Který chorvatský ostrov je pro vás perfektní?


ubytování Chorvatsko

Od nedotčených pláží až po adrenalinová dobrodružství – Chorvatsko má zkrátka pro každého něco!

S 1244 ostrovy roztroušenými po celém chorvatském pobřeží může být opravdu velký oříšek vybrat si jeden jediný, na kterém strávíte svou dovolenou. Pravdou je, že obydlených je jich jen 48, takže se to trochu zjednodušuje, ale i tak, je to těžká volba. Přinášíme vám několik tipů, které by vám s výběrem toho perfektního ostrova pro vás mohly pomoci.

Rajská pláž, Rab

Nejlepší pro písečné pláže: Rab

V zemi, kde jsou písečné pláže poměrně vzácné, se malému ostrovu Rab, zastrčenému v Kvarnerském zálivu poblíž Istrie, podařilo ulovit asi 30 z nich. Jedny z nejoblíbenějších pláží Rabu najedete na poloostrově Lopar, včetně známé Rajské pláže a její menší sestry Livacina. Nenechte si ujít krásné město Rab s úzkými středověkými uličkami a městskými plážemi chráněnými borovicemi.

Pokud hledáte ostrov, na kterém nebudete muset nosit do vody boty a chcete si užívat písek, Rab je skvělou volbou!

Korčula
Korčula

Nejlepší pro milovníky vína: Korčula

Není snadné sehnat v Čechách výborné chorvatské víno. A to je jen jeden z mnoha důvodů, proč přijet právě na Korčulu a vyzkoušet odrůdy, které nikde jinde nenajdete. Zamiřte do Lumbardy a udělejte si prohlídku vinařství Zure, Bire a Popic, která produkují grk, lahodné suché bílé víno, které se nikde jinde na světě nepěstuje.

Navíc, v okolí Lumbardy najdete také písečné pláže. Město Korčula působí svým duchem jako uvolněný mini Dubrovník s nádherným starým městem postaveným ve tvaru rybí kosti.

Pokud si chcete užívat pohodové letní dny i večery a navíc si odvést domů suvenýr v podobě skvělého vína, je Korčula ten pravý ostrov pro vás.

Kornati

Nejlepší pro absolutní vypnutí: ostrovy Kornati

89 ostrovů, které tvoří Národní park Kornati, představují neskutečnou krásu. Jedná se o ostrovy s panenskou přírodou, kde nenajdete vodovod ani elektřinu a napočítáte tu víc ovcí než lidí. Ale pokud hledáte klidné místo na procházky olivovými háji a koupání v neuvěřitelně čisté vodě, je to to pravé ořechové pro vás! Největší osada na ostrově Kornat je Vrulje, kde je v hlavní sezóně otevřeno několik restaurací a najdete tu také soukromé domy k pronájmu.

ČTĚTĚ:   Srovnání asistenčních služeb pojišťoven při cestě do Chorvatska

A jak se na tuto naprostou oázu klidu dostanete? Pokud nemáte vlastní loď, můžete si rezervovat plavbu z nedalekého ostrova Murter.

Mljet

Nejlepší pro zeleň: Mljet

Je těžké najít na Jadranu zalesněnější ostrov než zelený a neuvěřitelně klidný Mljet. Patří mezi známé a oblíbené chorvatské národní parky. Jednodenní výletníci z Dubrovníku na Mljetu sotva udělají šrámy, mají totiž tendenci držet se národního parku na jeho západním konci. Je to ale velmi dobré místo pro začátek. Najdete tu dvě jezera se slanou vodou a spoustu turistických a cyklistických stezek, které můžete prozkoumat.

Vydejte se na východ k písečným plážím Saplunara a Limuni a cestou se zastavte u jeskyně Odysseus.

Baška_krk
Baška, Krk

Nejlepší pro snadný přístup: Krk

Rádi byste strávili dovolenou na některém z krásných chorvatských ostrovů, ale nechcete mít starosti s přejezdy, přelety nebo trajekty? Kvarnerský ostrov Krk je v tom případě ideální ostrov právě pro vás. Letiště Rijeka se ve skutečnosti nachází na ostrově Krk, takže je jediným chorvatským ostrovním letištěm. A je ideální volbou i v případě, že pojedete autem. Ostrov Krk je totiž s pevninou spojen mostem.

Odpadne vám čekání na trajektové spojení a tím pádem budete mít více času na procházku po benátských mramorových ulicích města Krk a ponoření se do jeho čistých pláží.

Za krásnou dlouhou pláží s modrou vlajkou se ale vydejte jižněji, do Bašky. A nezapomeňte navštívit vesničku Vrbnik na kopci, kde se pěstuje jedinečné bílé víno vrbnická zlahtina.

Brač, Zlatni Rat

Nejlepší pro aktivní dovolenou: Brač

Když se řekne Brač, mnoha lidem se obvykle vybaví krásné chorvatské pláže a především unikátní Zlatni Rat. Tato sluncem vybělená pláž ve tvaru písmene V, která visí u jižního pobřeží ostrova Brač u Bolu, představuje jeden z nejvýraznějších obrázků v zemi.

ČTĚTĚ:   Pulská Arena: gigantické a zázračné veledílo

Zlatni Rat je ale úžasné místo hlavně pro ty, kteří nelení a rádi se věnují windsurfingu. Díky větru bura, si mohou windsurfaři a kitesurfaři užívat dobrodružství v top místech vodních sportů, jako je Povlja, Sutivan, Murvica nebo Sumartin. Pěší turisté a cyklisté se mohou vydat po stezkách až na nejvyšší bod Jadranu, Vidovy Gory, která leží ve výšce 778 m a nabízí nádherné výhledy.

Lošinj_Krivica
Lošinj

Nejlepší pro relaxaci: Lošinj

Ostrov Lošinj v Kvarnerském zálivu vás okamžitě dostane do příjemné nálady. Kolem velké části ostrova se vinou zalesněné stezky, které lákají k líným procházkám a vyjížďkám na kole z pláže na pláž. Z jeho hlavního přístavu, Mali Lošinj, se můžete připojit ke stejně pohodovým výletům lodí s pikniky s plody moře. Z Veli Lošinje se můžete připojit k výletům za ostrovní kolonií delfínů skákavých. Zkrátka relax a pohoda a navíc relativně kousek od nás.

Pakleni z Hvaru
Pakleni ostrovy z Hvaru, Sveti Klement

Nejlepší pro romantiku: Sveti Klement

Zatímco všichni ostatní míří na Hvar a činí rušný ostrov ještě rušnějším, pouhých 10 minut jízdy lodí odtud najdete ospalý Sveti Klement v souostroví Paklené ostrovy.

Tento ostrov bez aut působí úžasně bohémským dojmem, zejména díky botanické zahradě, kterou před více než stoletím vysadil botanik Eugen Meneghello v Palmizaně. Brzy se v areálu objevily bungalovy a restaurace, které dodnes provozuje rodina Meneghellových. Nezbývá vám tu nic jiného než plavat, jíst, procházet se, šnorchlovat a brouzdat po ostrově. Nezní to perfektně romanticky?

A který ostrov je pro vás ten perfektní?

Který chorvatský ostrov je pro vás perfektní?
3.9 (77.5%) 16 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2023, Kategorie : Chorvatsko