíny v jejich přirozeném prostředí je úžasným zážitkem, který vám z hlavy pravděpodobně nikdy nevymizí.

Jak se chovat, když uvidíte delfíny

Pokud budete mít to štěstí a setkáte se s delfíny, je tu pár věcí, které byste měli mít na paměti. Následujte pár jednoduchých pravidel a těšte se z příjemného setkání s těmito úžasnými zvířaty.

Delfíni rádi následují loď a často se přibližují k lodím, aby zjistili, co lidé dělají. Pamatujte si však, že se stále jedná o divoká zvířata a za žádných okolností by neměli být rušeni nebo nuceni k fotografování.

Co dělat a nedělat v přítomnosti delfínů

Nepronásledujte je, ani neplujte přímo na ně.

Vypněte motor, abyste je nevyděsili nebo nedezorientovali.

Přibližujte se k nim velmi pomalu a nechejte spíš je, aby se přiblížili k vám.

Nechte je, ať si dělají co chtějí a užívejte si ten krásný pohled na ně.

Neskákejte do moře, abyste si s nimi zaplavali. Hlavně pokud vidíte, že mají s sebou mláďata.

Nekrmte je!

Delfíni si velmi rychle dokážou zvyknout na jídlo, které jim lidé dávají, což vede k tomu, že jsou stále závislejší na lidech, aby se dostali k dalšímu jídlu. Takto mohou rychle změnit své návyky a na úkor hledání kořisti a interakce s dalšími jedinci se budou věnovat více žebrání. Pokud budou krmeni, budou další jídlo hledat poblíž lodí. Zdravotní komplikace pak mohou nastat velmi brzy.

To nejlepší, co můžete udělat, je respektovat jejich přirozené prostředí a vážit si okamžiků, kdy se s námi rozhodnou komunikovat.

ČTĚTĚ:   Recenze: Penzion Ribár - CHVÁLA NA RIBÁR

Nezapomínejte respektovat přírodu a nikdy do moře ani na břeh nevyhazujte odpadky. A když je uvidíte, neváhejte je sebrat je a vyhodit do koše. Příroda a zvířata vám za to poděkují.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2023, Kategorie : Chorvatsko