Tipy pro první cestu do Chorvatska


ubytování Chorvatsko

Přestože si možná myslíte, že v Chorvatsku přece už každý Čech byl, nemusí to být až tak pravda. Sice Chorvatsko patří mezi naše nejoblíbenější destinace, ale stále se najdou tací, kteří cestu do Chorvatska doposud odkládali. Právě pro ně jsme připravili několik základních rad a tipů, které se budou hodit každému, kdo tuto zemi poprvé jede navštívit.

Ubytujte se v centru zajímavých míst

Máte-li na dovolenou jeden nebo dva týdny, rozhodně nepočítejte s tím, že poznáte celou zemi. Protože to je absolutně nemožné, doporučujeme si na vaši první návštěvu zvolit místo, které leží někde uprostřed různorodých krás.

Město Split například může být skvělou základnou pro objevování Dalmácie. Ze Splitu se jednoduše a rychle dostanete na krásné ostrovy jako Brač, Korčula, Hvar nebo Vis. Není to odtud daleka ani do národního parku Krka nebo krásného historického města Dubrovník.

istrie

Pokud jste se rozhodli pro poloostrov Istrie, ideální místo pro vás bude představovat Poreč. Odtud můžete podnikat výlety po poloostrově a navíc je to tu levnější než například ve městě Rovinj.

Půjčte si auto, pokud jste v něm nepřijeli

Přiletěli jste do Chorvatska letadlem? Ať už budete kdekoliv, rozhodně se vyplatí investovat do půjčení vozu alespoň na jeden nebo dva dny. Skvělé cesty jsou například podél jadranského pobřeží ze Splitu do Dubrovníku podél poloostrova Pelješac a zajímavé je také cestování po Istrii.

Stravujte se s místními

Chorvati pro své hosty a turisty z cizích zemí udělají cokoliv a to také v případě jídla. Pokud si budete přát hovězí steak, dostanete hovězí steak. Místní lidé se však stravují odlišně a byla by škoda neochutnat jejich lákavá jídla.

Čiovo

Nejlepší jsou grilované ryby a chutně připravené mořské plody. Ale také mletá masa, zeleninové přílohy, vynikající saláty, místní sýry. Nechte si od Chorvatů poradit a jděte tam, kam chodí nejraději oni. A rozhodně nezapomeňte ochutnat jejich vynikající olivový olej a lahodná silná červená vína.

ČTĚTĚ:   Turisté nemíří jen k moři. Znáte chorvatské Záhoří?

Nepředstavujte si, že probádáte všechny ostrovy

Chorvatsko se pyšní mnoha ostrovy a ostrůvky, které jsou jedním z hlavních lákadel země. Nenechte se však mýlit. Pokud si myslíte, že vaše cestování po Chorvatsku bude vypadat tak, že se budete jednoduše přemisťovat z ostrova na ostrov, budete zklamáni. Ostrovy leží daleko od sebe a mezi všemi neexistuje spojení. Budete rádi, pokud za svou dovolenou stihnete alespoň dva.

Navštivte Záhřeb

Pro mnohé je Záhřeb pouze místem transferu nebo přejezdu, ale to je veliká chyba. Dejte hned napoprvé Záhřebu šanci a buďte si jisti, že přestože se nepyšní dlouhými plážemi, okouzlí vás stejně tak jako přímořské letovisko.

V létě je město plné kultury a zábavy a byla by škoda se neprojít také starými ulicemi, navštívit galerie, muzea a historické památky.

Zagreb - rybí trh

Nakupujte na trzích.

Venkovní trhy plné čerstvého ovoce, zeleniny, ryb a různých místních lahůdek. To by měl být cíl vašich kroků při každém nákupu. Takové trhy najdete v každém chorvatském městě a díky nim se zapojíte do každodenního koloritu místních obyvatel.

Národní park nejsou jen Plitvice

O Plitvických jezerech se toho již napsalo hodně. Jedná se o nejnavštěvovanější národní park v zemi a každý by ho měl navštívit, o tom není pochyb. Rozhodně to však není jediné místo, které stojí za pozornost. Chorvatsko má národních parků celkem osm.

Pohoří Velebit

Pokud nemáte rádi místa přecpaná turisty, vydejte se objevovat Risnjak, Severní Velebit nebo národní park Paklenica. Místo Plitvic navštivte vodopády na řece Krky. Za národními parky můžete také na ostrovy Brijuny, Kornati nebo Mljet.

Přemisťujte se autobusy

Pokud rádi jezdíte vlakem, Chorvatsko vás dost zklame. Na rozdíl od jiných evropských destinací, v Chorvatsku není železniční síť příliš vyvinutá a rozhodně se vyplatí na ní nespoléhat. Místo toho využívejte autobusy, které jezdí často a jejich síť je poměrně dost hustá.

ČTĚTĚ:   Využijte příležitost zažít letní Dubrovník bez náporu turistů

Zkuste na Chorvaty češtinu

Chorvatština není zrovna jednoduchý jazyk, proto vám ani nedoporučujeme se ho učit. Navíc to ani není nutné. Spousta Chorvatů umí anglicky a mnozí i česky, takže i bez angličtiny se tady domluvíte.

Vyberte si z mnoha druhů ubytování

Značná část Chorvatska žije z cestovního ruchu, proto také nabídka ubytování je různorodá a na velmi dobré úrovni. Můžete si vybrat mezi hotelovými komplexy, nebo menšími boutique hotely. Velmi praktické a v poslední době oblíbené je ubytování v soukromých apartmánech.

soukromé ubytování

Jedná se o levnější variantu, kde vás neruší ostatní hoteloví hosté a navíc můžete lépe nasát pravou chorvatskou atmosféru.

Chorvatská měna není Euro

Chorvatsko obdobně jako my má svou vlastní měnu, přestože je součástí Evropské unie. Měnou v Chorvatsku jsou kuny a kurz je přibližně tento: 1 kuna = 3,5 Kč. Ceny jsou dost podobné jako v České republice, jen čepované pivo je samozřejmě o trochu dražší a také za jídlo v restauracích většinou zaplatíte více.

Co doma zapomenete, v Chorvatsku si koupíte

Na cestu do Chorvatska si nezapomeňte sbalit především repelent a boty do vody. Pokud však na to zapomenete, nic si z toho nedělejte. Nejedete na konec světa, v Chorvatsku jsou obchody stejně jako u nás.


levné apartmány Split
Ubytování ve Splitu

Tipy pro první cestu do Chorvatska
1 (20%) 1 hlas[ů]

One Response to Tipy pro první cestu do Chorvatska

  1. Gitka Kováčiková

    NAJ,Krvavica,Bratuš,Promajna

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2017, Kategorie : Chorvatsko